Як зробити паркан з каменю своїми руками: інструкція, фото, відеоПаркани, виконані з каменю, використовуються людиною з давніх часів. В даний час натуральні, природні матеріали, в тому числі і кам'яні, знаходяться на піку популярності. Величезне різноманіття природного каменю нерідко призводить обивателя до розгубленості. Тому важливо підібрати і зробити правильний вибір певного виду каменю, придатного для зведення огорожі, задуманого дизайну.

Вибір матеріалів (порівняльна таблиця)

Найменування каменю Ціна Фізичні характеристики Обробка матеріалу Стійкість до атмосферних опадів Булижник (валунный камінь)

- фракція 70-100 мм -850 руб/м3;

- фракція 105-300 мм – 2500 руб/м3;

- кругляк для габіонів -70-130 мм – 300 руб/м3. довговічний, міцний, наявність лише кількох кольорів з великим зусиллям високостійкий Гравій Від 800 р/тн довговічний, міцний із зусиллям високостійкий Доломітовий камінь Від 700 н/м2 довговічний, міцний з невеликим зусиллям високостійкий Вапняк 750 руб/т довговічний, міцний м'який для обробки вбирає вологу, потрібна обробка гідрофобізатори Піщаник В залежності від кольору від 2200 до 9300 руб/м3 довговічний, міцний, різноманіття забарвлення з зусиллям високостійкий Щебінь гранітний 1800 руб/т довговічний, міцний із зусиллям високостійкий Бут 1000 руб/тн довговічний, міцний з великим зусиллям високостійкий

Не менш затребуваним будівельним матеріалом для кам'яних огорож є штучний камінь. Його вартість набагато менше вартості натурального, природного каменю.

Підготовчі заходи

Паркан з черепашнику

Перед початком будівництва кам'яного паркану своїми руками необхідно визначитися з точним його розташуванням, накреслити схему споруди, план фундаментів, а також зробити орієнтовні розрахунки необхідного обсягу будівельних матеріалів.

Якщо ділянка і домоволодіння знаходяться в безпосередній близькості від сусідів, то слід заручитися їх письмовою згодою на зведення споруди. Щоб уникнути розбіжностей і суперечок про межі ділянок, слід підготувати і оформити пакет документів на будівництво в бюро технічної інвентаризації. Ці заходи дозволять зайнятися будівництвом огорожі без ускладнень і проблем.

До підготовчим етапам зведення огорожі з природного каменю також можна віднести:

 • розчищення земельної ділянки від всілякого сміття та його планування (вирівнювання);
 • розмітку під влаштування фундаменту у відповідності зі схемами і кресленнями. Нанесення розмітки лінії огорожі, місця воріт, хвірток) на місцевості проводиться за допомогою шнурів, закріплених на кілки;
 • придбання будівельних матеріалів – каменю, піску, цементу, арматури;
 • покупку необхідного інструменту – зварювального апарату, лопати, резервуара для приготування цементного розчину або невелику бетономішалку.

Наступним кроком щодо спорудження кам'яного паркану є облаштування фундаменту.

Фундамент

Паркан з пісковика

Риття траншеї під фундамент виробляють у відповідність з виробленої розміткою. Враховуючи, що камінь досить важкий і міцний будівельний матеріал, фундамент повинен з легкістю витримувати належну навантаження, забезпечуючи надійність і міцність споруди.

Паркани з кам'яного матеріалу споруджуються виключно на стрічковому фундаменті на основі ж/б блоків або цегли. На етапі облаштування фундаменту необхідно дотримуватися таких вимог та правил:

 • ширина підготовленого фундаменту повинна бути більше товщини паркану на 15,0 см, траншея в глибину копається до 80,0 див. Якщо огорожу зводиться на висоту більше 2-х метрів, то глибина траншеї збільшується на 10,0 см на кожен метр паркану;
 • насамперед виконується піщана подушка завтовшки не менше 50,0 мм, яка проливається водою і трамбується;
 • потім виробляють кладку з/б блоків, використовуючи розчин і додаткову сполучну арматуру від 30,0 до 40,0 мм в поперечнику;
 • потім в канавці монтується армований каркас, навколо якого облаштовується опалубка з обрізної дошки, що височіє над рівнем землі приблизно на 20,0-30,0 сантиметрів, і вся конструкція заповнюється розчином;
 • демонтаж опалубки роблять через кілька тижнів (3-4 тижні), після остаточного застигання цементного розчину;
 • прорізи воріт і хвірток потребують монтажу опорних стовпів, тому несучі деталі вкопуються і заливаються залізобетонним розчином.
У той час, коли фундамент набирає міцність (застигає), можна зайнятися сортуванням придбаних каменів, що допоможе збільшити швидкість будівництва кам'яної огорожі.

Стовпи

Паркан з вапняку

З метою прискорення будівельних робіт усі стовпи необхідно споруджувати одночасно. У будівництві кам'яних огорож широко використовують плаваючі форми (опалубку). Для цього доведеться виготовити необхідну кількість секційних опалубок з саморізів і дощок висотою близько 150 мм. Внутрішні параметри яких відповідають розмірам фундаменту. Для одного стовпа потрібно 2 штуки розбірних опалубних форм.

Після виготовлення каркасів, слід діяти за таким алгоритмом:

 • монтується опалубка і викладається початковий шар з каменю. Їх укладають так, щоб вони максимально тісно прилягали до розбірної формі та один до одного;
 • далі густим розчином виробляють заповнення усіх щілин і порожнин;
 • потім кріпиться наступна опалубка саморізами і заповнення каменем і розчином відбувається аналогічно.

Через день-два низові частини розбірних форм можна зняти і почати зведення наступних шарів. Порожнечі, виявлені після демонтажу опалубки, необхідно відразу заповнити розчином. В місцях кріплення лаг слід випустити металеві куточки, які приварюються до труб.

Сформовані і споруджені стовпи належить захистити від впливу атмосферних опадів. Бездоганним варіантом є пристрій пластикових або металевих колпаков.

За приблизними підрахунками (у разі одночасного зведення стовпів) на зведення опор для кам'яної огорожі потрібно 20-25 днів.

Стіни

Паркан з граніту

Зведення стін, огорож починається з нанесення міток на фундамент. Марші кам'яних огорож виконуються вже стовпів на 100,0 мм, тобто відбувається зсув стіни всередину на 50,0 мм з зовнішньої і внутрішньої сторони. По краях стіни за допомогою рівня виробляють симетричну встановлення каменів. Оптимальні розміри каменів для укладання стіни – до 25,0 див.

По натягнутій між секціями нитки орієнтуються при наступній кладці стіни. Для зручності в роботі і міцності конструкції камені рекомендується укладати плоскою стороною вгору, ретельно заповнюючи щілини і порожнечі між ними цементно-піщаним розчином.

Рядів кам'яної кладки стін настійно рекомендується виконувати з перев'язкою. Для верхнього ряду прольоти огорожі камінь підбирається однаковий за розміром. Такий підбір дозволить верхню частину паркану побудувати рівним.

Процес кладки стіни контролюється рівнем. Допустиме відхилення від вертикального положення не більше ніж на 10 мм на 2,0 м висоти стіни.

Розшивання забору

Паркан з кругляка

Обробка поверхні і розшивання швів є заключними процесами по будівництву огорожі з природного і штучного каменю.

Шви кам'яної кладки розшити можна трьома способами: глибоким, опуклим і неглибоким. Перший варіант візуально збільшує обсяг кладки.

Розшивку виконується за допомогою:

 • чистика – смужка з металу (4 мм х 150 мм х 2,5 мм), на кінці якої розташований виступ («зуб») розміром 10,0 мм на 20,0 м;
 • плоских скребниц і щіток з металевим ворсом;
 • шматків дрантя поролону.
Через 3-4 години після кладки приступають до розшивці, далі по часу розчин твердне і насилу піддається обробці.

Покроково вчинення глибокої розшивки виглядає так:

 • зачистка каменів і швів металевою щіткою;
 • створення чистиком акуратних, прямокутних заглиблень до 20,0 мм;
 • мийка швів і каменів поролоном.

Якщо проігнорувати розшивку швів, то зовнішня привабливість кам'яного паркану значно погіршиться.

Деталі

Найголовніша прикраса природного каменю – текстура і колір. Тому, побудовані огорожі з натурального каменю, самодостатні і не потребують застосування декоративних деталей для поліпшення зовнішнього вигляду. Однак, за бажанням, верх опорних стовпів можна обладнати ошатними водозахисними конструкціями – ковпаками з піками.

Нерідко монументальні кам'яні паркани прикрашають ажурною куванням, різноманітними ліхтарями і «живими» декоративними елементами – кучерявими рослинами –ліанами (виноград, троянди).

Полотна глухих парканів можна оживити за допомогою скляної мозаїки, панно, виконане з пластикових пляшок і відпрацьованих компакт-дисків. Використання тих або інших декоративних деталей залежить від уподобань і побажань власників земельних ділянок, на яких зводяться кам'яні паркани.

Витрати часу і грошей

Огорожі з каменю володіють численними позитивними достоїнствами, але незважаючи на це, існує кілька недоліків:

 • зведення огорожі з каменю – досить довга, копітка будівельна процедура;
 • для спорудження таких об'єктів необхідний фундамент;
 • висока вартість деяких природних кам'яних матеріалів.

Будівництво кам'яних огорож істотно дорожче, ніж загородження з деревини або металу. Облаштування фундаменту, вартість природного матеріалу, витрати на його транспортування, оплата можливої додаткової робочої сили потребує чималого вкладення коштів. Скоротити фінансові витрати можна за рахунок виконання будівельних робіт власними силами.

В даний час отримати майстер-класи (відео уроки) за зведення кам'яних споруд, у тому числі і парканів, не становить особливої праці, для цього достатньо зайти на «ютуб» і за допомогою пошуковика вибрати відповідний ролик. Приклад паркану з черепашнику з глибокими швами:

Нижче наводиться ряд фотографій, на який можна побачити різне виконання огорожі з каменю:

«Мозаїчний» кам'яний паркан.

Кам'яний паркан з бута не піддається ніяким механічним, хімічним і атмосферних впливів.

Цікавий варіант огорожі з каменю в сітці.

Паркан з дикого каменю, декорований куванням.

Огорожі з пісковика взагалі поширені й користуються незмінним успіхом.

Не меншою популярністю у домовласників користуються комбіновані паркани.

Кладка бутового каменю

На відео нижче показано, як правильно укладати бутовий камінь. Роз'яснюються особливості закладки кута.