Шкідники розсади томатів та методи боротьби • Личинки хруща (хруща)
  • Механічні і біологічні методи боротьби з цими шкідниками:
  • Хімічні методи:
 • Дротянка
 • Білокрилка
  • Способи боротьби:
 • Попелиця
  • Способи боротьби:
 • Совка (гусениця)
  • Методи боротьби:
 • Томатні культури дуже схильні до різних захворювань. На наших грядках ворогами помідорів є не тільки різні хвороби, але і ряд комах, які не відмовляють собі в задоволенні знищити урожай стиглих соковитих помідорів і зіпсувати настрій працьовитим городникам.

  Основна класифікація шкідників томатів. Вони діляться умовно на дві групи:

  1. ті, які уражують корені, тобто підземну частину розсади;
  2. ті, які уражують плоди, квіти, листя, тобто надземну частину.

  Головними шкідниками кореневої системи томатів є капустянка, дротянка і личинки хруща (хруща).

  Капустянка

  Фото капустянки

  Фото медветки

  Капустянка – це комаха, яка є родичем сарани, що не уступає їй у ненажерливості. У неї добре розвинені передні кінцівки, якими вона розгрібає грунт. Капустянка бурого або коричневого кольору, довжиною до 10 див небезпечними можуть бути як дорослі капустянки, так і їх личинки. І ті, і інші підгризають коріння помідорів.

  Методи боротьби:

  Ділянку потрібно обробити гранульованими препаратами. Вони діють безпосередньо на комаху, на відміну від хімічної обробки. Які препарати можна використовувати? Наприклад, рекомендуються такі, як: Рембек, Гранула, Медветокс, Грізлі, Форс. Гранули обов'язково закопуємо у грунт, таким чином, капустянка їх легко зможе знайти, а домашні тварини чи птахи не зможуть ними отруїтися.

  Біологічні методи боротьби:

  Вовчка відлякують різними запахами, такими як: цибуля, часник, разлагающееся м'ясо або риба. Ці продукти городники закопують в землю, щоб вони не створювали дискомфорт для оточуючих. Замість цибулі можна використовувати лушпиння. Ще одним способом лову медведок є пастка з перепрілого гною з додаванням різних приманок. В якості приманки рекомендується використовувати пиво або нерафінована олія.

  Личинки хруща (хруща)

  Фото личинки хруща

  Фото личинки хруща

  Личинки хруща – це червоподібні товсті білі личинки з помаранчевою або світло-коричневою головою. На передні частини у них розташовані три пари лапок. Вони відрізняються великою ненажерливістю. Личинки підгризають коріння розсади помідор, призупиняють розвиток і ріст рослини, а якщо личинок дуже багато, то вони призводять до масової загибелі кущів томата.

  Механічні і біологічні методи боротьби з цими шкідниками:

  1. видалення личинок вручну при глибокому перекопці ґрунту;
  2. мульчування субстрату різними матеріалами, які просочені сечовиною (тирсою, соломою);
  3. залучення на ділянку птахів, жаб, які є біологічними ворогами особин хруща;
  4. посадка поруч з помідорами таких рослин, як: капуста, редис, ріпа (родина хрестоцвітих);
  5. внесення в землю, перед посадкою розсади томатів, подрібненого листя з сімейства хрестоцвітних;
  6. збір особин хруща вручну.

  Хімічні методи:

  Фото кошти від личинки хруща

  Фото кошти від

  Хімічні препарати вносять в грунт. Боротьба з шкідниками передбачає застосування інсектицидів (шкідливі препарати для захисту рослин від шкідливих комах) вузького і широкого спектру дії. Препарати: Антихрущ (10 мл розвести в 10 л води), Рембек Гранула і Рембек (вносимо в субстрат у рідкому вигляді)

  Якщо ви хочете захистити свою рослину, то можна застосувати замочування коренів саджанців перед посадкою розсади в розчині Актара 25. Замочуємо 2-3 години, концентрація – 0,25 %. Антихрущ використовують у пропорції 10 мл препарату на 3 л води, тривалість – 40-60 хвилин. Престиж – це препарат, який вимагає тривалого замочування, приблизно до 8 годин (30 мл препарату на 3 л води).

  Дротянка

  На фото зображений дротянка, в простолюдді - дротянка

  На фото зображений дротянка, в простолюдді - дротянка

  Дротяний хробак, або як нам відомо, дротянка – це шкідник помідор, який є личинками жуків-щелкунов. Вони мають жовто-помаранчеве забарвлення, жорсткі на дотик, харчуються корінням томатів.

  Методи боротьби з дротяником: такі, як і для личинок хруща).

  Шкідники томатів, які вражають надземні частини.

  Основними шкідниками наземної частини помідорів є білокрилка, попелиці, городня совка.

  Білокрилка

  Фото Білокрилки

  Фото Білокрилки

  Білокрилка – це білі дрібні метелики, які найчастіше паразитують в теплицях. Такі шкідники здатні вражати культури 300 сортів. Вони люблять селитися внизу листя і там відкладати яйця. Харчуються подібно попелиці, соками рослин помідора, а це призводить до ослаблення томатів, сприяють розвитку на кущах грибкових інфекцій. Важливо знати, що якщо на поверхні листка з'явився прозорий блискучий наліт, то це ознака того, що культуру вже облюбували шкідливі метелики.

  Способи боротьби:

  Боротися з метеликом складно, але можна.

  можна Використовувати не тільки хімічні препарати, але і народні засоби. Білокрилка дуже боїться перепаду температури. Тому в теплий день можна полити помідори холодною водою. На землю опаде шкідники, яких потрібно закинути землею. Для дорослих особин також можна використовувати клейові пастки. Ще томати рекомендують обприскати часниковим відваром. Це призведе до знищення білокрилки.

  Попелиця

  Фото 'Тля'

  Фото «Попелиця»

  Попелиця – це дрібні комахи, зеленого або чорного кольору, які утворюють великі колонії (див. фото). В основному вони розташовуються з нижньої сторони листя, швидко розмножуються і завдають серйозної шкоди, а іноді загибель, куща помідора. Комахи живляться соком помідорів, які висмоктують з квітів і листя. Самка попелиці має крила, вона легко перелітає на інші рослини завдяки подиху вітру і на новому місці відкладає яйця. Самий вірна ознака попелиці – це мураха, він живиться виділенням цієї комахи. Мурахи перед зимою заносять тлю в свої мурашники, де та спокійно зимує. Якщо у вас на городі є мурашники, то потрібно боротися з ними. Боротися можна з допомогою таких препаратів як: Актеллік, Фітоверм, Ф'юрі, Карате, Конфідор. Ще можна користуватися порадами городників. Дієвий спосіб – це висадити рослину з запахом, який не подобається попелиці: м'ята, фенхель, коріандр, часник. Так само застосовують настій на цибулинні суміш тютюну, золи і червоного перцю.

  Способи боротьби:

  Для боротьби з дрібними шкідниками вдаються до обробки кущів помідорів інсектицидами: Акарин, Рятувальник томатів, Децис профі, Протеус, Ратибор, Конфідор максі. Обробку потрібно проводити в суху теплу погоду згідно інструкції.

  Совка (гусениця)

  Фото 'Совка'

  Фото Совка

  Гусениці – це небезпечні шкідники помідор. Досягає довжини до 3 див. вони харчуються листям розсади помідор, можуть проникати всередину плоду. Перше покоління совок росте на бур'янах, тому для боротьби з ними достатньо буде позбутися від бур'янів. Метелик відкладає більше 1000 яєць на листку з яких вже через годину з'являться личинки. Бавовняна Совка приносить шкоду не тільки бавовнику. Це один з найнебезпечніших шкідників. Це тому, що за одне літо вони здатні змінити кілька поколінь (див. фото). В гарну теплу погоду ростуть помідори, а разом з ними і совки.

  Методи боротьби:

  Використовують інсектициди Арріво, Протеус, Децис. Обробка проводиться за сухим листям, при температурі вище 20 градусів.

  Ефективне народний засіб приготувати нескладно:

  • 1 ст. ложка натертого на тертці мила або рідке мило;
  • 400 г звичайної квітучої полину;
  • 200 г деревної золи.

  Всі інгредієнти заливаємо 10 літрами окропу й наполягаємо близько 6 годин.