Конопатка зрубу. Як конопатити дерев'яний будинок своїми руками?Переваги дерев'яного будинку – довговічність, екологічність і тепло всім добре відомі. Однак, без конопатки зрубу розраховувати на комфортне проживання в ньому не можна.

Необхідність цієї роботи пояснюється тим, що усушка деревини неминуче призводить до утворення щілин між вінцями. Через них з приміщень йде тепло, а в швах накопичується волога, провокуючи гниття деревини.

Міжвінцевий утеплювач, що закладається на стадії складання зрубу, частково вирішує цю проблему. Однак, він не здатний компенсувати зазори між колодами, які неминуче з'являються через кілька років після завершення будівництва.

Тільки конопатка може гарантувати непродуваемость стін і збереження тепла.

Оскільки усадка зрубу – процес, який займає не менше 5 років, то і конопатити стіни доводиться кілька разів. Перша герметизація швів виконується відразу після зведення стін, другу роблять через 2 роки, а останню потрібно провести не пізніше 5 років після новосілля.

Довірити цю роботу можна фахівцям. Однак, конопатка зрубу своїми руками також цілком реальна, якщо підійти до справи відповідально і обережно. Нагородами за витрачені зусилля будуть економія сімейного бюджету і комфорт в будинку.

Способи і технологія конопатки

Існує два традиційних способу заповнення межвенцових швів:

  • розтяжку (утеплюючий матеріал розтягують вздовж волокон і вставляють в щілини за допомогою спеціального інструменту – «конопатки»). Шви заповнюють повністю, залишаючи зовні шматки утеплювача довжиною близько 10 див. Потім їх скочують у валик і забивають в щілини.
  • набір (застосовується для конопатки широких швів). З утеплювального матеріалу набирають петлі і заганяють їх у щілини до повного заповнення.

найскладніші ділянки для конопатки - кути будівлі. Працювати тут незручно, але герметизацію потрібно виконати дуже ретельно, щоб виключити продування.

Технологія конопатки зрубу освоюється швидко, оскільки її суть досить проста і полягає в рівномірному і щільною забиванні утеплювача в шви.

Роблять цю роботу в теплий період року. Конопатку починають зі шва самого нижнього вінця. Тільки повністю заповнивши його по всьому периметру (зовні і всередині) можна переходити до наступного. Якщо ж конопатити кожну стіну окремо, то зруб може перекоситися з-за нерівномірного підйому вінців.

Перед забиванням в шов стрічкового утеплювача його акуратно розгортають по всій довжині стіни. Спочатку в кутовий стик забивають кінець стрічки, після чого її поступово, сантиметр за сантиметром заводять у шов і ущільнюють.

Якщо ви бажаєте правильно конопатити дерев'яний будинок, то під час роботи уважно стежте за тим, щоб стрічка не перекручувалася, а згорталася в щільний валик.

Якщо фасад будинку з брусу призначений під додаткову обробку, то від конопатки вінців не слід відмовлятися. Ця операція не тільки утепляє стіни, але й не дає колодах гнити.

Матеріали

Натуральне поєднуй тільки з натуральним. Ця аксіома справедлива і для робіт з ущільнення швів. Тому, вирішуючи ніж конопатити щілини, орієнтуйтеся тільки на природні матеріали.

Виробники синтетичних герметиків рекламують свій товар, наводячи аргументи на його користь. При цьому основний акцент робиться на еластичності і високої адгезії полімерів.

Натуральні матеріали - клоччя, мох і джут не приклеюються до деревини і менш еластичні в порівнянні з акрилом. Але при цьому вони чудово «дихають», пропускаючи водяна пара, а намокаючи, швидко висихають. Полімери, укладені в шов, навпроти, затримують вологу, що призводить до загнивання деревини. Крім цього, вони швидко старіють, втрачаючи свою еластичність і клеючі властивості.

Тому ми розглянемо тільки ті утеплювачі, які створені на основі натуральних матеріалів:

  • Джут;
  • Льон;
  • Мох;
  • Шерсть.

Джут – найбільш популярний матеріал для конопатки, серйозно потіснив клоччя.

Джутове волокно завозиться до нас із-за кордону, тому ціни на нього досить високі. Незважаючи на це, витрати компенсує високу якість утеплювача. Джут практично не гниє, добре дихає і не приваблює птахів у період будівництва гнізд.

Безсумнівні достоїнства лляної утеплювач – низька вартість і теплопровідність, висока довговічність і еластичність.

Випускають його у двох видах: лляної паклі і лляного волокна (так званий «єврольон»). До мінусів льону слід віднести меншу порівняно з джутом біостійкість (комахи, гниття) і привабливість для птахів.

Прагнучи поєднати доступну ціну льону з високими експлуатаційними якостями джуту, виробники пропонують комбіновані матеріали для конопатки – льно-джут і джутова повсть (70 % джуту і 30 % льону). В останні роки попит на них стабільно зростає.

Мох можна назвати прабатьком всіх міжвінцевих утеплювачів. Цей матеріал не тільки екологічно бездоганний, але також володіє антисептичними якостями, перешкоджаючи утворенню в швах гнилі і плісняви.

Для конопатки колод підходять тільки два види моху – червоний болотний та лісовий (зозулин льон). Мох між вінцями вкладається в процесі складання зрубу, а не після її завершення. Для цього рослини зволожують водою і рівномірно розподіляють по колодах стеблами поперек. Шар моху викладають товщиною не менше 10 див. Кінці стебел випускають за межі стіни на 10-15 см для подальшої конопатки.

Основні плюси моху як утеплювача – невисока ціна і можливість самостійної заготовки. Недоліки - трудомісткість підготовки (очищення від землі, сушіння) і складність укладання.

Натуральна вовна – дуже якісний утеплювач для швів. Вона володіє відмінними енергозберігаючими властивостями. Завдяки високій еластичності вовняної ущільнювач заповнює всі порожнечі, що утворюються між вінцями в процесі усадки зрубу.

Єдиний мінус цього матеріалу – висока ціна. Вона частково компенсується тим, що ущільнені шерстю шви не потребують повторної конопатці.

Інструмент

Традиційний інструмент для конопатки – сталева лопатка і киянка (молоток з широким дерев'яним або гумовим бойком).

Альтернативні варіанти - электростамеска і перфоратор програють ручної забиванні. Електрична стамеска вміє лише заганяти утеплювач в шви, але не може сформувати з нього щільний валик.

Перфоратор своїм потужним ударом може наробити більше шкоди, ніж користі. Їм потрібно працювати дуже акуратно, щоб не порвати утеплювач і не пошкодити брус.

Орієнтовна вартість роботи

Незважаючи на простоту процесу, конопатку не можна назвати легкою роботою. Годинами махати киянкою, забиваючи ущільнювач в шви, зможе не кожен чоловік. Тому, перш ніж братися за цю справу самому, вивчіть діючі розцінки.

Ціна роботи за конопатці (з одного боку шва) сьогодні коливається в межах від 80 до 150 рублів за 1 погонний метр. Якщо шви знаходяться на висоті більше 3 метрів, то ціна множиться на коефіцієнт 1,15-1,20.

Якщо перед конопаткою потрібно видалити з вінців стару клоччя, то за цю процедуру доведеться додатково заплатити від 30 руб./м. п.

Ціни за 1 рулон (20 метрів) стрічкової джутової клоччя стартують з позначки в 300 рублів.

Льняної повсть (льноватин) шириною 20 см і довжиною 20 метрів дешевше. Його середня ціна становить від 150 рублів за 1 рулон.

Вовняної утеплювач таких же розмірів і ширини обійдеться значно дорожче (від 1400 рублів за рулон).

За стандартний мішок лісового моху (50 літрів) продавці просять від 250 рублів.

Відео по темі: