Каркасний будинок – плюси і мінуси, технологія будівництва, відгуки мешканцівДивлячись на будинок, побудований з цегли, інженер відчуває подвійне відчуття. Стіни надійні, вони простоять сто років, але навіщо нам надлишкова міцність? Цегла, товщиною до 50 см не зруйнується, якщо на нього будуть тиснути 12 поверхів. Ми ж побудували всього два.

Як теплоізолятор цегла сильно поступається деревині і безнадійно відстає від мінвати. Тому велика товщина цегляних стін – не надто вдала спроба вирішити одним матеріалом відразу два завдання: міцності та енергоефективності.

Зовсім інший підхід ми бачимо в конструкції каркасного будинку. З точки зору інженерії тут все логічно: за міцність відповідає силовий каркас, а від втрат енергії стіни рятує волокнистий утеплювач.

Витрати часу, праці і фінансів на зведення каркасного будинку істотно нижче, ніж при будівництві з цегли або керамзитових блоків.

На питання що це таке каркасний будинок дали відповідь наші далекі предки, побудувавши перший курінь з гілок і листя. Пройшовши багатовіковий шлях розвитку й поліпшення, сучасні «каркаснікі» успішно конкурують з іншими видами житлових будівель.

Різновиди технологій каркасного будівництва

Ми не будемо заглиблюватися у всі нюанси існуючих технологій, а розглянемо принципові конструктивні рішення.

Отже, каркасний будинок можна побудувати декількома способами:

 • Закопати в грунт дерев'яні стовпи-палі і обшити їх дошками, утепливши всередині (стійко-каркасна технологія);
 • На столбчатом фундаменті зібрати дерев'яну опорну раму (платформу) і прикріпити до неї стійки каркасу першого поверху. Другий поверх збирається аналогічно (канадська технологія);
 • Використовувати нерозрізні стійки (заввишки у два поверхи). Їх кріплять до опорній рамі, а на рівні другого поверху до стійок фіксують бруси, службовці опорою для статевого настилу;
 • Старовинна німецька фахверкова технологія. Каркас збирається з товстих брусів (200х200 або 150х150 мм). Проміжки між ними заповнюються сумішшю глини і соломи (утеплювач). Балки і стійки каркаса не ховають за оздобленням, а залишають на фасаді;
 • Фінська каркасно-щитова технологія – інтерпретація канадської. Відрізняється від неї тим, що стіни та перекриття будівлі виготовляють не на будмайданчику, а поставляють на об'єкт у готовому вигляді (утеплені щити).
Каркасний будинок (канадська технологія). Але фото чітко видно дві дерев'яні «платформи» або опорні рами (фундаментна і першого поверху). Каркасний будинок (канадська технологія). Але фото чітко видно дві дерев'яні «платформи» або опорні рами (фундаментна і першого поверху). Класичний німецький фахверк Класичний німецький фахверк Сучасний фахверковий каркас (крок стійок рідкісний за рахунок великої товщини) Сучасний фахверковий каркас (крок стійок рідкісний за рахунок великої товщини)

Найбільш популярна серед підрядників технологія будівництва каркасного будинку – каркасно-щитова. Вона дозволяє підготувати в заводських умовах всі складальні елементи, після чого на майданчику залишається лише виконати їх монтаж. Її головний недолік – досить висока вартість, а основні плюси – швидкість і якість збірки.

Каркасно-щитовий (фінська) будинок на стадії складання Каркасно-щитовий (фінська) будинок на стадії складання

Для забудовника, який вирішив самостійно побудувати каркасний будинок, вигідніше скористатися канадською технологією. Говорячи про неї, ми не маємо на увазі використання сендвіч-панелей з OSB і пінопласту, а робимо акцент на технології збирання – опорна рама, дерев'яні стійки, балки і фінішна обшивка екологічним матеріалом: зовні блок-хаус, зсередини дерев'яна вагонка. Усередині стіни утеплюються ековатою.

Переваги та слабкі місця каркасних будинків

Переваг у каркасної технології більше, ніж недоліків:

 • Всесезонність будівництва (немає мокрих процесів);
 • Економічність зведення (легкий фундамент, мінімум підйомних механізмів, низька трудомісткість монтажу);
 • Відмінні енергозберігаючі характеристики;
 • Оптимальний мікроклімат (при використанні дихаючих оздоблювальних матеріалів і утеплювачів);
 • Оперативність складання (особливо при каркаснощитовом варіанті);
 • Простота обробки, ремонту та заміни пошкоджених частин облицювання;
 • Невисока чутливість до осідань і пученію грунту;
 • Можливість гнучкої адаптації внутрішнього планування під потреби власника.

Відгуки мешканців – найкраща реклама для каркасної технології. Замовники говорять про те, що витрати на будівництво у них виявилися на 30-40% менше, ніж при зведенні цегляного будинку. Багато власники стверджують, що витрати на газове опалення одноповерхового «каркасника» не перевищують вартість обігріву міської квартири.

До числа недоліків каркасної технології можна віднести:

 • Довговічність у таких будівель нижче, ніж у цегляних будинків;
 • Підвищена чутливість до вібрації і внутрішніх шумів (якщо на етапі монтажу допущені серйозні помилки);
 • Якщо в якості утеплювача вибрана не ековата, а пінопласт, то існує ризик проникнення гризунів в простір між обшивкою;
 • Необхідність залучення до роботи висококваліфікованих (дорожчих) фахівців.

Розглядаючи плюси та мінуси каркасних будинків, неважко помітити, що ключова умова комфортного проживання - використання якісних матеріалів. Будь-який «каркасник» – відмінний будинок, якщо він побудований грамотно, без невиправданої економії на утеплювачі, огнебіозащіте і облицювання.

Особливості будівництва

Каркасно-рамні і каркасно-щитові будинки зводяться за схожою методикою. Різниця, як ми вже говорили, полягає в ступені готовності облицювання. У першому випадку готовий каркас обшивають «за місцем» прямо на майданчику. У другому варіанті на нього кріплять щити, зібрані на заводі.

Фундамент для «каркасника» можна вибрати будь-який: стовпчастий, пальовий або стрічковий. Однак, вигідніше використовувати стовпи або палі, оскільки невелика вага будівлі дозволяє розумно заощадити на бетоні і арматурі.

Заглибивши стовпи або палі нижче точки промерзання грунту, за їх оголовками заливають бетонний пояс-ростверк. На ньому монтують опорну раму з бруса. Для кріплення використовують анкерні болти, замоноличенные в бетоні.

Рис. 1 Вузол кріплення опорного бруса до фундаменту Рис. 1 Вузол кріплення опорного бруса до фундаменту

Після цього приступають до установки стійок, зміцнюючи їх до обвязочному брусу одним з трьох способів (див. рис.2)

Рис.2 Варіанти кріплення стійок Рис.2 Варіанти кріплення стійок

Спочатку виставляють кутові стійки каркаса, а потім рядові. Для фіксування у вертикальному положенні кожну стійку закріплюють тимчасовими укосами. Крок стійок вибирають таким, щоб між ними помістився лист утеплювача (50-60 см).

Верхній обв'язувальний брус – основу міжповерхового перекриття фіксують до стійок за допомогою врубок або сталевих куточків.

Каркасний будинок для постійного проживання буде міцним, якщо всі несучі стійки укріплені постійними укосами. Цю операцію проводять, перевіривши правильність геометрії зібраних рам.

Наступний етап – монтаж балок перекриття на верхній обв'язувальний брус. Зробити це можна за допомогою потужних сталевих куточків.

Зібравши несучу основу, виконують утеплення стін каркасного будинку та їх обшивку. Між стояками закладають напівжорстку плиту з мінвати або використовують целюлозну ековату. Для ековати установка пароізоляції у стіні не потрібно, а от для мінвати ця операція є обов'язковою.

Товщина стінового утеплювача повинна бути не менше 15 див. Такий же слід вибрати і ширину стійок каркаса (при товщині 8-10 см).

Паралельно з укладанням утеплювача роблять внутрішню і зовнішню обшивку. Для зовнішнього облицювання можна використовувати блокхаус або цементно-стружкові плити (ЦМЛ).

Якщо ви вирішили зовні обробити будинок OSB або вініловим сайдингом, то не забудьте залишити між обшивкою і мінватою повітряний зазор (3-5 см), щоб водяна пара йшов в атмосферу і не конденсувалася в утеплювачі.

Якщо вас переконали в чудових якостях пінопласту, врахуйте, що в цьому випадку доведеться подбати про додаткової вентиляції. Цей матеріал не пропускає водяну пару, тому без примусового повітрообміну в приміщеннях буде душно.

Зсередини каркас краще облицювати екологічним матеріалом (деревиною або гіпсокартоном). Якщо для внутрішньої обробки вирішено використовувати плиту OSB, то зверніть увагу на клас її емісії. Він повинен бути E0 або Е1. Якщо в паспорті матеріалу вказаний більш високий клас - Е2, то його не слід застосовувати з-за підвищеного випаровування формальдегіду.

Наскільки реально побудувати каркасний будинок своїми руками?

Все реально, мій друг, відповість досвідчений будівельник на ваше запитання про те, чи можна побудувати каркасний будинок своїми руками. Однак те, що не становить проблем для професіонала, який може стати каменем спотикання для новачка.

Тому, якщо вам хочеться звести недорогий і теплий «каркасник», то не беріться відразу за великий проект, а спробуйте свої сили на зменшеній копії – сараї, лазні або будинку. Тут всі допущені прорахунки можна виправити набагато легше. Набутий досвід і навички знадобляться для серйозного об'єкта. Перед початком роботи не полінуйтеся ретельно вивчити технологію зведення, звернувши особливу увагу на стикувальні вузли і важливі нюанси складання.

Той, хто не може чекати і вчитися на своїх помилках, повинен знати, яка сума буде потрібна для будівництва.

Найпростіше прикинути, скільки коштує недорогий каркасний будинок під ключ, користуючись онлайн-калькулятором. Його можна знайти на сайтах, присвячених каркасному будівництву.

Тут наводиться повна «розкладка» всіх використовуваних матеріалів, а також орієнтовна вартість робіт, врахованих у кошторису. Тому вам для визначення підсумкової ціни залишається лише ввести розміри будинку і його поверховість.

Припустимо, що ми збираємося будувати каркасне одноповерхова житлова будівля (без мансарди). Розміри будинку в плані 6х8 метрів. Стовпчастий Фундамент буде з бетонних блоків 40х20х20 див. Стіни і перекриття утеплюються мінватою завтовшки 15 див. Стелі обшиваються гіпсокартоном, а на горищі укладається чорнової дощана підлога.

Зовні будинок облицьовується цементно-стружкової плитою і вініловим сайдингом, а зсередини обшивають гіпсокартоном. Двосхилий дах виконується з металочерепиці Monterrey. Вікна – дерев'яні склопакети

Орієнтовна вартість усіх матеріалів (з доставкою) для такого каркасного будинку складе 390 000 рублів. За роботу доведеться заплатити 312 000 рублів.

В результаті ми отримуємо кошторис загальною вартістю 702 тисячі рублів. Ціна 1 м2 загальної площі виходить рівною 702 000 руб./48м2 = 14 625 рублів.

Серія відео-роликів з будівництва каркасного будинку: