Англійський сад, ландшафтний дизайн, як створити сад в англійському стилі, опис декоративних якість саду в англійському стиліАнглійський стиль в оформленні саду називають також пейзажним або иррегулярным. Його основною властивістю є природність, ідеальна імітація дикої природи, в поєднанні з суто британською акуратністю і продуманістю.

На заголовному фото підхід до саду в графстві Східний Суссекс.

Основні ознаки англійського саду

Ці десять прийме дозволять безпомилково відрізнити пейзажний сад від будь-якого іншого:

  1. Вільне планування, створює відчуття, що сад не створений людиною, а абсолютно природний.
  2. Плавні, вигнуті лінії.
  3. Невеликі звивисті доріжки, швидше схожі на лісові стежки.
  4. Поєднання хвойних і листяних порід дерев.
  5. Квітники не строкаті, однотонні.
  6. Присутність в саду як культурних, так і диких рослин.
  7. Великий акуратний газон.
  8. Використання рослин у контейнерах.
  9. Чергування відкритих і замкнутих просторів: газони з квітниками і групами дерев.
  10. Вибір рослин, характерних для даних природних умов.

Автентичні сади в англійському стилі

Автентичний пейзажний сад – це приблизно те, багато людей уявляють собі при словах «англійський сад» або «англійський парк». Звивисті бруковані доріжки або посипані гравієм доріжки, акуратний доглянутий газон, підстрижені кущики, кам'яні скульптури, містки з кованими поручнями, затишні куточки з дерев'яними лавками, будови, заросли диким виноградом...

Сад у маєтку Хертертон

При створенні такого саду враховується все, що знаходиться на ділянці спочатку: водойми, дерева і чагарники, великі камені. Всі штучні елементи додають до того, що вже є, органічно вписуючи в пейзаж. Якщо є ставок, то йому дозволяють зарости ряскою та лататтям, а по берегах – дикорослими травами і квітами.

Топіари в Хертертон

При такому підході загальна картина виглядає як щось природне, чого практично не торкалася рука людини. Єдиним винятком є газон – згідно з англійським традиціям, завжди рівний і акуратний, що складається з однотонного невисокої трави. В принципі, допустимі також підстрижені кущі, але фігури не повинні бути занадто складні.

Невелику ділянку саду в Hartington.

Рослинності повинно бути багато, причому переважно зеленої. Квіти, як правило, висаджуються на клумбах або вздовж доріжок, серед трави. Бажано, щоб вони були різних видів, але однієї колірної гами. Дерева і чагарники збираються в мальовничі групи, що складаються з листяних, так і хвойних рослин.

Сад в графстві Вустершир

Для англійського стилю характерні плавні вигини доріжок і потічків, відсутність прямих ліній, загальна асиметричність. В цілому, така композиція виглядає як парк старої занедбаної садиби: все ще шляхетна, але вже почав поглинатися дикою природою.

Цікаво, що коли гуляєш по саду в пейзажному стилі, він дійсно здається нерівним і асиметричним. Однак при погляді зверху виявляється, що всі доріжки ведуть до єдиного центру, а композиція в цілому виглядає правильною і впорядкованої, з чіткими геометричними формами.

Декоративні якості саду в англійському стилі

Основний декоративний елемент саду в англійському стилі – рослини. Квітники, групи дерев і чагарників, живоплоти. Гарні будуть і різноманітні ліани обвивають паркани, будинок, скульптури, містки і лавки. Також не потрібно забувати про те, що один з обов'язкових ознак иррегулярного стилю є рослини в контейнерах або горщиках.

Головна умова при виборі таких зелених прикрас – їх відповідність місцевості і клімату, в яких розташовується сад. Екзотичні рослини тут будуть недоречні.

Маєток Great Dixter, знаходиться в містечку Northiam, графство Східний Суссекс, East Sussex

Одні з найбільш популярних кольорів в пейзажних садах – троянди. Проте обов'язковим елементом вони не є. Перевага віддається багаторічним видами. Квітки можуть не відрізнятися яскравістю, але у такому разі листя повинні бути великими, пишними, незвичайної форми.

Сад троянд з елементами англійського стилю в местчеке Кармел, Каліфорнія.

Матеріали архітектурних елементів у такому саду повинні бути натуральними. Доріжки цегляні або кам'яні, або просто засипані гравієм. Можливе також використання деревної кори. Металеві частини (наприклад, перила мостів або підлокітники лавок), як правило, ковані або литі.

При обробці будинку й саду, як правило, використовуються однакові матеріали.

Також в якості декорацій можуть використовуватися штучні печерки або гроти, неглибокі, але затишні. Добре впишуться в загальну картину арки, повиті рослинністю і розташовані в затишних куточках статуї.

Обов'язковим елементом англійського стилю є водойма. В ідеалі – природний ставок або кілька потічків, але можна обійтися і відповідно оформленим фонтаном. Якщо до води передбачено спуск, то краще всього зробити його у вигляді простої стежки без усяких додаткових прикрас.

Як створити сад в англійському стилі в Росії

Створити сад в иррегулярном стилі можна, і перебуваючи на досить великій відстані від Туманного Альбіону – в Росії. І, в цілому, завдання це не надто складна. Головне тут – увага до деталей.

Важливо розуміти, що пейзажний сад тільки виглядає не потребують догляду. Насправді підтримання його зовнішнього вигляду вимагає досить великих витрат часу і певних зусиль.

Ідеальна ділянка для англійського саду повинен бути досить великим – бажано не менше десяти – дванадцяти соток. Блідий, з підвищеною вологістю повітря. Добре, якщо він розташовується на краю лісу. Ще краще наявність безпосередньо на території кількох великих дикорослих дерев. Також плюсом буде наявність водойми, наприклад, невеликого ставка або річки.

Будинок повинен бути прихований від очей. Ідеально – розташування в глибині ділянки, ближче до краю. Також можна замаскувати його кучерявими рослинами, пущеними по стіні, наприклад, виноградом або хмелем. Ще один варіант – «заховати» будова за високими деревами.

Першим ділом варто накидати на папері план майбутньої композиції. Чітко визначити, де буде газон, посадки рослин, декоративні елементи, як повинні пролягати доріжки. При цьому необхідно враховувати особливості місцевості – пагорби (або просто невеликі височини), низини, водойми, великі дерева.

Сад маєтку Killerton House, недалеко від Ексетера, графство Девоншир.

Всю територію ділянки можна обнести живою огорожею по периметру. Це буде цілком доречним рішенням, навіть якщо на ділянці вже є паркан. А щоб цей елемент не виглядав штучно, садять його не суцільною стіною, а розбиваючи групами дерев і чагарників. Альтернативним варіантом буде пустити ліану з вже існуючої огорожі.

Основа саду, виконаного в англійському стилі – газон. Він може бути як суцільним, так і розбитим на декілька невеликих галявин, але повинен займати досить багато місця. Трав'яний покрив потребує регулярних стрижках і поливах. По його краях висаджують групи чагарників, як декоративних, так і плодово-ягідних. Головне – щоб вони не були занадто високими. Також можна засадити кущами центр газону, а по краях створити мальовничі квітники.

В якому-небудь затишному куточку, в тіні дерев, можна розташувати майданчик для відпочинку з лавками і, можливо, невеликим столиком. Тут же може розташовуватися мангал. Можна огородити це місце зеленими насадженнями і пустити до нього стежку. Доречно буде також оформити вхід сюди у вигляді арки. Також допустимо засипати землю в цьому місці гравієм, або укласти плиткою, цеглою або деревною корою. Таких куточків у саду може бути кілька.

Затишні куточки саду в Лінкольнширі

Обов'язковий елемент англійського стилю – водойма. Якщо на території немає природного ставка, можна викопати його самостійно. Берега можна засадити коловодними рослинами, зокрема, вербою. А у воді непогано будуть виглядати латаття, як, втім, і проста ряска. При наявності невеликої річки чи потічка, можна спорудити місток.

В крайньому випадку, можна просто встановити де-небудь невеликий басейн або фонтанчик, оформивши це відповідним чином.

Основний колір в англійському саду – зелений. Але чим більше його відтінків – тим краще. Дерева, чагарники і квіти висаджуються невеликими групами, в довільному порядку. Обов'язково поєднувати дикі види рослин з культурними хвойні породи з листяними.

Сад в Пэрэм-парк, Західний Сассекс.

Квітник повинен бути виконаний в одному кольорі, але може містити різні види рослин.

В якості додаткових прикрас можна розставити по саду скульптури. Добре виглядатимуть невеликі мальовничі руїни. Вдалим рішенням буде розташувати на якому-небудь з світлих ділянок сонячні години. Також доречні будуть клумби і рослини в горщиках та спеціальних контейнерах. Зрозуміло, всі ці деталі повинні бути органічно вписані в загальну картину.

Еліта у світі англійських садів

Основні принципи створення англійського саду - на самих видатних прикладах в передачі від "Дача, сад, город".