Мангал з цегли своїми руками: креслення, фото, відео - повна інструкція по розробці і реалізації власного мангалуБагато дачники влаштовуються на своїх ділянках цегляні мангали. Така конструкція дозволяє готувати смачні шашлики і організовувати приємні посиденьки.

Вибір місця

Для спорудження такого мангалу важливо вибрати місце. Від місця даної конструкції залежать її параметри і вигляд. Тут необхідно слідувати наступним критеріям:

 1. має бути захищене від вітру. Так зручніше готувати їжу, і дим не потрапить на сусідні ділянки або в будинок. Для цього в мангал вбудовується димар і зольник, в який потрапляють прогоріли вугілля.
 2. Конструкція вибудовується на абсолютно рівній поверхні.
 3. Мангал ставиться поруч з будинком. Так не з'явиться складнощі з проведенням води і електрики. Буде легше переносити посуд і продукти. Найкраще мангал зосередити на спеціальному майданчику у відкритій альтанці.
 4. Забезпечте мангалу захищеність від опадів. Розташуйте його під навісом або дахом. Так ви серйозно продовжите час його служби.

Також важливо грамотно організувати зони для відпочинку пікніків. Там не бажано ставити багато меблів. Цілком годиться такий комплект: стіл, лавки, стільці, мангал, підставка для їжі та продуктів.

На відміну від схеми барбекю, де обов'язково присутній труба, мангал простіше. Це відкрита конструкція. Хоча існують і більш хитромудрі споруди, де створюються дві функціонують поверхні по сторонах жаровні. Є мангал, поєднує в собі коптильню, духовку і гриль. Дуже часто облаштування мангалу передбачає наявність мийки, тому туди проводиться вода.

Найпоширеніший вид цегляного мангалу – це остов з жаровнею, гратами і спеціальними упорами. Решітка необхідна для м'яса. Упори – для шампурів. В мангалі створюють і робочу поверхню. Так з'являється місце для посуду, продуктів і спецій.

Необхідні матеріали для будівельних робіт

Величезної складності немає. Тут не знадобиться багато схем. Однак все одно потрібно грамотно розраховувати матеріали і створювати креслення. На кресленні позначається задумана висота і ширина конструкції, і позиції всіх її елементів.

Будуємо з наступних матеріалів:

 • вапно (краще всього гашена);
 • сітка арматури;
 • цемент;
 • пісок;
 • щебінь;
 • обрізні дошки (з них створюється опалубка);
 • дріт (вона допомагає зміцнювати цегляну кладку);
 • вогнестійкий цегла;
 • стандартний червона цегла;
 • металеві куточки.

З вогнестійкої цегли робляться найважливіші ділянки мангалу. З червоного можна вибудувати місця з менш активним нагріванням. Пристрій жаровні не обійдеться без грат і металевого піддону, а також плити, яка стане стільницею.

Піч-мангал також можна вибудувати з металу або каменю. Але перший матеріал часто страждає від корозії. А другий має величезні ціни, і робити з нього споруди дуже складно. Тому цегла залишається найпопулярнішим матеріалом для мангалу.

Для робіт необхідно наявність двох цементних складів. Один піде на фундамент. Другий – для кладки. Для економії зусиль та часу можна придбати вже готовий розчин.

Необхідний набір інструментів

Роботи зі зведення цегляного мангалу передбачають створення опалубки, фундаменту, мурування. Тому і перелік потрібних інструментів тут наступний:

 1. Ландшафтна група. Тут, перш за все, важливо наявність лопати. Потрібен її штикової варіант і совковий.
 2. Група для роботи з бетоном. Необхідно обзавестися електричної бетономішалкою або міксером.
 3. Група для вимірювань і контролю. Рулетка (мінімальна довжина – 3 м), будівельний рівень, нитковий висок, пряма рівна дошка або частини алюмінієвого профілю.
 4. Група для різання. Не обійтися без болгарки або ножівки по металу.
 5. Група ручних інструментів: два молотка (середній і важкий), ножівка по дереву, пасатижі, кувалда, маленький лом, зубило.
 6. Для кладки: кельма або кельма, кірка (допомагає підганяти цеглини), металева ємність для цементного складу (зазвичай це відро).

Як викласти: приклади найпоширеніших креслень для цегляних мангалів.

Малюнок 1. Варіант, схожий на барбекю.

Малюнок 2. Мангал з безліччю функцій.

Малюнок 3. Найпростіший і недорогий варіант зі стільницею.

Малюнок 4. Кутовий мангал-коптильня.

Малюнок 1.

Малюнок 2.

Малюнок 3.

Малюнок 4

Створення фундаменту і початкової лінії кладки

На цьому етапі часто побутує хибна думка: достатня основа для мангалу – це майданчик, утрамбована і покрита тротуарною плиткою. У цьому випадку будь-яке коливання грунту буде руйнувати конструкцію. І всі ваші роботи і витрати будуть даремними. Тому відразу необхідно заливати надійний міцний фундамент, щоб побудувати будь-який стаціонарний мангал надовго.

Для створення якісного складу для заливки потрібно:

 1. Жирна глина. Колір – червоний. Наявність сторонніх елементів виключено.
 2. Пісок. Краще взяти з кар'єра. Потрібно хороше проціджування.
 3. Гранітний щебінь. Параметр фракції: 1,5 – 2,5 см.
 4. Цемент. Мінімум марка М400.
Найчастіше зводять мангал з багатьма функціями. І відповідна основа для нього буде володіти параметрами приблизно 1,2 х 1,2 м. Можливий варіант з розмірами 1,5 х 1,5 м. Все залежить від хазяйських задумів.

Подальша споруда – це розмітка будівельної зони. Там ставляться кілочки. Між ними простягається бичевая мотузка. По цій розмітці копається неглибока канава. Глибина – не більше 25 див. Розміри такої ямки повинні на 10 см перевершує розмірні показники майбутнього мангалу.

Наступні етапи роботи покроково:

 1. Утрамбовка дна канави. Засипання піщаної подушки 6-10 див. Потім пісок акуратно поливається водою з лійки (пісок не повинен виявитися розмитим) і знову штамп.
 2. Піщаний шар засипається шаром гранітного щебеню. Загальна висота цих шарів повинна досягти 15 – 25 див.
 3. Стінки канави обшиваються дошками. Верхній край опалубки повинен перевершувати рівень землі на 5 -10 див.

Приготування бетонної складу

Воно йде у таких пропорціях:

 • цемент: 1 об'ємна частка;
 • пісок: 3 частки.

Ці компоненти ретельно перемішуються в воді, поки не вийде потрібна консистенція. Потім до них впроваджуються 3 частки щебеню. Приготування складу в бетономішалці триває мінімум три хвилини. Розвинути плинність бетону можна, якщо залити рідке мило.

Заповнювати опалубку ці складом потрібно у кілька шарів. В першу чергу заливається рідкий склад. Він утрясає палицею, щоб проникнути на дно канави. Коли цей шар стане міцніше, на ньому можна зосередити армуючий каркас. Він повинен тотально заповнювати всю площу канави. Потім заливається залишився бетонний склад. Він досягати верхівки опалубки.

Приклад виготовлення опалубки і армування:

Приклад опалубки, заповненої бетоном.

Після заповнення опалубки розчином, важливо усунути з нього повітряні бульбашки. Озброїтеся дерев'яними палицями. Ними ретельно протрясите склад, заповнює сітки. Після чого він прийме всю форму опалубки.

Далі потрібно не допустити випаровування води зі складу. Для цього він накривається руберойдом. У жарку пору складу рекомендується обприскувати водою, щоб не допустити тріщин.

До відома! В такому стані бетон залишається на 1-2 тижні. Цього часу достатньо для його повного затвердіння.

Після підготовки фундаменту можна вже вибудовувати і сам вуличний мангал. Спочатку потрібно провести примірку: на фундамент скласти сухий ряд цеглин. Між ними зберігається зазор в 1 див. Така процедура дозволить визначити скільки вам потрібно цеглин в цілому і половинчастому вигляді. При наявності підготовлених решітки і піддону враховуються їх установки та позиції майбутньої будови. Лінія задуманої кладки обводиться і фіксується.

Збільшити міцність споруди можна, якщо за день до кладки облити цеглу водою зі шланга. Через добу вони висохнуть з зовнішнього боку, а з внутрішньої будуть вологими. Така операція не дасть цеглин забирати вологу з бетонної суміші.

Пропорції складу для кладки такі:

 • цемент: 1 частка,
 • пісок - 3 частки,
 • гашене вапно: 1/4 частки.

Склад доводиться до кондицій густої сметани. Не завадить ще раз перевірити всі виміри. Цеглу викладаються на суміш в тому порядку, що і на примірці. За ним слідує постукувати кельмою, щоб вони грунтовно зосередилися в складі.

Роботи над цоколем

Початкова лінія кладки – це орієнтир для подальшої порядовки. Кладка цегли слід в шаховому алгоритмі: лінія по відношенню до попередньої зміщується на півцеглини.

Мангал для дачі або приватного будинку. Стадії кладки:

 1. Робота стартує з кута. Потім йде заповнення бічних стін. Розчин повинен рівномірно розподілятися між лініями і бічними площинами цеглин. Надлишки суміші відразу ж акуратно прибирають.
 2. Необхідна постійна перевірка площині споруди. Тут потрібен будівельний рівень і висок. Перевірка проводиться через кожні три лінії. Будова не повинно сформуватися на перекіс. Кутові ділянки кладки потрібно посилювати металевим дротом.
 3. Шви відмінно обробить садовий шланг. Так у них буде охайний вигляд.
 4. Основа під жаровню робиться так: між протилежними стінками ставляться металеві елементи (куточки або стрижні). На них лягає основа топки і піддон. Основа – цегляна. Піддон – металевий. Тут важливо продумати, як топка буде очищатися від золи.
 5. Організуйте подачу повітря в топкову камеру. Для цього по боках біля неї залишаються проміжки. При іншому розкладі у вас будуть виникати складнощі з розведенням вогню.
 6. Заздалегідь запровадьте в стіну металеві стрижні або влаштуйте в кладці виступи. На них встановиться решітка. Ось як зробити виступи: цеглини на потрібному рівні ставляться поперек стіни. Вони повинні рівномірно виходити всередину жаровні.

Роботи над вогнищевою зоною

Тут спочатку такі стадії:

 1. Стільниця. Зазвичай для неї задіюється тротуарна плитка. Згодиться і підлогова версія. Головне, щоб вона була дуже міцною і легко миється.
 2. Правильна позиція робочої поверхні – збоку від головної печі. З цегли створюється прибудова певних параметрів. На неї кріпиться попередньо підготовлена плита. Вид кріплення: розчин або металеві утримувачі.

До відома, що відкрите джерело вогню розташовувати в альтанці заборонено.

Потім можна влаштовувати осередкову зону. Вона зводиться на вогнестійкий шамотна цегла. Цей матеріал кладеться на глиняно-піщаний склад. Його пластичність стає високою, якщо за пару днів до роботи глину замочити у воді. В цю глину впроваджується пісок. Суміш доводиться до кондиції густоватого тесту. Змотайте маленький джгутик з складу. Якщо він не деформується, значить, суміш вийшла якісною. Основа паливного відсіку по всій площі утворюється із зазначеного цегли.

Потім створюються стінки з боків і стінка спереду. Їх товщина кладки: 1 і 0,5 цегли. Стінка спереду виходить у висоту близько 20-25 см, бічні – максимум 50-60 див. В стінках ззаду і спереду можна влаштувати отвору, щоб повітря потрапляв до вугілля.

В кладку бічних стінок потрібно закласти сталеві пластини. Вони стануть упорами для утримання решітки. Саму грати можна ставити на різних рівнях над вугіллям.

В передній і задній стінці теж можна влаштувати пластину, бажано з невеликими вертикальними прорізами. Вони допоможуть укладати і фіксувати шампури з м'ясом.

Приклад внутрішньої порожнини паливної камери:

Роботи над димарем

Вони починаються тільки після повного затвердіння складу для стінок паливної камери. Димар створюється на таких же цеглинах і складі, що і топливник.

Труба димоходу володіє значною масою. І перед створенням самого димоходу, поперек отвору спереду ставляться сталеві куточки. Їх мінімальний перетин: 5 х 5 див. Приклад:

На димар піде половина тиску від маси труби. З цієї причини він у довжину повинен досягати бодай половини будь стінок.

Ковпак для уловлювання диму за формою повинен представляти усічений конус. початкова лінія цеглин лягає по всьому периметру топкового відсіку. Кожна наступна лінія лягає так само по колу, але з незначним відхиленням до центру мангалу. Так виходить неповний конус. У центрі він повинен завершуватися отвором для димового тунелю. Перетин отвору: 15 х 15 см (приблизно).

Димова труба створюється з декількох цегляних ліній. Її мінімальна висота від рівня паливної камери: 2-3 м. Тільки так виходить гарна природна тяга. Тягу можна регулювати, якщо влаштувати в димоході спеціальну заслінку. Її позиція – приблизно 175-185 см від землі.

Для захисту від вітру і опадів на верхівку димоходу ставиться оборонний дефлектор. Для полегшення робіт з димарем можна придбати вже створений витяжний зонт або сталеву трубу (сталь – нержавейка, вогнестійка).

Зазначені дії дозволять вам зробити зручний дачний мангал нескладної форми.

Подачу води потрібно продумувати на стадії фундаменту. Так буде простіше виводити труби через основу. Труби можна приховати, і вони не погіршать загальний вигляд будови. Над мангалом можна влаштувати освітлення. Це дозволить відпочивати з комфортом літніми вечорами і ночами.

Зустрічаються різні варіанти мангалу. Приклади:

Варіант: є стільниця і раковина.

Казан:

Коптильня

Будівництво великих конструкцій складніше. І створивши від початку і до кінця простий варіант, ви вже заробите хороший досвід. Можливо, через якийсь час, створите і більш складні, цікаві модифікації.

Як скласти цілий мангал з каменю або цегли

Досить простий і водночас оригінальний вигляд круглого мангалу:

У роботі можна використовувати 20-30 цегли (зійде і шлюб) і натуральний камінь:

 1. Для створення викопується звичайна яма, зручна саме господарям.
 2. Викопуємо на штик лопати.
 3. Трамбуем дно.
 4. Стінки ями оформляємо цеглою.

І всі, простий і довговічний мангал готовий.

Важливо, щоб волога не накопичувалася на дні, тому навіс або розташування на пагорбі вітається.

Аналогічна модель, але вже з триногою:

Для більш безпечного використання краще джерело відкритого вогню обнести каменем:

Рада! Влаштовуючи перший ряд у круглому мангалі, краще залишати просвіти:

Тоді кисню вистачить на всю площу багаття.

Рівень профі

Якщо є впевненість у своїх силах, можна спробувати реалізувати більш складний варіант мангалу, наприклад такий, як на відео нижче. Роз'яснення автора відео дохідливим, ясні і грунтовні, що зустрічається серед майстер-класів ютуба не так вже часто.