Дренажна система навколо будинку: як зробити дренаж на ділянці своїми рукамиЧасто саме нові, великі за площею і габаритами будинки потребують захисту. І мова не про охоронну систему, сторожову собаку. Все складніше: вберегти рідний дім, в першу чергу, потрібно від вогкості, цвілі і грибка.

Побудовані за всіма нормами, будинки з підвалами раптом починають накопичувати вологу в цокольних приміщеннях. З чим це пов'язано?

Справа в тому, що саме під бетонною основою житловий конструкції є надлишок вологи.

Без продуманого інженерної споруди, іменованого дренажною системою, не зберегти стійкість. Вона впорається з талими водами, захистить навіть від надлишку грунтових вод.

Детальніше про дренаж в теорії

Конструкція або споруду, іменоване дренажною системою, розрахована так, щоб своєчасно відводити грунтові води від будь-якого нерухомого об'єкта.

Це трубна система, в якій передбачено:

 • Самі труби (водоводи);
 • оглядові колодязі;
 • колектор;
 • воронки під водостічні труби.

Наочно на схемі:

Конструкцій може бути кілька. Це пов'язано з:

 • Рельєфом землі біля будинку;
 • Складом грунту;
 • Висотою залягання підземних річок;
 • Геометричними розмірами самого будинку.

Типи:

 1. Траншейний;
 2. Кільцевої.

Кільцевий тип прийнято споруджувати там, де переважає піщаний грунт. Якщо наочно, то це замкнута система навколо будинку, має відводи у колектор. Вже з колектора вода потрапляє у звичайну яму, котлован або водойму.

Розташовують саму систему подалі від підстави будинку, бажано витримати не менше п'яти метрів. Інакше може постраждати фундамент.

Траншеї (дренаж біля самих стін) підійде для глинистого грунту чи суглинку. Коли рівень грунтової води досить високий, без нього не обійтися.

Траншейний тип на практиці влаштовують там, де велика кількість і дощів, і підземної вологи. Звичайно, система з труб, колодязів та колекторів не завжди може впоратися, наприклад, у весняний час. Квітневі або травневі зливи можуть перевантажувати будь дренажі, тому практикують установку насосів.

Самі траншеї та оглядові колодязі не бажано ставити ближче, ніж на півметра від стіни за даними СНИП.

До відома! Будь-яку проблему, пов'язану саме з надлишком вологи близько житлового будови, легко виправити своїми руками.

Працюємо руками і головою

Треба усвідомити для себе прості технічні рішення, а потім приступати до будівництва. Починати потрібно з земляних робіт, які переходять у прокладку сантехнічної труби.

 1. Водопровідні труби маємо не зовсім горизонтально. Потрібно дати напрямок зайвої рідини, а для цього використовують фізику, і закопують трубу з нахилом від 2 до 5 градусів. Якщо складно з теоретичним розрахунком, то просто беремо з нульової точки на кожний погонний метр 1,5-2 см нижче.
 2. Оглядовий колодязь (колодязі) також встановлюються за правилами. Вони потрібні на поворотах труб, і ці самі повороти роблять через 20-40 метрів.
 3. Орієнтир для глибини дренажу – це завжди підстава фундаменту. Але не нижче 50 сантиметрів від основи. Тут ще враховується зимовий період, коли промерзає грунт. Так от, щоб не було льоду в системі, укладаємо дрени (труби) на ту глибину, де починається сам фундамент.
 4. Робимо вимощення. Це відстань від стін або фундаменту, до системи. Повинна бути розрахована таким чином, щоб тала вода не затримувалася на цьому проміжку.

Що купити і чим працювати

 1. Потрібно організувати все, що по грошах для земляних робіт. Від найнятого екскаватора до совкової лопати.
 2. Заздалегідь привозимо поліетиленову, поліпропіленову або пластикову трубу з зонами перфорації.
 3. Для з'єднання не обійтися без муфт.
 4. Зручно, але дорого купувати вже готові колектори та оглядові колодязі з полімеру (пластику).
 5. Захист системи або імпровізований фільтр легко виконати з геотекстильного полотна, дрібного щебеню, гравію та піску. Фільтр буде перешкоджати засмічений дренажу.
 6. Вимірювальні прилади. Ідеально обзавестися хоча б час лазерним нівеліром. Задати вищезгаданий кут з таким пристосуванням зможе навіть дитина.
Рада, не поспішайте з плануванням і створенням траншей. Краще все прорахувати і відміряти кілька разів.

Покрокова установка

 1. Вимірювальним приладом заміряються всі ділянки під дренаж. Працюємо циклічно: заміряємо довжину до збірних колодязів, а від них до фінішного зливу.
 2. Зриваємо поверхневий шар грунту і нерівності усуваємо.
 3. Ковдру чи ложа. Засипаємо в траншеї пісок, трамбуем. Зверху захищаємо геотекстильні полотном. Поверх нього йде шар дрібного гравію, вистачить і 7-10 див.
 4. Гравій є, на нього встановлюємо під невеликим кутом трубу з отворами. Останні повинні бути не з верху, а за будь-якою з сторін (права чи ліва, не принципово).
 5. З'єднуємо труби в одне ціле з перевіркою кутів.

Пара напрацювань:

 • Гравій повинен бути більше тих самих отворів, які будуть на трубах.
 • Без отворів система неспроможна.
 • Кожен поворот труб можна не оснащувати оглядовим колодязем, а поставити аналогічну трубу з виходом назовні. Це дешевше.

Фінішні роботи

 1. Дренажні труби, зібрані в систему, засипаємо гравієм. Для надійності гравій обертаємо геотекстилем.
 2. Щоб не було проблем із засипанням, полотно скріплюємо синтетичним шнуром.
 3. На засипку краще взяти чистий річковий пісок. Це природний фільтр.

Детальніше про оглядовий колодязь

Не забороняється виконати навіть з бетону. Але для економії візьміть ті ж профільовані труби більшого діаметру або азбестоцементну трубу діаметром від 25см.

До відома, оглядові колодязі потрібні для прочищення системи. Тому бажано заздалегідь продумати, як буде здійснюватися відкачування бруду, піску і зайвої рідини. На період паводку огляд краще робити кожен день, багато часу цей процес не забирає.

У скільки обійдеться?

Якщо розраховувати на свої сили, то ціна на матеріал і всілякі пристосування дорівнює 1000-1500 руб. за погонний метр.

Для довідки, рядова компанія, що надає послуги тільки з прокладання системи, запропонує від 2000 руб. за погонний метр. І це без матеріалу.

Куди вигідніше запросити хороших друзів або родичів для цікавого трудового процесу.

Підсумки

В будівництві не економлять на фундаменті – ця святе правило. Але його захист має аналогічне значення. Навіть якщо під будинком шикарний моноліт з професійним армуванням, з роками саме перепади температур і надлишок вологи нехай і не зруйнують основу, але зіпсують грунт, дадуть постійну сирість. А з цим боротися вже пізно.

Консультація на відео

Докладне роз'яснення в матеріалі від блогу "Будуємо будинок".