Дачну ділянку 10 соток: дизайн своїми руками в теорії і на фотоДачний участок величиною в 10 соток – невелика територія. Кожен сантиметр на рахунку, тому правильно розподілене простір у функціональному плані дає можливість вирішити безліч проблем. Як правильно розпланувати територію, підкаже складений кадастровий план. В іншому випадку частина запланованих будівель виявиться на сусідній території.

Загальні правила при складанні плану ділянки

Для вдалого складання плану грамотний садівник звертає увагу на світлову орієнтацію (де зосереджено сонце вдень, звідки дме вітер), максимальний рівень, досягає грунтовими водами, і висотні позначки.

 1. Орієнтація на сторони світу.

У часи створення науки Фен-Шуй орієнтація на сторони світу і облік природних стихій при зведенні житла та благоустрою вважалися основним аспектом. Правило діє для планування земельних ділянок, оскільки від неї залежить багатство врожаю і виживання посаджених рослин. Приступаючи до проектування основного будинку, бажано розташувати вхід в південному напрямку. З півночі висаджувати хвойні дерева, сосни. Велика крона не буде забирати весь світ і дасть іншим рослинам нормально рости і розвиватися. Захистити високі дерева допоможуть середньої висоти багаторічні чагарники.

Східну частину ділянки рекомендується обладнати для вирощування плодових культур. Світла і тепла в цій частині досить для сприятливого розвитку вибагливих овочів і декоративних рослин. У південній частині ділянки рекомендується розмістити фруктові дерева, уникаючи грунти з високим рівнем грунтових вод. Важливо звертати увагу на сумісність плодових дерев, враховуючи тип кореневої системи. Не рекомендується на ділянці садити більше 15 фруктових дерев.

 1. Високі позначки.

Кожна земельна ділянка має ухил. Не беручи до уваги висоту оцінок, садівник створює зайві проблеми, розробляючи план посадки і розміщення необхідних споруд. Якщо ділянка має в низині, зведення дренажу необхідно. В іншому випадку весь ділянку ранньою весною опиниться під водою. Тала вода не повинна підступати до головного будинку. Перепад висот враховується при зведенні основного будинку та гаража на одному фундаменті. Попередньо рекомендується розрівняти грунт.

Як правильно розпланувати ділянку

Для створення успішного проекту, з'ясовуються наступні аспекти:

 1. Рельєф території: рівнина, горбиста місцевість, наявність ярів та схилів.
 2. Розташування основних споруд на ділянці. Наскільки великий розкид посадки дерев. Які споруди чи грядки можна розташувати між ними.
 3. Форма ділянки. При прямокутній формі, проектування легше, ніж при трикутної чи овальної.
 4. Присутність поруч грунтових вод, річок або озер. Дальність відстані.
 5. Тип грунту.
 6. Освітленість земельної ділянки.

Зонування

Незалежно від території ділянки, дизайн проект починається з зонування. У класичному варіанті створення проекту в 10 соток, розрізняють 4 загальні зони:

 1. Житлові споруди. Сюди відносяться всі будови, які використовуються людиною для відпочинку та розміщень гостей. Рекомендується виділяти не менше 20% місця від загальної території ділянки.
 2. Господарські споруди. Сюди відносяться споруди, необхідні для роботи в саду і городі. Це гараж, комора для інструментів, сарай. Рекомендується виділяти не менше 10% площі.
 3. Сільськогосподарська зона. Місце для посадки плодових і декоративних культур. Займає найбільшу територію - до 75%.
 4. Комфортабельна зона для релаксації. Будови і майданчики для відпочинку та спільного проведення часу з маленькими дітьми. Пропорційно території, виділеної для господарських споруд.

Приклади на схемах і фото

Будь-яке планування ділянки починається з створення макета. При володінні спеціальними комп'ютерними програмами створити легше, але можна намалювати від руки. Важливо відобразити на папери власні вимоги. Для організації невеликого сільського господарства рекомендується задіяти кожен сантиметр вільного простору.

Для створення грамотного проекту, першими об'єктами на кресленні розташовуються наявні споруди. При малюванні креслення рекомендується витримувати масштаб. Коли частина території зайнята визначена, можна приступати до заповнення вільних місць. Використовується зонування, де розташовуються чотири перераховані вище частини.

Приклад прямокутної планування підходить любителям суворо витриманого стилю. Кожна зона знаходиться на своєму місці. Всі лінії чітко розмежовано. Часто використовується метод угрупування: будівлі знаходяться в одній частині, рослини – ліворуч чи праворуч, зона відпочинку далеко від господарських посадок.

Кругла планування використовується із-за специфічної форми ділянки. Для презентабельного вигляду висаджуються композиції різної форми і висоти для візуального пом'якшення недоліків. Рекомендується використовувати багато клумб і саморобних квітників. Складний варіант для дизайну своїми силами.

Діагональна планування дозволяє створити ефект більшого простору. Ефект діагоналі візуально збільшує має площу.

Вільне планування має на увазі повну свободу дій. Садівник може проявити найсміливіші ідеї при раціональному використанні наявного простору. Не потрібно витримувати суворі лінії, як у першому варіанті або скрашувати недоліки форми ділянки, як у другому випадку. Будь-який недолік за рахунок великої фантазії можна перетворити на вищий дизайнерський пілотаж. Також досить складний для любителів підхід, є ризик зробити помилки, які буде дуже складно виправити.

Рекомендації професіоналів

Досвідчена команда дизайнерів у своєму блозі «Марисруб» дають кілька важливих рад при облаштуванні земельної ділянки у 10 соток.

 1. Споруди господарського типу розташовуються поруч з житловим будинком або комплексом споруд за умови візуальної маскування.
 2. Для облаштування городу і саду, будинок повинен розташовуватися в північній частині ділянки. Освітлення у рівній частці буде присутній в будинку, а город радувати урожаєм.
 3. Будівництво будинку на ділянці в 10 соток також зобов'язує, будинок не повинен перевищувати розмірів 10*10 при плануванні садовий або городньої зони.
 4. Декоративні квіти і чагарники рекомендується висаджувати в центральній частині ділянки для красивого оформлення і практичного дизайну. Високі дерева і чагарники краще розташувати за основним будинком.
 5. Городній ділянку і територію з плодовими деревами рекомендується розташовувати в південній частині. Зона відпочинку сприятливо виглядає поруч з лазнею або сауною.
 6. Зону відпочинку можна зосереджувати в різних місцях. Дитячий майданчик можна розмістити для зручності батьків у часто відвідуваною зоні для зручного догляду за маленькими дітьми.
 7. На ділянці нестандартних параметрів рекомендується використовувати асиметричні декоративні рішення: незвичайні клумби, сад з нестандартними пропорціями. Якщо простір дозволяє, то непогано облаштувати декоративний ставок.
 8. На поздовжньому ділянці рекомендується використовувати якомога більше яскравих кольорів, скрашуючи візуально нестандартну форму. Варто пам'ятати, що «неправильні параметри» завжди можна представити у вигідному світлі.
 9. Доріжки викладаються від основного будинку до важливих і часто відвідуваних будівель.

В залежності від індивідуальних особливостей кожної ділянки, правила можуть бути змінені. Як правило, це відбувається із-за нерівностей рельєфу або нетрадиційної форми ділянки. Для любителів декору, рекомендується використовувати ліпнину, старовинні сходи або скульптурні фігури.

Садівники, які люблять незвичайні елементи декору, що створюють певний стиль ділянки, що зобов'язує вибудовувати стиль всій території певним чином. На фото вище - складний регулярний стиль. Такий доглянутий сад потребує великих фінансових витрат, або особистого часу та ентузіазму, але воно того дійсно варте.

Приклад відео

Варіант планування в дизайн-проекті Олени Паніної.