Плетений паркан з гілок своїми руками: верба, ліщина, інші матеріалиПлетений паркан – це яскрава і колоритна окраса в ландшафтному дизайні. Такий елемент вуличного декору викликає теплі асоціації, нагадуючи про комфорт і сільського життя.

Завдяки різноманітності видів плетіння, і простоті їх виготовлення, кожна людина може власноруч створити оригінальну огорожа для своєї ділянки. Тин вважається найбільш екологічним видом огорожі, оскільки для його виготовлення частіше використовуються природні матеріали, які, до речі, ще й безкоштовні, оскільки їх можна знайти на власній ділянці.

Але такий паркан недовговічний, і погано переносить зміну погодних умов. Тому через кілька років доведеться повністю оновлювати огорожу. Ще одна особливість плетеної конструкції - складність ремонту: переробляти доведеться її всю, навіть якщо пошкодиться один елемент.

Оскільки плетений паркан декоративний елемент, не варто розраховувати на те, що він захистить від нежданих гостей.

Існують різні види огорож:

 • по висоті: високі (до 2-х метрів), низькі (до півметра) і середні (до 1 метра). Висота огорожі визначає його функцію. Двометрова огорожа вважається капітальної конструкцією і може виконувати захисну роль. Низький тин – чисто декоративний елемент.
 • за способом плетіння: горизонтальні і вертикальні.
 • за матеріалами виготовлення: натуральні і штучні. До натуральних відносяться верба, ліщина, рогозу, очерет, лоза – підійдуть будь гнучкі прути. Штучні ПВХ, штучний ротанг.

Натуральні матеріали для створення плетеного тину

Для створення натурального тину підійде будь-яка порода дерев. Головна вимога – довжина та гнучкість прутів. Тому верба і ліщина підійдуть для цієї ролі краще за інших. До того ж, рослини, які виросли біля водойм, насичуються вологою, і стають більш податливими і гладкими.

Приклади природних матеріалів для виготовлення плотів:

 • Верба. Найбільш популярний матеріал для плетіння огорож. Володіє підвищеною міцністю і піддатливість. Існує два види огорож з верби: живе та неживе. У першому випадку молоді пагони висаджуються в грунт, і, розростаючись, перетворюються у тин. Причому з кожним роком огорожа буде ставати тільки міцніше. І догляд за нею простий: потрібно зрідка підстригати непотрібні гілки. Для неживої огорожі використовуються зрізані гілки. Їх можна очистити від кори, або залишити в незайманому вигляді. Термін служби неочищеного вербового тину – до 10 років.

  Вербові прути - найпопулярніший матеріал для плетених огорож.

 • Ліщина. Цей вид прутів збирається тільки ранньої весни, до того, як на них з'являться бруньки. Оскільки тільки молоді пагони мають потрібної гнучкістю. Ліщина по терміну служби не поступається вербі.
 • Очерет і рогозу. Крихкі і недовговічні матеріали, тому використовуються тільки з декоративною метою: прикрасити клумбу або провести зонування на дачній ділянці. Термін служби такого тину – 3-4 роки, після чого він приходить в непридатність.
 • Виноградна лоза. Практичний і довговічний матеріал, стійкий до підвищеної вологості і змін температури. Для більшої надійності лозу потрібно правильно обробити: вимочити в гарячій воді або потримати на паровій бані, і, не чекаючи, поки вона висохне, приступати до плетіння.
 • Солома. Нестандартний варіант, і тому цікавий. Краще вибирати житню солому, оскільки вона міцніша інших. Для більшої еластичності її попередньо вимочують у воді, а потім сушать. Така солома має красивий відтінок, і до того ж легко фарбується в будь-який інший колір.
 • Гілки плодоносних рослин: груші, яблуні, вишні, горобини, сливи.

Незалежно від обраного матеріалу, потрібно особливу увагу приділити вертикальним кілків, які служать основою плетеної конструкції. Від їх міцності в чому залежить довговічність тину. Важливо обробити кінці кілків антисептиком або гарячою смолою, щоб уникнути гниття. Ще краще покрити антисептиком всю огорожа. Найнадійніші стійки виходять з металевими прутами або трубами.

Є ще одна хитрість, яка допоможе уникнути застою води під прутами, а значить і псування нижніх рядів. Для цього під огорожею потрібно вирити невелику траншею, і засипати її піском.

Міні-огорожі з верби для городу.

Створення плетених огорож з штучних матеріалів

Незважаючи на те, що саме поняття «плетений паркан» асоціюється з лозою і натуральними прутами, все більшу популярність знаходять огорожі, виготовлені з синтетичних матеріалів: ПВХ, штучний ротанг.

Тини з ПВХ володіють істотними перевагами.

 • Довгий термін служби. Завдяки сучасному захисному покриттю паркан з ПВХ може служити до 20 років, не втрачаючи первинного вигляду.
 • Надійність. Огорожа, виготовлена з ПВХ, легко переносить вплив прямих сонячних променів, вологість, перепади температури. Для догляду досить натирати пластик спеціальним складом, а металеві основи покривати засобом від корозії.
 • Простота установки. Невелику вагу елементів і податливість матеріалу дозволяють швидко встановити паркан із ПВХ на будь-якій ділянці.
 • Широкий асортимент. Існують різні варіації конструкцій з ПВХ, що відрізняються розміром вічок і завдовжки секцій, а багата колірна гамма дозволить підібрати відтінок, який підходить під дизайн навколишнього оточення.
 • Доступна ціна.

Огорожа із прутів ПВХ.

Інший популярний матеріал, використовуваний для створення вуличних конструкцій – ротанг. Натуральний ротанг виробляється з особливого виду пальм, який виростає в Південно-Східній Азії. Вироби з нього виходять дуже дорогі, у тому числі і в результаті далекого транспортування.

Тому велику популярність здобув штучний ротанг, який має масу переваг:

 • Природний зовнішній вигляд. Штучний ротанг за зовнішніми якостями не поступається натуральній лозі, але завдяки масовому виробництву, з'являється можливість зберегти ресурси природи. Тому і за ціною штучний матеріал виходить набагато дешевше, ніж натуральний.
 • Простота експлуатації. Ротанг не реагує на вплив кліматичних явищ, і тому може прослужити багато років, не вимагаючи ремонту або особливого догляду.
 • Натуральний ротанг з часом може прорости в землю, чого не трапиться з штучним матеріалом.
 • Штучний ротанг коштує набагато дешевше, ніж натуральний.

Паркан з техноротангу.

Штучний ротанг також використовується для виробництва садових меблів, по прочностним характеристиках він істотно перевершує натуральний матеріал. Особливості виробництва дозволяють випускати прути різної текстури і форми: плоскі, круглі, прути з імітацією деревної кори.

Техніки плетіння

Техніка плетіння парканів проста, для роботи не потрібні спеціальні навички або інструменти. Важливо підібрати прути однієї товщини, приблизно 2-2,5 см, в залежності від призначення огородження. Для більшої стійкості, довжина усієї конструкції повинна бути не менше, ніж висота огорожі плюс ще 30-50 див.

На початку роботи встановлюється каркас, який пізніше обплітається прутами. Щоб намітити можливі точки розташування колів, використовується волосінь. Оптимальна товщина прутів каркаса – 4 див.

Існує кілька основних видів плетіння:

 • Горизонтальне. Кілочки каркаса обвиваються прутами по траєкторії вісімки. Якщо для роботи обрана солома або тонка лоза, її можна попередньо зібрати в пучки. Це найбільш поширена техніка плетіння. Між кілками дотримується відстань до 30 см, самі вони міцно занурюються в грунт, і починається процес обвивання. Довжини прута повинно вистачати на те, щоб оповити 3-4 стійки.
 • Вертикальне. В такому плетінні пагони розташовані вертикально, ряд. Такі паркани ще називають «частокіл». Цей вид не настільки поширений, але виглядає також цікаво.

 • Похиле. При такій техніці частина прутів розташовується діагонально. Підходить цей метод для маленьких огорож, або використовується з декоративними цілями.

Крім основних видів плетіння, існують ще безліч візерунків, наприклад, косичка або комбіноване плетіння. Для цих варіантів використовуються гнучкі гілки. А завдяки фантазії будь паркан можна декорувати за допомогою садових фігур, або старовинних горщиків, що додасть плетіння ще більше колориту.

Виготовлення плоту з гілок верби самостійно

Плетіння паркану з вербових гілок – процес цікавий, але вимагає великих трудовитрат. Однак довговічна і красива конструкція з приємним запахом, що походить від деревини, варто витрачених зусиль.

Першочергове завдання у підготовці до роботи збір прутиків. Більше підходять молоді пагони, одно - або дворічні. Вони відрізняються пружністю і менше ламаються, завдяки чому паркан вийде більш якісним.

Кращий час для збору – зима або початок весни, коли дерева ще не прокинулись.

Перед тим як нарізати прутики з дерева, потрібно взяти один, і перевірити зріз – коричневий відтінок і пухка серцевина говорять про ламкості втечі. Оптимальна товщина гілок від 1,5 до 4 см. Далі їх потрібно буде очистити від дрібних гілок і сучків.

Рослини, зібрані взимку, потрібно пропарити, і після цього розкласти для подальшого зберігання.

Для опори вибираються міцні ялинові кілочки, заточені з одного боку. Кілки міцно забивають в землю на відстані 30 см один від одного, і закріплюють поперечними планками.

Для плетіння перший прут прибивають до стовпа підстави, і по вісімці обводять навколо таких стовпів. Коли одна гілка закінчується, беруть наступну, акуратно з'єднавши їх між собою. Належні рівні плетуться точно також, тільки змінюється черговість обвивання стовпів у шаховому порядку.

В кінці огорожа декорується скульптурами, горщиками, кучерявими рослинами. Органічно виглядає соняшник, зростаючий біля паркану.

Подивитися приклад виготовлення живоплоту з верби можна подивитися на відео:

Головною перевагою плотів є їх колоритний вигляд, який додасть затишку дачній ділянці або саду. Існує безліч варіацій плетіння і матеріалів, придатних для створення рукотворного елемента вуличного декору. Найбільш простий і популярний вид плетених огорож з верби або лози, але сучасні штучні матеріали ні в чому не поступаються.

Тин виготовлений, що далі?

На відео нижче описано, як встановити вже готовий паркан з тину.