Все про наперстянці, її фото і видиDigitalis grandiflora, Plantaginaceae

Наперстянка, яку називають «Дигіталіс», являє собою дуже ефектне рослина з високим стеблом і яскравими квітами, який однаково успішно використовується як прикраса саду, так і в лікувальних цілях.

Зовнішній вигляд і умови зростання

Наперстянка — це багаторічна рослина з міцною кореневою системою. Стебла його щільні і тверді мають висоту від 30 до 160 см і закінчуються витягнутої пензликом з безліччю квітів, мають вигляд злегка присборенного з широкого кінця конуса. Листя наперстянки яйцевидно-витягнутої або ланцетної (з заокругленим або гострим кінцем відповідно) форми розташовуються по відношенню до стебла під кутом 45-60 градусів. По мірі наближення до суцвіттю, вони зменшуються в розмірах.

Різні кольори наперстянок

Цвіте наперстянка в літні місяці, іноді захоплюючи частина вересня. Після цвітіння, на суцвітті з'являються коробочки з дрібними насінням коричневого кольору.

Дигіталіс виростає у всіх районах Євразії, а також у Північній Африці. У Середземномор'ї, де ця рослина зустрічається буквально на кожному кроці, зростає чагарникова різновид — більш густа, висока, з міцним стеблом і щільними листами. Дикі різновиди наперстянки можна побачити на узліссях листяних і мішаних лісів, тінистих галявинах і луках, серед чагарників чагарників.

Особливості різних видів

Всього налічується 35 видів наперстянки. Деякі з них зустрічаються в дикій природі, в той час як інші є результатами роботи селекторів і зустрічаються тільки на садових клумбах. З усього різноманіття видів особливо уваги заслуговують наступні:

  1. Наперстянка пурпурова (наперсточная трава) — дворічна рослина, що радує око великими китицями квітів пурпурно-рожевого або темно-малинового кольору. У дикому вигляді не зустрічається і активно вирощується на Україні, в Криму і Новосибірської області. Має власну різновид з бузковими широко розкритими квітами і темними цятками по внутрішній частині віночка.
  2. Наперстянка шерстиста — невисока в порівнянні з іншими видами рослина з буро-жовтими квітами, що зібрані в щільну пірамідку. Росте в дикій природі, але зустрічається досить рідко. Цей вид найчастіше вирощують на спеціальних плантаціях заради унікальних серцевих глікозидів, що використовуються для виробництва ліків від серцевої недостатності.
  3. Наперстянка іржава — виключно декоративний вигляд, який нерідко порівнюють з орхідеями. Відбувається це із-за незвичайної форми кольорів: подовжені колокольца мають яскраво виражену нижню «губу» з опушенням.
  4. Наперстянка Мертона — садовий гібрид з великими пурпурними квітами і вузькими темно-зеленими листками. Виростає до 80 см у висоту і може витримувати значне затемнення.

Використання у фармакології

Практично всі види наперстянки отруйні: що містяться в їхніх квітках і листках речовини негативно вплинути на серцевий ритм, кровообіг і викликати нудоту, запаморочення і судоми. Але це тільки в тому випадку, якщо прийде в голову зжувати 2-3 повних суцвіття і стільки ж листів за один раз.

Деякі види дигіталісу використовуються для виробництва засобів від серцевої аритмії, недостатності кровообігу, тахікардії та інших подібних порушень серцево-судинної системи. Зокрема, з листя і квітів пурпурової і шерстистої різновидів рослини виділяють речовину диготоксин, яке в подальшому стає основою багатьох ліків. В аптечках можна зустріти такі препарати з наперстянкою, як «Кордигіт» (таблетки), «Диготоксин» (порошок), «Целанид», «Лантозид», а також порошки, настої з листя цієї рослини.

Фото 1: Фото 2: Фото 3: Фото 4: Фото 5: Фото 6: Фото 7: Фото 8: Фото 9: Фото 10: Фото 11: Фото 12: Фото 13:' aria-describedby='gallery-1-35096 Digitalis purpurea flower in bloom showing petals Digitalis purpurea (foxglove, common foxglove, purple foxglove, lady's glove) on Rownica mountain in Silesian Beskids, Poland. Vertical image, nobody. Фото 15: Фото 16: Фото 17: Фото 18: Фото 19: Фото 20: Фото 21: Фото 22: Фото 23: Фото 24: Фото 25: Фото 26: Фото 27: Фото 28: Фото 29: Різні кольори наперстянок Фото 30: Красивий квітка наперстянка