Ковані хвіртки: як грамотно вибрати ковану хвіртку, фото, ціниІндивідуальний будинок, присадибна ділянка навколо якого прикрашена кованим парканом – це ознака не тільки заможності власника, але і його хорошого смаку. Адже елементи кування, присутні на екстер'єр будівлі, як правило, добре ув'язуються зі стилем паркану.

Важливою композиційною частиною кованого паркану вважаються та ковані ворота. Можливості сучасних технологій пластичного деформування сталі дозволяють викувати ворота будь-якого типу – розпашні, відкатні, автоматизовані і навіть рольчатого типу.

З хвіртками складніше: вони можуть бути частиною самих воріт, а можуть встановлюватися і окремо, причому зовсім не обов'язково поруч з воротами. Такі ковані хвіртки чорного ходу або ті, що відокремлюють один від одного окремі зони прибудинковій території (в останньому випадку вони носять переважно декоративний характер).

Тим не менш, невдало обрана хвіртка здатна зіпсувати загальне сприятливе враження про будинок і навколишньої території. Тому незначність розмірів розглянутої далі конструкції – це не привід не приділяти їй достатньо уваги.

А чи потрібна взагалі хвіртка?

Англо-саксонці стверджують, що не завжди. В англійській мові навіть такого слова немає: переклад нашого «хвіртка» дає «gate» або «gate on the fence», що найбільш вільно можна перевести як «ворота» або «отвір у паркані». Скоріше всього, такого архітектурного елементу не приділяють уваги тому, що за кордоном однозначно прийнято – які ворота, така і хвіртка. Що й не дивно, враховуючи високий рівень розвитку особистого автотранспорту: заїхав через ворота на машині - закрив їх. Хвіртка начебто і не потрібно.

Однак, якщо придивитися до продукції тамтешніх майстрів художньої прикладної кування, то можна переконатися в зворотному – різноманітність ще те! Просто справа в тому, що дизайн воріт однозначно визначає і відповідне рішення хвіртки. Мабуть, при видачі замовлення на виробництво воріт, мається на увазі, що там безпосередньо, або поруч з ними має перебувати і необхідний пішохідний отвір.

Таким чином, варіанти проектування і виготовлення хвіртки методами гарячої або холодної ковки, можуть бути наступними:

 1. Окремо стоїть хвіртка, що примикає до воріт.
 2. Хвіртка, яка вмонтована в одну зі стійок.
 3. Хвіртка, встановлена окремо, і має власний вхід.
 4. Декоративна хвіртка, розмежовує між собою окремі площі присадибної ділянки.

Чому хвіртка повинна бути кованої

В якості конкурента технології кування виступає більш дешева зварювання. Саме тому на пошуковий запит «хвіртка своїми руками» найчастіше піде посилання на зварної варіант виробу.

Зварювання дійсно має ряд переваг. Придбавши порівняно недорогий зварювальний інвертор і попрактикувавшись на зварюванні нескладних сіток, або інших деталей, можна вважати себе підготовленим і для виробництва виробу рівня хвіртки. Нескладний ескіз, наявність куточків та дроту з низьковуглецевої сталі (для якісної зварки це важливо!) плюс кілька годин роботи – і хвіртка готова. Наприклад, така, яка показана на рис. 1. Простота тут зведена в гідність – нічого зайвого. Хоча простий торсировкой прутків можна було б домогтися куди більш виразного вигляду хвіртки.

Проте, крім стовідсотково аскетичного виду подібної конструкції (яка доречна хіба що на садибі, зведеним в стилі HighTec), зварні хвіртки мають низку більш суттєвих недоліків:

 1. Наявності неконтрольованої деформації рами при зварюванні, оскільки температура в зоні обробки може бути визначена лише приблизно. Подальша ж правка конструкції буде настільки успішною, наскільки якісно виконані всі зварні шви.
 2. Проблем з довговічністю хвіртки, оскільки в зоні зварювання метал особливо схильний до активної корозії. Отже, таку хвіртку необхідно фарбувати атмосферостійкою фарбою ( а потім періодично оновлювати покриття).
 3. Малої міцності конструкції, оскільки в зоні зварювання межа тимчасового опору вихідного металу знижується на 15...20%.
 4. Обмежень за матеріалами. Зокрема, хвіртку з дюралюмінію у зварному виконанні своїми руками отримати неможливо, і знадобиться допомога фахівців.

Рис. 1. Зварна хвіртка із застосуванням сталевого прутка і равнобокого куточка

Ковані хвіртки не тільки вільні від перерахованих вище недоліків, але і володіють безліччю достоїнств. Перелічимо основні з них.

 • Міцність. В процесі гарячої (і, тим більше – холодної) кування метал зміцнюється. Відбувається це тому, що при пластичному деформуванні структура металу стає більш дрібнозернистою, при цьому зерна витягуються за напрямом основного деформуючого зусилля. Ці явища супроводжуються підвищенням механічних показників металу і однорідністю всіх його властивостей за всіма напрямами. Тому ковані хвіртки благополучно збережуть свої параметри протягом мінімум 50 років своєї експлуатації;
 • Витонченість. Комбінацією всіх відомих ковальських візерунків (а це – навершя, волюти, спіралі, завитки тощо) хвіртки можна надати абсолютно індивідуальний вигляд. Не забуваючи, звичайно, і про стильову єдність розглянутих виробів зі стилем, в якому виготовлені ворота. Вдалий приклад такого стилістичного єдності наведено на рис. 2;

Рис. 2. Комбінована кована хвіртка, дизайн якої повністю відповідає дизайну розсувний конструкції в'їзних воріт.

 • Антикорозійна міцність. Технологія художньої ковки передбачає обов'язкової стадією антикорозійну обробку поверхні конструкції. Це може бути вороніння (оксидування поверхні, в результаті чого вона набуває красивого синяво-чорний відтінок), або патинування (металізацію бронзою або міддю). Приклад зовнішнього вигляду патинованої кованої хвіртки наводиться на рис. 3;
 • Просторова жорсткість. При з'єднанні окремих фрагментів кованої хвіртки між собою використовується метод ковальської зварки, при якому виключаються просторові деформації деталей, а суцільність металу в місці з'єднання не відрізняється від вихідних показників;
 • Різноманітність вихідного матеріалу - як по маркам, так і за профілями. Художньої куванні доступні як сталі (вуглецеві і нержавіючі), так і алюмінієві сплави. Міцність кованих хвірток, в дизайнерському оформленні яких присутні, крім сталі, ще кольорові метали і сплави, мало в чому поступається чисто сталевим. При цьому ковані хвіртки можуть проводитися не тільки з об'ємного прокату (прутків круглого, квадратного або шестигранного поперечного перерізу), але також з смугового та листового металу (див. рис. 4).

Конструктивні рішення кованих хвірток

Вищеперелічені переваги розглянутих виробів практично не залежать від конструкції хвіртки. Тому її зовнішній вигляд визначається міркуваннями естетики та візуальної доступності території ділянки.

Розрізняють ковані хвіртки гратчастого типу, і хвіртки, виконані у вигляді суцільного полотна (як варіант, в останньому випадку можуть бути передбачені прорізи, наприклад, під поштову скриньку).

Гратчасті хвіртки зорово сприймаються значно легше – вони можуть бути створені з унікальним візерунком, що включає в себе не тільки власне кувальні елементи, але також і композиції з листового металу, які органічно вписуються в дизайн виробу.

Рис. 3. Ковані хвіртка з патинуванням під мідь

У свою чергу, решітчасті хвіртки розрізняються за характером і розмірами решітки: вона може бути з квадратними, прямокутними ромбічними елементами, а також може мати взагалі асиметричну структуру. Гратчасті хвіртки додатково класифікуються також за оформлення верхньої частини (гладкі, з навершями, з дугами тощо).

Основними вимогами до таких хвіртки є міцність прутка, відстань між суміжними візерунками і висота хвіртки. Низькі гратчасті хвіртки застосовуються найчастіше як елемент внутрішнього декору огорож, зовнішні, більш високі і міцні – як елемент огорожі присадибної ділянки. Решітчаста основа таких конструкцій равнопрочна у всіх місцях, що пояснюється однаковістю умов кування всіх складових виробу, а також оптимальністю температур, при яких проводиться ковальська зварка фрагментів.

Вороніння і патинування для гратчастих кованих хвірток застосовується значно частіше, що пов'язано з невеликою трудомісткістю операції, виконуваної безпосередньо після кування.

Приклади вдалого рішення гратчастих кованих хвірток наведено на рис. 5 і рис. 6.

При необхідності захистити обійстя від сторонніх поглядів, а також у тих випадках, коли ворота і хвіртка виходять на жваву вулицю або автостраду, вибір роблять на користь хвірток з суцільним полотном. Такі вироби дорожче і важче. Це пов'язано з підвищеною витратою металу, збільшенням трудомісткості операцій художньої ковки, а також необхідністю застосування фундаменту під конструкцію.

Разом з тим у хвірток з полотнами є і свої переваги:

 1. Успішне протистояння зовнішнім вітровим навантаженням.
 2. Придатність для індивідуальної установки поза зоною воріт, і навіть без них взагалі.
 3. Збільшені можливості для декорування полотна.
 4. Можливість вдалого використання інших матеріалів для свого оформлення (див, напр., рис. 2).

Приклад хвіртки з візерунками на полотні див. на рис. 7.

Малюнок 4 – Кована хвіртка, виготовлена з смугової сталі і профільної труби

Малюнок 5 – Кована хвіртка з ромбічними осередками

Малюнок 6 – Кована хвіртка з ковальськими візерунками на основний решітці

Малюнок 7 – Кована хвіртка комбінованої конструкції: верх – решітчасте, низ – полотном, яке декорована накладними кованим оздобленням у вигляді засувки.

Ковані хвіртки своїми руками – міф чи реальність

Облаштувати майстерню художньо кування непросто. Потрібно побудувати твердопаливний або газовий горн (або очкову піч), облаштувати ковадло відповідних розмірів і конструкції, обзавестися набором ковальського інструменту.

У деяких випадках знадобиться і спеціалізоване обладнання, наприклад, торсіровочний верстат для закручування дроту. Чималі капітальні витрати доцільно, якщо передбачається розгорнути власне виробництво кованих огорож, навісів, козирків перил сходів тощо товарів.

Альтернативою можуть бути об'єднані ковано-зварні хвіртки, однак необхідно нагадати, що слабким місцем таких виробів будуть все-таки місця зварних з'єднань. Втім, з досвідом можна добитися і непоганого результату, про що свідчить виготовлена таким способом хвіртка на рис. 8.

Частина 2.