Як зробити аератор для газону своїми руками: інструкції з відеоГазон вже давно вважається атрибутом ландшафтного дизайну великого числа заміських ділянок.

Для того щоб зелене покриття виглядало завжди акуратно й естетично, потрібно регулярно проводити з ним такі роботи, як полив стрижка, а також періодично підживлювати траву.

Однак багато власників ділянок забувають про ще один вид робіт – аерацію, необхідну для поліпшення доступу кисню до коренів трави.

Важливе значення аерації

При утворенні в дернині газону ділянок слежавшейся грунту значно знижується рівень проникає до коренів кисню, води, а також поживних речовин.

Разом з цим накопичується двоокис вуглецю, а це в рази уповільнює зростання трав'яного покриву. Таким чином, аерацію цілком можна назвати провітрюванням грунту. По суті, це розпушування грунту чи проробляє в ній спеціальних отворів.

Без виконання подібної операції в деяких місцях газону почнуть утворюватися лисини, а сама трава стане більш схильна пагубному впливу надмірної вологи та холоду.

Як правило, аерацію проводять восени, один раз в році, однак у деяких випадках варто провести позапланові роботи:

 • в посушливе літо вони необхідні для збільшення надходить до коріння вологи;
 • при рясних опадах коріння трави починають гнити, а аерація сприяє висушуванню грунту;
 • якщо влітку на дачу приїздить багато гостей з дітьми, газон у будь-якому випадку буде вытаптываться, що викличе необхідність провітрювати грунт.

Зміст аерації

Що таке аерація грунту?

Аерація грунту має одне з найважливіших значень в сільському господарстві, адже від цього процесу залежить родючість землі.

Під час сильної посухи або рясних дощів рівень кисню, що надходить до коріння сільськогосподарських рослин значно знижується, що робить їх слабкими.

Саме тому після поливу фермери займаються розпушуванням грунту, причому в особливо важкі, в плані погодних умов, роки вони проводять аерацію по кілька разів за сезон. Варто відзначити, що фермери проводять вивітрювання грунту ще й у чагарників і дерев.

Як має відбуватися установка паркану з сітки рабиці своїми руками, щоб в результаті отримати якісну і красиву огорожу для ділянки.

Часто використовується як газонна трава мітлиця паросткова - правила посадки і догляду за таким газоном.

Способи провітрювання газонів

залежно від того, в який час і на яку глибину робляться отвори, розрізняють два способу аерації:

 1. Проколювання – роботи виконують на початку осені. Глибина отворів повинна перевищувати 8 сантиметрів. Цей спосіб застосовують в місцях скупчення надмірної вологи, на витоптаних місцях газону або в місцях зростання повзучого моху.
 2. Наколювання – цей спосіб застосовують, коли волокнистий шар дернового покриву стає дуже щільним. Як правило, глибина отворів не перевищує 4 сантиметрів. Роботи проводять або пізньою весною або влітку, коли стоїть посуха.

Пристосування для аерації

Звичайно, для виконання процесу вивітрювання газонної грунту на невеликій ділянці можна виробляти за допомогою грабель або вил, однак цей спосіб досить грубий по відношенню до ніжної траві.

Саме тому оптимально застосовувати спеціальні пристосування, звані аераторами. На сьогоднішньому ринку техніки для садівників представлені два варіанти подібних пристроїв: перші працюють на бензині або електриці, а другі – механічні аератори.

Для великих територій

Компактна техніка, оснащена мотором, ідеально підходить для провітрювання газону великої площі.

Розрізняють два різновиди такого обладнання:

 • техніка, що працює на бензині, відрізняється високою маневреністю, спроможністю за один раз виконати великий обсяг робіт, однак складна в обслуговуванні;
 • електричні аератори практично безшумні, не забруднюють навколишнє повітря і прості у використанні, але радіус дії такої техніки обмежений довжиною електричного кабелю.

На відео механічний аератор для газону, зроблений своїми руками:

Ручна техніка

Механічних пристроїв для збагачення грунту киснем джерела живлення не потрібні.

Розрізняють кілька подібних пристосувань:

 • аератори-граблі – на одному кінці розташовані тонкі пластини, які підрізають верхній шар грунту; призначені для обробки невеликих газонів;
 • аератори-сандалі – плоска підошва, оснащена спеціальними шипами, кріпиться до черевика садівника;
 • роликові аератори – вдосконалені граблі; пристрої дозволяють в найкоротші терміни обробити велику площу газону без особливих витрат фізичних сил.

Ручної аератор

Виготовлення пристосування своїми руками

Якщо немає бажання або фінансової можливості купувати пристрій для вивітрювання грунту, то аератор для газону можна зробити своїми руками.

Саморобний аератор-шипи

Так, для газонів, площа яких невелика, підійде спеціальна взуття, оснащена гострими шипами. Технологія виробництва такого пристосування проста:

 • спочатку власникові ділянки необхідно електролобзиком вирізати заготовки з дерев'яної дошки під розмір свого взуття;
 • заготовки або вбиваються довгі цвяхи, або вкручуються саморізи (мінімальна довжина – 10 сантиметрів);
 • далі слід приєднати дерев'яні пластини з цвяхами до черевиків, для чого цілком підійдуть старі ремінці від рюкзака.
Незважаючи на простоту пристрою такого аератора, при його використанні слід дотримуватись заходів безпеки. Насамперед, стежити, щоб не завдати собі, іншим проживають на дільниці, а також домашнім тваринам рани гострими цвяхами або саморізами.

Роботи на газоні таким пристосуванням також необхідно проводити з усією акуратністю, щоб не пошкодити траву.

Пристрій для великих газонів

Для газонів великих площ такий аератор не підійде, так як він вимагає великих фізичних навантажень на ноги. Оптимально – виготовити універсальний механічний пристрій.

Для цього знадобляться наступні матеріали: шматок труби довжиною більше метра, лист заліза, близько 20-30 цвяхів завдовжки не менше 100 міліметрів, підшипники.

Виготовлення аератора відбувається в кілька етапів:

 • шматок труби необхідних розмірів заповнюють піском або гравієм для обважнення, а потім в шаховому порядку до нього вістрям догори приварюють цвяхи;
 • заготівлю садять на вал, заздалегідь посаджений на підшипники для максимально легкого обертання;
 • на вал встановлюють скобу з дерев'яною ручкою для більшої зручності при використанні.

Техніка безпеки для подібного обладнання стандартна – потрібно дивитися під ноги під час виконання аерації газону, щоб не поранити оточуючих.

Самому власникові пристрою слід також обережно з ним звертатися. Таке саморобне механічне пристосування в рази збільшує час, що витрачається на аерацію газонного покриття.

Деякі умільці виготовляють пристрої, що працюють від електричного живлення.

Для цього необхідна сталева рама, на яку встановлюють вісь зі спеціальними ножами, які будуть виконувати роль розпушувача.

Приводом подібної техніки служить звичайна електродриль. Рама оснащується гумовими колесами, а на ручці дишла аератора встановлюється розетка для отримання харчування.

Один з варіантів аератора для газону:

Як часто потрібно проводити аерацію?

Роботи по насиченню грунту газону киснем оптимально проводити на початку осені, однак і пізньої весни роботи призведуть до оздоровлення газонної трави.

Якщо виконувати аерацію восени, слід робити це за пару місяців до передбачуваних заморозків, щоб газон відновився.

Обробку весною починають в той момент, коли з грунту вилазять перші паростки.

Кількість операцій по аерації газону безпосередньо залежить від характеру грунту, на якому він росте:

 • глинисті грунти відрізняються високою щільністю всіх верств і схильні накопичувати велику кількість сухої трави, тому аерацію для них слід проводити не менше 2 разів на рік;
 • якщо газон росте на глиноземний або ж піщаному грунті, досить лише один раз здійснити вивітрювання, щоб зрошення газону покращився, а кількість надходить до коріння трави кисню збільшилася.

Для того щоб зберегти естетичні якості газону, покращити доступ до коріння його рослин кисню, стимуляції росту трави, необхідно хоча б раз у році виконувати аерацію грунту.

Для цього можна придбати механічний, бензиновий або електричний аератор. Однак, маючи вільний час і трохи навичок у виготовленні подібних пристроїв, пристосування для вивітрювання можна цілком змайструвати своїми руками.