Види пив, їх призначення та характеристики. Які бувають пили?Заберіть у людства пили і прогрес зупиниться. Це твердження - не жарт. Без інструменту, здатного різати деревину і метал, бетон і камінь неможливе функціонування промислових підприємств та інших сфер товарного виробництва.

В домашньому господарстві теж не вдається обійтися без пив. У кожного чоловіка, як мінімум, є одна ножівка, а у хорошого майстра можна знайти цілий арсенал «зубастих помічників».

Ми розглянемо найпоширеніші види пив, щоб отримати уявлення про їх робочих можливості та особливості застосування.

Все почалося з простої ножівки

Саме ця пила є родоначальницею сімейства ручного інструменту, призначеного для обробки деревини. Як тільки було виплавлено перший злиток заліза, у людини виникла думка викувати з нього знаряддя для обробки землі.

Можна припустити, що другим після мотики стала сокира. Третьою напевно стала пила з ручкою, відома нам під назвою ножівка. За століття, що минули з моменту її винаходу вона обзавелася численними «братами і сестрами», що виконують десятки різних робіт.

Прийнята класифікація ділить цей вид ручних пив на дві групи:

 • Ножівки по дереву;
 • Ножівки по металу.

В залежності від напрямку різання ручні пили по дереву діляться на три категорії:

 • Для поздовжнього пиляння різання;
 • Для поперечного різання;
 • Універсальні (поздовжньо-поперечні).

Різниця між ними полягає у формі ріжучих зубців: у інструменту для поздовжнього пиляння вони нахилені вперед, а у поперечної ножівки - прямі.

Універсальний ножівковий зуб теж нахилений вперед, але має особливу заточку. Вона дозволяє пиляти вздовж і впоперек волокон.

За призначенням ручні пилки поділяють на кілька видів:

 • Класичні ножівки (поперечна або поздовжня різка);
 • Выкружные пилки (для прорізання отворів);
 • Шипові пилки (для нарізки з'єднувальних шипів).

При виборі ручної ножівки важливу роль відіграє не тільки форма, але розмір зубів.

Розрізняють три види різців:

 • Дрібний зуб – 2,0-2,5 мм (для високоточного пиляння і різання дрібних виробів);
 • Середній зуб – 3,0-3,5 мм (для деталей середнього розміру);
 • Крупний зуб – 4,0-6,0 мм (для грубої різання бруса і колод).

Міжнародна класифікація ділить ножівки не по висоті зубців, а за їх кількістю, що припадає на 1 дюйм ріжучого полотна. Цей стандарт прижився і у нас, тому не дивуйтеся, якщо побачите на етикетці інструменту букви PPI або TPI. Цифра, що стоїть за ними – число зубів на дюйм довжини. Чим воно більше, тим дрібніше зуб (наприклад, PPI 8 або TPI 14).

Сьогодні на ринку можна побачити модернізований вид ножівок. Їх легко відрізнити по проміжкам, нарізаним в полотні. У результаті зуби розташовуються групами по 6-7 штук.

Цей інструмент призначений для різання сирої деревини. Проміжки між зубами потрібні для того, щоб мокра тирса не забивала пропив і легко видалялася при роботі.

Крім звичних ручних ножівок, користувачам сьогодні пропонується електрифікований варіант інструменту. Потужна электроножовка легко впорається з великим обсягом робіт по розкрою пиломатеріалу, не надто стомлюючи власника.

Універсальність застосування в неї досягається за рахунок комплектації пилами з різною довжиною і шириною полотна і розміром зубів. Це дозволяє успішно працювати не тільки по деревині, але також з пластику та металу. Інша назва цього інструменту – шабельна пила.

Шабельна электроножовка Шабельна электроножовка

Основний параметр, що характеризує можливості электроножовок – потужність. Вона знаходиться в діапазоні від 400 до 1600 Вт. Від неї безпосередньо залежить глибина розпилу, яка становить від 90 мм у побутових, до 200 мм у професійних моделей.

Ручний інструмент для обробки металу не настільки різноманітний. Існує лише один вид ручної ножівки, здатної різати цей матеріал. Її робочий орган – широке чи вузьке полотно з дрібними загартованими зубами. Його вставляють у лучковый утримувач і натягують за допомогою гвинта.

Дискові пили

Ідею замінити зворотно-поступальний рух ріжучого полотна круговим можна по-праву назвати революційною. Вона виникла після появи електродвигуна і суттєво збільшила швидкість і продуктивність роботи.

Типовий представник інструменту, в якому використовується даний принцип - дискова пила. Її головні переваги – мобільність і висока потужність відсунули на задній план скромні можливості ручної ножівки.

Дискова пила Дискова пила

По конструкції дискові електропилки діляться на редукторні і безредукторны. У першому випадку електродвигун обертає шестерний редуктор, на валу якого варто пиляльний диск. Другий варіант - кріплення диска безпосередньо на валу ротора електродвигуна. Обидві конструкції мають механізм для регулювання глибини пропилу і кута нахилу.

Перевагою редукторних механізмів є можливість виконання більш глибокого пропилу. У безредукторних пив два достоїнства: менша вага та доступна ціна.

Друга категорія відмінностей полягає в особливостях пильного диска. Він може бути активним чи пасивним. Тут все визначається формою зуба. У активного диска зубці загнуті по напрямку обертання.

пасивного вони нахилені проти ходу (негативний кут заточування).

Пасивні диски незамінні при розпилюванні металу. Активні застосовують для обробки деревини. На зубцях диска можуть бути нанесені твердосплавні напайки. Вони дають можливість різати більш жорсткі матеріали, але негативно впливають на чистоту пропилу.

Робочі можливості інструмента залежать від потужності електромотора (від 0,65 до 2,5 КВт). Виробники вказують максимальну глибину різання, який може виконати за допомогою дискової пилки (від 25 до 85 мм).

Різновидом даного електроінструменту є циркулярна пила, яка монтується на нерухомій станині. Таке рішення дозволяє з високою точністю різати довгомірний і широкий матеріал.

Деякі виробники пропонують цікавий компроміс – ручні дискові пилки, які можна перевернути і закріпити на столі, перетворивши в стаціонарну «циркулярку».

Відповідаючи на питання, які бувають пили, не можна не згадати і про торцювальних пристроях. У цьому випадку дискову пилу кріплять на маятниковому важелі. Як станини використовується поворотна плита з транспортирной (кутовий) розміткою.

пила Торцювальна пила

Переваги торцювальної пили перед дискової очевидні: ви можете зробити ідеально точний поперечний рез під будь-яким кутом. Ця операція особливо важлива при стикуванні різних дерев'яних деталей (лиштва, плінтус, вагонка, брус).

Ланцюгові пилки

Часто в роботі з деревиною важлива не чистота і точність різу, а його глибина. Саме це завдання вирішує ланцюгова пила – потужний пристрій з електричним або бензиновим мотором, призначене для валки лісу і різання дров.

У неї є два основних взаємопов'язаних технічних параметри:

 • Потужність двигуна;
 • Довжина шини.

Шиною називають дві плоскі пластини, з'єднані між собою з невеликим зазором для установки пиляльного ланцюга. На одному кінці у неї варто ведена зірочка, а з іншого є вирізи для натяжного механізму.

Ланцюгова електрична пила Пила ланцюгова електрична

Потужність ланцюгових пив з електроприводом становить від 1,5 до 4 кВт. Вибираючи пристрій для господарських робіт на ділянці краще зупинитися на потужності від 1,5 до 2 кВт при довжині пильної шини від 30 до 40 см. Цього цілком вистачить не тільки для санітарної обрізки саду, але і для заготівлі дров.

При необхідності таким інструментом можна розпустити дошку, колоду або брус, хоча високої якості і точності різу ви не отримаєте.

Розрізняють два підвиди ланцюгових електропила:

 • З боковим (поперечним) розміщенням двигуна;
 • З поздовжньою установкою двигуна.

Перший тип простіше по конструкції і дешевше за ціною. Зате другий зручніше в роботі, хоча і дорожче за рахунок впровадження в конструкцію редуктора.

Бензопила Бензопила

Головне, що дає власнику ланцюгова бензопила – автономність. З таким інструментом ви можете відправитися в ліс і нарізати там дров. За такий вагомий плюс доведеться заплатити свою ціну: бензопили по конструкції більш складні, ніж електричні. Особливо сильно відчувається ця різниця при купівлі дешевого «найм» пристрою. Проблеми з запуском, карбюратором, кільцями і свічками – часті супутники такої покупки. Тому краще придбати більш дорогу ланцюгову бензопилу, ніж втрачати гроші при експлуатації економ-варіанту.

Електролобзик

Дискові та ланцюгові пилки не можуть замінити пристрій, в якому використовується вузьке ріжуче полотно, що переміщується вгору і вниз з великою частотою.

Завдяки такому розташуванню робочого органу електролобзик дозволяє швидко і точно випилювати криволінійні плоскі деталі. Фанера, кераміка, пластик, OSB і м'який метал – все це можна різати хорошим лобзиком з якісною пилкою.

Електролобзик

Для кожного матеріалу виробники виготовляють спеціальні пилки, які відрізняються як по нахилу зубів, так і по їх частоті.

Наприклад, деревину краще ріже пилка з великим зубом. З листовим металом впевнено впорається полотно з дрібної зубчастої насічкою. Особливих рекомендацій щодо вибору пив для електролобзика ми не дамо, оскільки виробник на кожній з них вказує рекомендований тип матеріалу.

Основні технічні параметри електролобзика – потужність двигуна, частота ходу пилки та максимальна глибина різання (вказується для різних матеріалів).

Для побутових моделей ці параметри знаходяться в таких межах:

 • Потужність від 400 до 900 Вт.;
 • Частота ходу (з можливістю плавного регулювання від 0 до 3000 оборотів в хвилину);
 • Глибина різання (деревина – 45 - 80 мм, сталь від 4 до 20 мм).

Корисна опція електролобзика - лазерна указка. Вона допомагає чітко бачити напрямок реза, коли лінія розмітки прихована під шаром тирси. Вибираючи електричний лобзик, приділіть особливу увагу насадці, в якій кріпиться пилка. Вона повинна забезпечити максимально надійний затиск. В іншому випадку пилка буде регулярно вискакувати з її слабких «обіймів».

Стрічкова пила

Логічним розвитком конструкції електролобзика стала компактна стрічкова пила. Її робочий орган – замкнута сталева стрічка з зубцями, яку обертає електродвигун.

Стрічкова пила Стрічкова пила

Пиляти з її допомогою легше, ніж працювати електролобзиком, який сильно вібрує і норовить вирватися з рук. Чистота і точність різу у стрічкової пилки ідеальні. Це не тільки знижує кількість відходів, але також дозволяє отримати поверхню розпилу, яка не потребує шліфування.

Заготівлю тут можна тримати двома руками, що підвищує точність операцій при вирізуванні криволінійних елементів.

Основний показник стрічкових пив по дереву - глибина пропилу, яка може складати від 8 до 50 см. Електролобзик і дискова пила не здатні розтрощити настільки товстий матеріал.

Інші характеристики відносяться до ріжучим полотен.

Тут виділяють дві категорії:

 • Вуглецеві пилки (виготовлені стали С75 і аналогів);
 • Леговані пили із сталі D6A (володіють підвищеною зносостійкістю та стійкістю до знакозмінних навантажень).

В залежності від технології виготовлення та загартування ріжучих зубів полотна поділяють на два види:

 • Пильні стрічки з насіченою незакаленным зубом;
 • Полотна з нарізаним загартованим зубом.

Гідності пив першого типу – низька вартість і можливість різання деревини із сторонніми включеннями: цвяхами, камінням, осколками. Таким полотном працюють при невеликих обсягах розпилювання (2-4 м3 на добу) і на мінімальній швидкості подачі (6-10 метрів в хвилину).

Головне переваги пильного полотна з загартованим зубом – висока зносостійкість (в 2 рази вище, ніж у пив з незакаленными різцями). Недоліки – висока вартість і чутливість до сторонніх включень.

Інші параметри стрічкових пив зводяться в простий перелік:

 • Ширина полотна;
 • Кількість зубців на 1 дюйм довжини (TPI).

Для стандартних робіт з розпилювання деревини оптимально підходить стрічка шириною 1/2″. Більш вузькі полотна (3/8») використовують для фігурного різання.

Кількість зубів ріжучої стрічки безпосередньо впливає на рівність пропилу (чим їх більше, тим рівніше зріз). Грубі пильні полотна (2,3 TPI) використовують для різання деревини і колод товщиною до 200 мм. Для більш чистої роботи використовують пилки з 6 TPI, а для точного різання застосовують розмір 10-14 TPI. Оптимальний розмір, при якому досягається висока продуктивність і хорошу якість різу – 8 TPI.

Стрічкова пила по металу Стрічкова пила по металу

Настільна стрічкова пила по металу по конструкції схожа з пристроєм для різання деревини. Однак, її можливості більше скромні. Цим інструментом можна виконати тільки поперечну різання сталевого прокату (труб, куточка, арматури, швелера) під різними кутами.