Як зробити природний ставок на дачі та інші питання щодо облаштування саморобного ставкаУ процесі створення ставка на власній дачі виникає безліч питань, загальними рекомендаціями не обійтися. Розглянемо ці питання.

Як зробити природний ставок?

Спочатку визначимо, що мається на увазі під цим словосполученням:

 • Природний ставок – це рукотворний природний водойму, в якому є мул, рослини, водяться мікроорганізми, дрібна риба.
 • Наповнюється без втручання людини: стікає дощова вода, підземні ключі, грунтові води, що протікає по ділянці струмок.
 • Рослини і мікрофлора перешкоджають процесам загнивання води, вона самоочищується.

Як вибрати місце і що передбачити:

 • віддаленість від дерев, високих чагарників. Воду не повинні засмічувати листя, гілки;
 • хороше освітлення, прямі промені сонця впродовж всього світлового дня неприпустимі;
 • правильно розташувати в низині, щоб дощова вода не розливалася по території, а стікала в ставок;
 • ділянка вибирають рівний, з невеликим нахилом.

врахувати, щоб водойма був «живим» і не загнивав:

 • вода не повинна просочуватися і йти. Ідеальний грунт – глина суглинок;
 • витягайте водойму за напрямом основних вітрів, щоб вода коливалася і насичується киснем природним шляхом;
 • форма ставка наближена до існуючої в природі: неправильна;
 • кут нахилу до берега – 45 градусів, добре під водою облаштувати терасу (щабель), на якій висадити рослини;
 • глибина неоднакова: на півночі – глибше; на півдні – дрібніше, від 0,5 м.
 • природний ставок повинен насичуватися киснем, інакше він зацвіте. Багата мікрофлора без зусиль справляється з цим завданням. Мілководді добре прогрівається, в ньому не заводяться земноводні. Мул, каміння, корчі створюють різні середовища, стимулюють появу різноманітної життя.

Робимо ставок

Правильно зроблений ставок займає не менше 10-ої частини ділянки. Глибокий – слабо прогрівається і просто небезпечний, дрібний – цвіте. На форумах дачників рекомендують оптимальний розмір водойми 2,5 - 3 м в діаметрі, 1,5 глибини. Яму викопують вручну або за допомогою техніки. Далі роблять гідроізоляцію.

Экопруд – передбачає природну гідроізоляцію, звану глиняним замком. Тільки цей природний матеріал сприяє життєдіяльності живої екологічної системи. Це хороший спосіб зробити ставок без плівки:

 • Глина для цих цілей підходить тільки жирна, в ній повинно бути мало піску, інакше вона з часом буде тріскатися, вода поступово піде.
 • На дно і стінки котловану шарами викладають вымешенную глину, потім утрамбовують, дають просохнути, наносять черговий шар. Їх має бути три, кожен – товщиною 15 см.
 • Далі йдуть великі камені, потім дрібні, в завершенні – річковий пісок.

Як зробити невеликий водойму?

Є кілька простих способів облаштування мініатюрних водойм на ділянці.

 1. Дотримуємося методики створення природних водойм. Викопується невеликий котлован під кутом, з маленькими бортиками для посадки рослин. Дно вистилається шаром піску, потім викладається плівкою, так, щоб краї заходили на рівну поверхню землі, закріплюємо камінням. Зверху плівки викладаємо камені, даємо штучному покриттю можливість улежаться, прийняти форму, далі – подається вода.
 2. Підійде стара ванна, попередньо оброблена від корозії. Вода легко змінюють за допомогою дренажної труби через зливний отвір.
 3. Спеціальні форми, призначені для штучних водойм. Вони мають декілька рівнів, які розрізняються за формою і розмірами.

Так як форма хвилеподібною конфігурації, враховуються переходи при закапуванні. Робляться спеціальні сходи, одна інший ширше. Після установки порожнечі заповнюють землею.

Форма встановлюється трохи вище рівня землі, під неї підсипають шар піску приблизно в 20-30 см, але спочатку роблять розмітку по землі. Далі можна приступати до викопування котловану.Як це робити, добре видно на малюнках, наведених нижче.

Як зробити великий ставок?

 1. розмічають контури. Для неправильної форми підійде звичайна мотузка; для прямокутника, квадрата – забивають кілочки, натягують між ними мотузку.
 2. Екскаватором викопують котлован. Розрахувати його розміри можна за допомогою формули обчислення об'єму конуса. Це легко можна зробити на сайті зразок fxyz.ru. Треба тільки в потрібний рядок підставити цифри.
 3. Далі вирівнюють стінки виритої чаші і роблять їх пологими. Передбачайте тераси по периметру водойми. Вони не дають землі обсипатися, служать зручними сходами при укладанні гідроізоляції. В подальшому стануть у нагоді при оформленні ставка.
Важливо! В чаші котловану передбачаються три зони: глибока, 1,8-2.0 метра, (нижче рівня промерзання землі). Її готують для риб,щоб вона успішно перезимувала. Середня – для рослин. Дрібна – влітку такі місця добре прогріваються, тут скупчуються мальки, живність,розмножується мікрофлора.

Якщо ви копаєте ставок для купання, поглиблювати дно не потрібно, воно робиться рівним.

Далі необхідно:

 • прибрати з дна каміння, корчі;
 • підготувати гідроізоляційний матеріал.

Компанія «Ландшафтні конструкції» рекомендує спочатку засипати дно піском, зверху настилати геотекстиль.

Серед існуючих варіантів водонепроникних покриттів, зазвичай вибирають бутилкаучукові плівку. Головний аргумент – довговічність. Вона служить до 20 років.

Викладаємо плівку

 1. Вибираємо погожий теплий день, щоб вона від тепла стала еластичною.
 2. Розміри визначаємо так: ширина/довжина плівки дорівнює ширині/довжині водойми, подвоєна глибина з додаванням метра з захлестом на поверхню землі. Краї фіксуються грунтом, який присипають зверху для надійності.
 3. Спочатку плівкою покривається дно, потім її піднімають вище, на тераси. Плівку фіксують по колу камінням, краю викладають на грунті. Гідроізоляційному матеріалу дають можливість трохи улежаться, потім чашу котловану поступово заповнюють водою.

Як ще можна гідроізолювати ставок?

 1. Бетонування. Старий перевірений спосіб. Дно не промерзає, не боїться грунтових вод.
 2. Рідка гума. Заливається котлован, матеріал застигає, набуває необхідну форму, служить мінімум півстоліття.
 3. Річковий камінь. Дно і стінки викладають річковим каменем.
До відома! У спеціалізованих магазинах можна купити готову пластикову форму для водойми в 1000 літрів і більше.

Як побудувати дамбу?

Для ставка не обов'язковий котлован, досить зробити дамбу, використовуючи струмок або місце водозбору, куди стікає вода. Проточна вода заповнює водоймище постійно. Перегороджують його в самому вузькому місці. Спочатку риється рів, дно викладається жирною глиною, трамбується. Потім зводять стінку з глини, заглиблюють у дно і краю яру. Гребінь дамби піднімають на метр, вище майбутнього рівня води, пороги роблять крутими.

споруджують Дамби з природних матеріалів: каменю, гравію, колод, іноді – бетонують. Підстава передбачається широке, щоб конструкція витримала тиск води.

При будівництві таких споруд пам'ятайте про паводки, продумайте відведення води при екстремальних ситуаціях.

Насип засипають шириною від півметра до 4-ех, висота мінімум 0,5 м. Загату заповнюють тільки після того, як дамба сформується.

Бетонна гребля. Її армують прутами, куточком, сталевою сіткою. Для бетонування використовують водостійкий цемент, додають рідке скло, клей ПВА.

Якщо є яр

Яр поруч з ділянкою, по дну якого тече струмок і розливається в повінь, можна перетворити потенційного ворога в друга і помічника. Яр перегороджують від берега до берега насипом. Перед нею поступово накопичується дощова, джерельна, або річкова вода, утворюється водна поверхня.

Наводимо подібний позитивний досвід покроково:

 1. Викопати обвідне русло, тимчасово направити в нього струмок, щоб не перешкоджав роботі.
 2. Виготовити з дощок щити, оббити їх плівкою, зверху – руберойдом.
 3. Зробити в яру зазори, вставити в них щити, викласти з каменів дамбу.
 4. Дно передбачуваного ставка засипати глиною, утрамбувати, зверху настелити шар піску, вирівняти. У завершенні водойма викласти плівкою, стінки – каменем.
 5. Для того, щоб вода трималася на певному рівні, встановлюють переливну трубу. Зайва вода йде по відвідного каналу далі, в яр. Щоб уникнути замулювання, трохи вище течії природного струмка викопують відстійник.

Такий водний оазис практично не вимагає витрат, відведе загрозу підтоплення, прикрасить місце відпочинку.

Як зробити, щоб ставок взимку не замерзало?

Восени ставка прибирають особливо ніжні й цінні рослини, декоративну рибку переселяють в акваріум. Ставок при низьких температурах замерзне, протидіяти природі неможливо, але полегшити зимівлю риби у водоймі, забезпечити приплив кисню, можна.

 1. Очерет, рогіз ставлять вертикально. Кисень з порожнистим стеблах проникає у воду.
 2. Пінопласт, пучки соломи на воді сповільнять замерзання.
 3. Роблять продухи, поливаючи лід окропом.
 4. У сильні морози накривають утеплювачем (соломою, мішковиною, руберойдом). Довго такий настил тримати не можна, потрібен природний світло.Над лункою ставлять дерев'яний або пінопластовий короб, підвішують лампу розжарювання, лунка не замерзає.

Тут застосовувався плаваючий аератор, проте дія його ефективно тільки при невеликих мінусових температурах.

 1. Переносний аератор на акумуляторі опустити в ополонку. Спеціалізовані магазини пропонують аератори і для великих водойм, які подають повітря по всій поверхні.
 2. Антиобледенители. Компанії OASE пропонує антиобледенитель у вигляді поплавця, сполученого зі шлангом і насосом, що подає підігріту воду. Поплавок плаває, підвішений у ставку насос ,що подає теплу воду і перемішує її. Ополонка не замерзає і при дуже низьких температурах.
 3. Нагрівач ставка або басейну. Електричний бойлер з нержавіючої сталі. Має функцію регулювання температури і датчик перегріву.

Ставок з кар'єра

Такі водойми називають кар'єрними ставками або гравійними ямами. Зазвичай це старі занедбані кар'єри, в яких добувався торфовище або камінь. Вода в них застоюється, з риби водиться, в основному, дрібниця. Використовують для розведення риби, коли є можливість забезпечити постійний приплив води. Спеціалізовані господарства на кар'єрних ставках дають до 2-ух центнерів риби з гектара. Подібні водойми представляють інтерес для підприємців.

Якщо є свердловина

Найпростіше живити водойма з колодязя. Ось такою схемою, за допомогою якої реалізувалася хороша задумка, поділився на дачній форумі володар такого ставка. Вода виконує кругообіг, витрата її невеликий.

 1. Вода із ставка стікає до фільтру. Він в цьому випадку виконує функцію скімера.
 2. Очищена від сміття вода потрапляє у водоспад, що насичує водойму киснем. Насос в колодязі включається тільки коли є необхідність підняти рівень води.
 3. Спрацьовує реле, що включає насос в колодязі, вода надходить у ставок, заповнює його до необхідного рівня. Далі настає черга фільтра. Всі механізми вступають по черзі. Така схема автоматично підтримує необхідний для роботи фільтра і водоспаду рівень води.

Як зробити проточний ставок

 1. По території ділянки протікає струмок – ідеальний варіант.
 2. Джерело води – колодязь, свердловина. Вода подається за допомогою насоса. Якщо свердловини немає, запрошуються фахівці з буром. На глибину укладаються кільця, усередині встановлюється водяний насос. Така вода має один істотний мінус: недолік кисню, що легко компенсується спеціальним обладнанням по озонуванню. Можна просто укласти на дно шланг з невеликими отворами, компресором пропускати через нього повітря.
 3. Зайва вода відводиться невеликими канавками в сад або город для поливу.
 4. Водопровідна вода. Прокладаються труби, вони повинні залягати на глибині не вище 70 см, щоб вода взимку не замерзала, у водойми встановлюється кран. Його бажано сховати.
 5. Деякі господарі додатково встановлюють фільтр, нейтралізує дію хлору.

Місток, як прикраса водойми

Прямий, вигнутий, що нависає над водною гладдю - місток може бути будь-якою. Для конструкцій підійдуть дерево, бетон, камінь, метал і їх поєднання. Навіть самий маленький місток пожвавить ділянку, стане продовженням доріжки, додасть незвичайну лінію в ланшафті.

Простий місток зробити нескладно:

 1. Дві дошки шліфують, покривають антисептиком.
 2. Настил стелять зверху, укладаючи поперек. Поруччя прибивають до двох поперечок, конструкцію фарбують. Місток готовий.

Фільтр для ставка

Про те, як зробити фільтр для ставка, розповідає Олександр Писанець на відео нижче.