Бетонні кільця - сфера застосування, розміри і ціни, виготовлення своїми рукамиДля початку відгадайте просту загадку: «На палець не надінеться, а в колодязь поміститься. Що це таке?» Людина, знайомий з водопостачанням, відповість на нього без запинки – бетонне кільце!

Це широко поширений вид збірних конструкцій, що використовуються в інженерно-технічних роботах на будівництві. Найчастіше залізобетонні кільця використовують при копке шахтних колодязів. Не менш популярні вони у забудовників як міцні і довговічні ємності для септиків (вигрібних ям). У цьому випадку їх доповнюють бетонною кришкою з отвором.

Ще одна область застосування бетонних кілець – оглядові колодязі і водовідвідні трубопроводи. У них розміщують запірні вентилі, засувки, пісколовки, а також використовують для прокладки теплових і кабельних магістралей.

Про бетонних кільцях (різновидах, геометричних розмірах і вартості) корисно знати кожному, хто планує будівництво або реконструкцію інженерних споруд. Тому ми постараємося докладно відповісти на питання, пов'язані з «кільцевий» тематикою.

Види та маркування бетонних кілець

Бетонним (залізобетонним) кілець присвячений окремий ГОСТ 8020-90. У ньому обмовляється призначення, розміри та маркування цих конструкцій. Міцність бетону, з якого виготовляють кільця, нормує ГОСТ 10180. Морозостійкість матеріалу визначають за державним стандартом 10060, а водонепроникність регламентується за ГОСТ 12730.

На ринку можна зустріти кілька різновидів цих конструкцій:

 • колодязні кільця з плоским торцем;
 • колодязні кільця із замковим торцем;
 • добірні;
 • ремонтні;
 • опорні.

Стандартне маркування бетонних кілець складається з літерного позначення (вказує на область застосування) і цифрового (позначає габаритні розміри).

Буквена маркування розшифровується так:

 • КС - кільце стінове робочої камери або горловини колодязя;
 • КСД - стінове з глухим дном;
 • КО - опорне кільце;
 • КФК - для робочих камер колодязів фекальної (господарсько-побутової) каналізації;
 • КЛК - для зливової каналізації;
 • КЛВ - водоприймальні (для зливової каналізації);
 • КВГ - водопровідні і газопровідні мережі.

З переліку видно, що спеціального маркування для колодязних кілець не існує, оскільки стандарт відносить їх до категорії стінових (КС). Не знайдете ви в стандарті і ремонтних кілець. Так монтажники називають звичайні стінові кільця меншого діаметру. Їх вставляють в шахту колодязя для його поглиблення.

Цифрова маркування бетонного кільця містить інформацію про його габаритах (в дециметрах). Перша цифра вказує на внутрішній діаметр, а друга позначає висоту. Наприклад, про конструкції КС 6-10 можна сказати, що це кільце бетонне стінне. Внутрішній діаметр у нього 60 см (6 дециметрів), а висота - 100 см (10 дециметрів).

Серійно випускають кільця діаметром від 70 до 200 см та висотою від 10 см до 2 метрів. Товщина стінки від 7 до 20 см.

Для виготовлення кілець використовують бетон марок від 200 до 500. В стінових колодязних кілець армування, як правило, не використовують. Бетон відмінно працює на стиск і добре витримує боковий тиск грунту. Для посилення кільцевих конструкцій, що працюють у важких ґрунтових умовах, застосовують арматуру товщиною до 10 мм і сталеву сітку (0,6-1 мм). Вона перешкоджає утворенню та розкриття тріщин.

Бетонні кільця із замком

Досить популярна різновид колодязних кілець – конструкції з замком. Він виконується у вигляді заглибини на торцевій частині кільця і перешкоджає зсуву під дією грунтових вод. Друга, не менш важлива функція замку – підвищення герметичності стику.

Кільце з плоским торцем менш стійке до переміщень грунту. Воно може зміститися в бік і перекрити до 50% діаметра колодязної шахти або септика. Це відбувається, коли в зоні колодязя знаходиться потужний пливун (слабкий глинистий, мулистий або піщаний грунт, який розріджується під дією води).

Орієнтовні ціни

Відзначимо, що ціни і розміри бетонних кілець знаходяться в прямій залежності. Чим крупніше бетонне кільце, тим більше матеріалів і робочого часу потрібно для його виробництва.

З орієнтовною вартістю стінових кілець ви можете ознайомитися в таблиці №1. Тут також вказані основні габарити та вагу виробів.

Таблиця 1 Таблиця 1

Як виготовити бетонні кільця своїми руками?

це питання актуальне для тих, кому потрібно не менше десятка кілець. Якщо для септика або колодязя вам достатньо 4-5 кілець, то краще купіть готові вироби і не займайтеся ручним виробництвом. Опалубка для такої конструкції досить складна у виготовленні, а робота по відливанню вимагає великої акуратності. В іншому випадку кільця можуть вийти нерівними і неміцними, з порожнечами в бетоні.

Співвідношення компонентів для приготування бетону можна взяти такий: 1 частина цементу, 1 частина щебеню, 3 частини піску. Воду в розчиномішалку додаємо акуратно, невеликими порціями. Робоча консистенція бетонної суміші повинна бути такою, щоб вона рівномірно розподілялася всередині форми.

Ось основні технологічні вимоги, без дотримання яких виготовлення бетонних кілець своїми руками не дасть очікуваного якості:

 • Міцна сталева розбірна форма;
 • Якісний цемент (марка не нижче 500);
 • Дрібний заповнювач (щебінь фракції 5-10 мм «насіння» і митий пісок);
 • Віброущільнення бетонної суміші;
 • В холодну пору року електропрогрів.

Як видно з малюнка, отливочная форма складається з двох півкілець, виготовлених з міцної листової сталі (1,5-2 мм). До торців приварюють ребра жорсткості, а по всій довжині кріплять сполучні пластини, які перед бетонуванням стягують півкільця в єдину конструкцію.

Зняти опалубку з зовнішньої сторони форми нескладно: розкрутив болти і простукав стінки молотком. Внутрішню частину видалити важче. Тут для полегшення розбирання в форму ставлять дві додаткові вузькі стінки або квадратні труби.

Вибивши їх, внутрішні частини «шкаралупи» видаляють з кільця.

Чому потрібно використовувати дрібний заповнювач для бетону? Тому, що товщина стандартного кільця невелика (7-9 см). Сипати в форму крупний щебінь не можна, оскільки структура бетону вийде нерівномірною.

Віброущільнення також відіграє важливу роль. Без нього не вдасться видалити повітряні бульбашки і раковини, що знижують міцність бетону. Штикуванням проблему ущільнення можна вирішити, але лише частково. Якщо у вас немає площадочного вібратора, то можна використовувати звичайний перфоратор. Замість піки в нього потрібно затиснути обрізок арматури з привареною до її кінця товстою сталевою пластиною.

Увімкніть інструмент і послідовно іупирайте його зовні в нижню та верхню частини форми. Вібрація через метал передасться бетону. Він почне осідати і ущільнюватися.

Для підйому і опускання кілець з допомогою крана, не забудьте встановити форму 4 монтажні петлі (діаметр дроту 8-10 мм). Загніть у них кінці і заглубите в бетон на 40-50 див.