Як зробити басейн на дачі своїми руками? Варіанти та етапи будівництваВласний басейн на дачі – приваблива ідея, що хвилює кожного власника заміського ділянки. Помріявши про приємних купаннях, багато хто відкладає будівництво водойми, вважаючи його занадто дорогою справою.

Спробуємо детально розібратися в тому, як зробити басейн на дачі своїми руками без зайвих витрат і з гарною якістю. Сподіваємося, що наш огляд допоможе вам зрозуміти особливості зведення такої споруди і перейти від сумнівів до практичних дій.

Варіанти будівництва

Існує два основних варіанти будівництва стаціонарного басейну:

  1. Бетонна чаша (виготовляється на ділянці);
  2. Готова ємність з поліпропілену або скловолокна (встановлюється в котлован).

Переносні надувні та рамні конструкції ми розглядати не будемо, оскільки вони не вимагають виконання будівельних робіт.

Який варіант вибрати, кожен дачник вирішує сам. Однак, зазначимо, що вартість зведення бетонної чаші своїми руками дорожче покупки і монтажу поліпропіленової «ванни». Зате у монолітного бетону є важлива перевага– можливість самостійного виготовлення басейну будь-якої форми, глибини і розміру. Варіанти готових пластикових чаш не настільки різноманітні.

Підготовка до будівництва

Басейн – не житловий будинок. Тим не менш, готуючись побудувати вуличний басейн на дачній ділянці, потрібно грамотно вибрати місце для нього.

Одна з найбільш серйозних проблем при експлуатації штучного водоймища – необхідність регулярного очищення від листя та сміття, принесеного вітром. Тому фахівці рекомендують розміщувати басейн довгою стороною у напрямку панівних вітрів. У цьому випадку попадання забруднень в воду буде мінімальний.

Друге правило – відсутність поблизу дерев і чагарників. Листяна рослинність не тільки доставляє проблеми з очищенням, але і затінює басейн. Тому вода в ньому не буде добре прогріватися. Не слід розташовувати басейн на низинних ділянках, щоб він не став «зливною ямою» для дощових потоків.

Відстань від живлячої колодязя до купального водоймища повинно бути мінімальним, щоб не витрачати зайву електроенергію на прокачування води.

Приймаючи рішення використовувати готову пластикову чашу, врахуйте, що її слід ставити тільки на ділянках з глибоким заляганням ґрунтових вод (максимальний сезонний підйом води повинен бути на 30-50 см нижче відмітки дна чаші). В іншому випадку вам доведеться витратити чималі кошти на установку потужного анкерного баласту, який не дасть чаші спливти. Згадаймо закон Архімеда: на тіло, занурене в рідину, вона тисне з силою, що дорівнює об'єму тіла. Тому чашу басейну, об'ємом 20 м3 буде виштовхувати сила в 20 тонн!

Визначившись з місцем, можна перейти до розрахунку розмірів басейну. Вони залежать від кількості людей, які будуть одночасно приймати водні процедури. Класична пропорція такого водойми - 1 : 2, але можна вибрати і власну схему. Заздалегідь попереджаємо: не захоплюйтеся криволінійною формою чаші. Такі водойми набагато складніше у виготовленні і обслуговуванні, ніж прямокутні.

Для сім'ї з 4 чоловік буде достатньо басейну розміром 3х6 метрів. Якщо серед тих, що купаються будуть діти, то дно у чаші повинно бути не плоским, а похилим. Його дрібна частина повинна бути не глибше 0,8 метра при довжині 2 метри. Глибока - 120-160 см і довжиною 3 метри. 1 метр потрібно залишити посередині для переходу від дрібного до глибокого ділянці.

Копають котлован і робимо підготовку для чаші

Перша стадія будівництва дачного басейну однакова. І для монолітної бетонної чаші, і для пластикової ємності потрібно котлован. Копати вручну – марна трата часу і сил. Тому слід замовити екскаватор, який за лічені години вириє «чорнової» котлован. Доводити його до потрібної форми доведеться своїми силами, оскільки землерийна машина не може зробити абсолютно рівні і вертикальні стінки.

Завдання машиністові ви повинні дати. Тому перед початком роботи позначте кілочками контур майбутнього котловану і попросіть вирити його з невеликим «перебором» ґрунту (на 20-30 см) по відношенню до проектної глибини. Він необхідний для піщаної підсипки, яка захистить пластикову чашу від каменів, а бетонну від морозного пученія грунту.

По всіх чотирьох сторонах чаші басейну також потрібні зазори в 30-40 см. Вони в однаковій мірі необхідні і бетонної, і пластикового басейну (для бічної піщаної засипки і установки опалубки). Обов'язково врахуйте цей момент на стадії викопування котловану.

Якщо ви прагнете правильно побудувати басейн своїми руками, то не заглубляйте його повністю в грунт. Стінки дачного водойми повинні бути вище поверхні землі на 20-30 см. Це вигідно виділить його з навколишнього ландшафту і стане додатковим бар'єром для листя і пилу, задуваемой вітром.

Піщана підсипання дна завершує перший етап будівництва басейну з склопластику або поліпропілену. Деякі будівельники для перестраховки краще підводити під ємність армовану бетонну стяжку товщиною до 20 см. Інші не тільки бетонують основу, але ще примудряються «упакувати» міцний пластик по контуру на шар бетону.

Як краще вчинити вам? Ми вважаємо, що найрозумніше перед покупкою чаші проконсультуватися з виробником. Він дає гарантію на свій товар, тому докладно розповість про те, як потрібно робити підготовку під пластиковий басейн.

Гідроізоляція, армування та бетонування

Друга стадія будівництва – облаштування зовнішніх комунікацій. І бетонний, і пластиковий басейн з поліпропілену не зможуть повноцінно функціонувати без каналізації, насосно-фільтрувальної станції, мереж водо та електропостачання.

Оскільки пластику на відміну від бетону не потрібна гідроізоляція, то цю статтю витрат ви можете викреслити з кошторису.

Для бетонної чаші котлован і піщана підготовка – тільки початок робіт. Після ретельного трамбування дренуючого шару з крупного піску по ньому укладають руберойд. Краще не економити на гідроізоляції і зробити її в 2 шари, розстилаючи перший у поздовжньому, а другий в поперечному напрямку. На стінки котловану руберойд заводять на висоту 30-40 см

Замість руберойду можна замовити спеціальну мембрану для гідроізоляції чаші. На жаль, вона досить дорога. Тому пропонуємо використовувати комбінований варіант: дно захищаємо руберойдом, а чаша для басейну у нас буде додатково ізольована спеціальним хімічним складом. Його наносять на стінки і дно після завершення твердіння бетону.

Закінчивши з ізоляцією, переходимо до армуванню дна і стінок. Для цього встановлюємо каркас з в'язаної (не зварної!) арматури. Для цього потрібно купити стрижні діаметром 12 мм, зв'язати їх дротом і укласти їх на дно у вигляді сітки з стороною 15-20 см.

Для створення міцної чаші стрижні, армуючі дно, випускають на бічні стінки, не доводячи їх до країв на 10-15 см. Після цього їх в'яжуть з горизонтальною арматурою стінок басейну (осередок 20х20 см). Закінчивши сталевий каркас, можна ставити щитову опалубку. Не забудьте зробити у ній всі технологічні отвори (для кріплення сходів, переливу, дренажу, освітлення та подачі води).

Далі починається найвідповідальніший процес – бетонування басейну. В ідеалі його треба зробити за один прийом. У цьому випадку в чаші не буде ослаблених стиків між свіжим і схватившимся бетоном. Якщо у вас не вистачить на це часу і сил, то розділіть процес на два етапи: бетонування дна і заливку стінок. Бетон для чаші повинен бути дуже якісним, тому краще купити його на заводі, ніж робити самостійно. Це прискорить процес бетонування і дозволить отримати необхідну міцність.

Марку бетону вибирайте не нижче М300, бажано з гідрофобною добавкою. Товщина стінок і дна басейну повинна бути не менше 20 см.

Друга за значимістю технічне спорудження, яке розміщується поруч з басейном –насосно-фільтрувальна установка. У неї з скимера (водозабірного пристрою) закачується брудна вода. Проходячи через шар піску, вона очищається і знову надходить у водойму.

Так виглядає найпростіша система водоочищення дачного басейну. Якщо дозволяє бюджет, її можна доповнити озонатором або колбою з ультрафіолетовою лампою для знезараження води.

Крім пристроїв водопідготовки, не зайвим буде і розсувний навіс для басейну з полікарбонату. Цей витончений павільйон захистить воду від забруднень і створить в спекотний сонячний день приємний тіньової завіса.

Приблизна вартість будівництва басейну

В цьому питанні ми будемо відштовхуватися від існуючих цінових пропозицій будівництва «під ключ».

У Москві орієнтовна вартість виготовлення 1 м2 стандартного бетонного басейну становить 35 000 рублів. Враховуючи, що вартість робіт у цій сумі займає близько 40%, нескладно підрахувати витрати на такий водойма при самостійному будівництві: 35 000 х 0,6 = 21 000 руб./1м2. Якщо розмір басейну 3х6 метрів, то витрати на матеріали і обладнання складуть 18 м2 х 21 000 = 378 тис. руб.

У пластикових (поліпропіленових) басейнів розцінки трохи інші. Тут комплекс робіт з встановлення та облаштування 1 м2 обходиться замовникові від 25 000 рублів. Якщо врахувати, що близько 70% цієї суми припадає на вартість чаші, то при самостійному будівництві вам вдасться заощадити менше, ніж на бетонному варіанті. 25 000 х 0,7 = 17 500 руб./м2. Загальні витрати на самостійне зведення басейну з пластикової чашею (3х6 метрів) складуть 17 500 х 18 = 315 тис. руб. (на 27% дешевше бетонного).

Відео по темі: