Стовпи для дерев'яних парканів: які підійдуть, як виготовити своїми руками стовпи з дереваСтовп, призначений для певної навантаження, може бути з дерева, бетону, полімеру або заліза. Але для звичайного паркану завжди практикували натуральні матеріали, тому дерев'яні стовпи найчастіше і ставлять уздовж ділянки.

Здавалося б, що тут складного? Відпив потрібної довжини, поставив в траншею і закріпив грунтом. Але в будівництві, навіть самому буденному, є напрацювання, досвід поколінь і свої правила.

Які бувають

Отже, при будівництві саме дерев'яного паркану можна застосувати в якості стовпа:

 • Деревину;
 • Метал;
 • Бетон;
 • Цегла;
 • Камінь;
 • Азбестоцемент.

Особливості і властивості

 1. Дерево.

Кілька десятиліть тому саме дерев'яні стовпи були самим бюджетним будматеріалом для кожного. Рідко хто міг дозволити огорожу ділянки круглою трубою або залізобетоном.

Зараз будь-який вид дерева прийнято вважати недовговічним, навіть при обробці спецзасобами в процесі будівництва.

У чому переваги? Для низького штахетника дерев'яний стовп найвигідніше. Будь-яка дошка з часом изгниет, але і заміна її на нову простіше, коли демонтують повністю всю конструкцію.

 1. Метал.

Надійний і довговічний. Причому для забору не важливо який саме стовп буде по формі. Можна замовляти круглі, квадратні, прямокутні стовпи. На металевих стовпах при правильних розрахунках будівельних, ставлять практично будь-по вазі паркан.

Особливість ще й у тому, що залізний або сталевий стовп заздалегідь оснащується спеціальними кріпленнями. До нього простіше всього приварити дуги, кріплення для забірної секції. Ну а якщо сам дерев'яний паркан буде на залізному профілі, то після установки стовпів дуже швидко зварювальним апаратом приєднати всі деталі в одну дуже міцну конструкцію.

Рада! Деякі виробники економлять на захисних засобах, тому сталеві стовпи краще самим обробити від корозії.
 1. Бетон.

Дорогий і важкий у роботі матеріал. Для приватного будівництва використовується вкрай рідко. Звичайно, якщо стовп не заливається у форму прямо на ділянці.

Але саморобки рідко виглядають естетично, а заводські забірні бетонні стовпи потрібно купити за дорого, потім доставити і розвантажити (без крана досить важкувато). А з монтажем ще не простіше, адже маса кожного велика, її потрібно фіксувати в грунті.

 1. Камінь і цегла.

Збірні конструкції, досить громіздкі і масивні. Натомість паркан з цегляними стовпами на фото і вживу виглядає дуже дорого.

Вартості самого матеріалу, так і роботи над стовпом боятися не варто, тому що готовий паркан на такій основі простоїть дуже довго.

Цікаво, що всередині будь-якої конструкції стовпа з цегли чи каменю скромний сталевий стовп (як правило, квадратний профіль). Саме на нього й орієнтуються при заливці стрічкового фундаменту для всієї площі. Інакше перекосу в майбутньому не уникнути.

 1. Азбестоцемент

Дешевий і сердитий матеріал. Купується дуже рідко саме для приватного будівництва. Зазвичай азбестоцементні стовпи використовують на промислових зонах.

Звичайно, з будь-яким матеріалом є свої труднощі, але це не пристосований для кріплення. Наприклад, зафіксувати лаги на рівному циліндрі – завдання не просте. На фото все наочно:

І іноді кмітливі будівельники обходяться просто обтискним пристосуванням, що не дуже практично для огорожі.

Ціни

Матеріал Одиниця виміру, габарити Ціна, 1 метр Азбестоцемент Від 100 до 200 мм 500 (1 шт) Цегла 1 шт. Від 26 до 70 крб. Бетон 220Х13Х13; 410Х16Х16 550руб; 2100 руб. Метал Від 48 мм до 89 мм Від 160 до 490 руб. Дерево М3 Від 1000 руб.

Детальніше про варіант з дерева

Якісна деревина у якості опорного стовпа для забору завжди буде користуватися попитом через екологічності і доступної ціни.

Але будь-яка органіка має тенденцію швидкого біологічного розкладання. Як роблять зараз?

Стовпи обробляють антисептиком, а та частина стовбура, що буде в грунті, закривається гідроізолюючим матеріалом. Термін служби, на жаль, максимум 20 років.

Плюси натурального матеріалу:

 • Недорого;
 • Проста установка без застосування спецтехніки;
 • Немає необхідності в заливці цементом або бетоном;
 • Продається майже скрізь;
 • Можливо виготовити самостійно;
 • Індивідуальність і екологічність.

Мінуси:

 • Інтенсивне руйнування (особливо при зміні сезону);
 • Слабкі експлуатаційні характеристики;
 • Не встановлюються для важких огорож.

Дерев'яні опори підбираються дуже ретельно, тому що важливо просушування. На стовбурах не вітаються тріщини і пошкодження.

Відповідний показник вологості не менше 15%. Адже пересушений матеріал легко дає тріщини, ну а волога деревина з часом може змінити форму, що позначиться на зовнішньому вигляді огорожі.

Важливо знати! Найстійкіші стовпи з дерева не повинні оброблятися на верстатах. Ідеально, коли знімається кора для просушування, а верхній шар (найміцніший) залишається на стовбурі.

В роботу застосовують і брус, підготовлений на виробництві. Брус зручний в декорі, тому що легкий в монтажі і має гідний зовнішній вигляд.

не Можна саме для опорних забірних стовпів брати листяні породи дерева. Грамотніше всього заготовляти сосну, ялина, модрина або дуб і знати як встановити стовпи будь-якого діаметру.

Як виготовляють власноруч дерев'яні стовпи

Варто зазначити, що від якості стовпів з будь-якого матеріалу завжди залежить довговічність конструкції. Це стосується не тільки монтажу.

 1. Почнемо з того, що в роботу рідко йде дубовий стовп. Через ціни за 1м3 для будівництва саме огорож бажано відмовитися від дуба. А ціна на нестроевой ліс (2-3 категорія) влаштує кожного.
 2. Краще купувати будь-необроблений ліс по сезону. Ідеально – це матеріал, зрубаний в кінці зими або на початку весни. В цей час деревина «спить», в ньому мінімум смоли.
 3. Просушування повинна виконуватися самостійно, на території майбутньої стійки. Тільки так можна точно домогтися тих 15% вологості.
 4. Якщо монтаж планується без антисептика (дерево просто висохне і піде в роботу), то частина стовбурів, яка поміститися в грунт, потрібно обпалювати до утворення вугілля. Саме вугілля буде відштовхувати вологу в найбільш зволожених частинах стовпів (межа талих вод).
 5. Процес сушіння займає від 4 до 12 місяців. Причому колоди обов'язково укладаються в штабелі і консервуються.
 6. В процесі монтажу лунку або отвір під стовп потрібно робити як можна вже. Інакше можливо розхитування в майбутньому.
 7. Стовпи заборонено лакувати фарбувати або до посадки на своє місце.
 8. В якості гарного захисту саме нижньої частини стовпа, зануреної у грунт, краще взяти бітумну просочення. Це по суті смола, і деревні волокна придбають з нею необхідний шар захисту від вологи і вогкості.
 9. Верхня частина стовпа також завжди буде вбирати вологу, тому її або зрізують під гострим кутом (сніг і дощ просто стечуть по стовбуру), або закривають якимось декоративним ковпаком.
 10. Стовпи підбираються на всю висоту паркану. Тому загальна довжина дорівнюватиме висоті огорожі плюс половина від цієї величини, закапываемая в землю.

Про те, як захистити дерев'яні стовпи від псування - на відео

Інтерес представляє не тільки відео, але і коментарі до нього, де глядачі діляться власним досвідом.