чим обробити помідори від фітофтори народними засобамиfitoftora-na-pomidorax-kak-borotsyaЗаймаючись овочівництвом на власній присадибній ділянці, недостатньо виростити хорошу розсаду і доглядати за нею. Для того щоб урожай не постраждав потрібно знати якими хворобами уражається та чи інша культура і які методи застосовуються в боротьбі з ними. Фітофтороз — найпоширеніше захворювання помідорів, яке вражає плоди і може повністю знищити врожай. З цієї статті дізнаємося, чим обробити помідори від фітофтори.

Фітофтора: розпізнаємо хвороба

fitoftora-na-listyah-pomidorФітофтороз — захворювання томатів, має грибкову природу. Спори фітофтори зимують у ґрунті, а з першим теплом прокидаються. Так як найчастіше в зимовий період грибки ховаються в бульбах залишився в землі картоплі, то саме він і уражається першим. Вже з картоплі спори поширюються на помідори.

Перший ознака, що вказує на те, що на рослині оселився фітофтороз — поява на листках темних плям з буруватим відтінком. Потім ці плями поширюються на стебла і плоди. Зараження плодів відбувається через плодоніжку. Причому на кущі помідори можуть бути непошкодженими, зараження може почати поширюватися вже після зняття врожаю під час зберігання. Якщо своєчасно не вжити заходів, фітофтороз може повністю знищити посадки томатів.

На замітку! Спори фітофтори можуть залишатися і на насінні. Тому, якщо насіння взяті з ураженого плоду, особливо ретельно потрібно обробляти. Знезараження насіння проводиться шляхом їх прогрівання при температурі 45-50° С протягом двох годин.

Як боротися

Як уже говорилося, спори фітофторозу успішно переносять зимівлю в ґрунті. Тому, якщо був помічений фітофтороз, обробці землі після збору врожаю потрібно приділити особливу увагу. Грунт поливають препаратами: «Фітоспорин» або «Триходермін». Якщо захворювання рослин було масовим, вирвані кущі слід спалити, а грунт додатково обробити фунгіцидами.

121233554_image2В кінці липня перед настанням холодних серпневих ночей, посадки томатів обробляються «Фиоспорином». На протязі всього періоду вегетації для обробки можна використовувати «Трихопол» (таблетка на літр води). Обробляти кожні два тижні в профілактичних цілях.

 • Ефективно борються з фітофторою препарати, що містять мідь: «Хом», «Поліху», «Оксихом». Однак в умовах теплиці їх краще не використовувати.

Якщо захворювання активно прогресує, доведеться застосовувати фунгіциди. Слід зазначити, що застосування фунгіцидів допустимо до того, як почнуть достигати плоди. Якщо томати вже почали наливатися, доведеться обходитися народними методами, про них поговоримо далі. Ефективні фунгіциди від фітофторозу: Ридоміл Голд, «Квадріс», бордоська рідина, хлорокис міді.

 • Більш щадними є біологічні бактерициди, добре знайомі багатьом городникам: «Апирин-Б», «Тріхофіт», «Фітоспорін-М», «Байкал-ЕМ-1-у», «Гуапсін».

Існує чимало народних рецептів боротьби з фітофторозом:

 • Часниковий настій. Для приготування потрібно взяти 200 грамів товченого часнику і настояти його у відрі води за добу. Розчин процедит і обприскувати рослини. Досить робити такі процедури 2 рази на місяць.
 • Молочний розчин. На літр води потрібно 100 грамів молока, молоко можна замінити кефіром. Додатково в молочний розчин можна додати кілька крапель йоду. Цим складом проводити обприскування рослин. У профілактичних цілях можна використовувати розчин сироватки. Розводиться водою (1:1), ефект такий же, як від молочного розчину.
 • Розчин солі. Склянку солі розчиняють у відрі води і проводиться обробка.
 • Тутовичный настій. Потрібно взяти тутовик березовий, подрібнити і залити літром окропу. Після охолодження процідити і обприскувати кущі.
 • 3022Зола — не тільки виступає в якості органічного добрива, але і позбавляє посадки від грибкових захворювань. Відро заповнити золою на чверть, долити воду до повного об'єму і настоювати три доби. Процідити розчин, натерти туди шматок господарського мила і обробляти помідори.
 • Настій гнилого сіна або соломи. Один кілограм сировини настоюється 3-4 дні у відрі води. Сюди ж додається жменю сечовини. Обробляти кущі через 2 тижні.
 • Дріжджовий розчин. 100 грамів пресованих дріжджів розводять у відрі. Обробка проводиться при появі перших ознак шкідливого грибка.

Профілактика фітофтори на помідорах

Для того щоб не допустити поширення фітофтори на помідорах, потрібно здійснювати своєчасні профілактичні заходи. Умови, при яких створюються оптимальні умови для поширення фітофторозу:

 1. Холодні нічні температуру і сире туманний ранок. Такі явища характерні для другої половини серпня. Саме в цей період захворювання поширюється найчастіше.
 2. Зайва загущенность посадок. Потрібно постійно обривати підсохлі листя і пасинки. Це буде сприяти гарному провітрюванню посадок і зніме зайве навантаження.
 3. Полив на листя. Помідори потрібно поливати під корінь. Якщо здійснюються поза кореневі підгодівлі, то робити це потрібно ввечері або вранці до сходу сонця.

Сирість і низькі температури — це те, що потрібно фітофтори для розмноження. На сонці грибки гинуть, тому в сухе літо ризик ураження фітофторою помідорів значно знижується.

У теплиці помідори обов'язково потрібно підв'язувати, а мульчувати грунт.

Порада! Не садіть помідори поруч з картоплею.