Крапельний полив своїми рукамиКрапельний полив

Догляд за садовими рослинами — процес, як правило, дуже складний і витратний, вимагає багато часу, уваги і коштів. Відмінним способом заощадити матеріальні ресурси і зробити дачну ділянку продуктивним є краплинний полив. У цій статті ми розповімо, як зробити крапельний полив своїми руками і розглянемо його основні переваги. Крапельний полив — не просто чергова дрібничка для дачі. Це система, яка врятувала від продовольчої кризи не одну країну з жарким кліматом і обмеженими ресурсами. Так, даний метод підняв на ноги агропромисловий комплекс Ізраїлю з його неродючими ґрунтами. І сьогодні сільське господарство в цій країні забезпечує населення різноманітними овочами та фруктами.

Крапельний полив і його переваги

Перш ніж визнати необхідність крапельного поливу на своїй ділянці, потрібно розібратися, чим же він такий хороший.

По-перше, краплинний полив економить ваш час. Встановлена система здатна одночасно полити всі рослини в необхідному обсязі. Вам не потрібно ходити по ділянці, гнути спину і поливати кожна рослина окремо, стояти зі шлангом або розносити по кутах ділянки распрыскиватели. Все, що від вас буде потрібно – повернути вентиль.

По-друге, ви економите воду! Складно не погодитися з тим, що вода — найцінніший ресурс і немає ніякої необхідності витрачати її даремно. Багато хто скаже: «Як це — даремно? Я ж виливаю її під рослини, а адже це принесе користь!» Міркуючи так, ви будете праві і будете помилятися одночасно! Так, ви зволожите грунт і допоможете рослині увібрати в себе потрібні елементи, але в той же час можете перестаратися, і тоді вода надмірно зволожить грунт, викликавши гниття кореневої системи. Полив потрібно здійснювати рівномірно, дотримуючись норми, і саме це допоможе здійснити система крапельного поливу, оскільки вода надходить виключно під рослина, в певному обсязі, регулювати який можете саме ви, контролюючи час роботи системи в цілому.

Шланг поливу

по-третє, цей корисний девайс простий в експлуатації, не кажучи вже про збірку, тому систему крапельного поливу на дачі своїми руками зобов'язаний зробити кожен поважаючий себе садовод і огородник!

Пристрій системи крапельного поливу

Як мовиться, «все геніальне – просто». Ця істина працює і тут. Система крапельного поливу — абсолютно простий пристрій, збірка якого не вимагає ніяких інженерних навичок, що особливо важливо, якщо ви хочете зібрати його власноруч. Вода подається з джерела і розходиться по магістральних труб, які оперізують кожну грядку. Створена «павутина» з труб і фітингів (з'єднувальних частин) дозволяє рівномірно зрошувати ділянку. Для безпосереднього зрошення використовують спеціальні крапельні лінії з гнучкої стрічки з отворами або труби з відведеними крапельницями. Щоб запобігти засмічення системи, рекомендується додатково встановлювати фільтри тонкого очищення. Для регулювання норми поливу необхідно встановити спеціальні вентилі і редуктори.

Схема облаштування поливу

Система крапельного поливу (своїми руками зібрати такий пристрій вам допоможе інструкція від народних умільців) може використовувати в якості джерела води як центральне водопостачання, так і просту бочку. Найчастіше воліють використовувати бочку. Незважаючи на додаткові клопоти з наповненням її водою, бочка практичніше, оскільки в неї можна залити конкретний обсяг води і, відкривши вентиль, піти, не боячись залити рослини.

Облаштування системи крапельного поливу

Настав час розповісти докладніше про складання такої системи. Якщо ви вирішили побудувати систему крапельного поливу своїми руками, відео на YouTube теж, звичайно, стане в цій справі непоганою підмогою. Але буде простіше здійснити задумане, скориставшись досвідом людей, що вже опробовавших цей метод.

Перш ніж закуповувати матеріали і облаштовувати систему поливу, необхідно провести заміри садової ділянки і звернути увагу на деякі нюанси. Вимірявши довжину грядок і відстань між ними, ви визначитеся з метражем труб. Це допоможе вам зрозуміти, скільки потрібно отворів, або крапельниць. Слід зауважити, що оптимальна відстань між ними — 30 сантиметрів. Саме така конфігурація дозволить провести рівномірне зрошення за кілька годин. Кількість води повинна бути з розрахунку 20-30 літрів на 1 квадратний метр.

Якщо в якості джерела води ви вибираєте бак, то потрібно визначитися з його об'ємом або встановити рівень, за який буде заливатися вода. Зробити це досить просто: заміряйте площа ділянки, для якого ви робите систему, і помножте його на норму поливу на 1 квадратний метр, тобто на 20 або 30 літрів. Для забезпечення оптимального тиску в системі краще встановити резервуар з водою на висоті близько двох метрів. Слід також підкреслити, що чим більше ділянка, тим більше повинен бути діаметр магістральних труб для збереження оптимального тиску.

Систему крапельного поливу на дачі своїми руками (відео не дасть збрехати) можна зробити з того, що валяється у вас без потреби в засіках, якщо спеціальні комплектуючі здалися вам дорогими. Такий крапельний полив з підручних матеріалів буде по кишені кожному. Наприклад, замість магістральних труб і крапельних ліній можна використовувати що залишилися після ремонту ПВХ труби або товстий шланг.

Можна зробити крапельний полив з пластикових пляшок — такий варіант підходить тим, у кого зовсім маленький ділянку, а також дачникам, які заглядають на город вкрай рідко і ненадовго. Все, що вам потрібно – кілька 1,5-2-літрових пляшок. Відріжте денця, зробіть кілька отворів з боків — система готова. Все, що залишилося – вкопати саморобні пристрої в землю на 15 сантиметрів (вирізаним денцем догори) або підвісити їх у рослин на спеціальних опорах. Залийте в них воду, і рослини отримають необхідну порцію води.

Людині раціонального, наділеному вмілими руками, створення системи крапельного поливу не складе праці. А натомість ви отримаєте відмінний урожай до столу і зекономлені гроші в кишеню.