Водойми в саду і на дачі: облаштування і посадки навколо фото, пристрій водоймКожен мріє відтворити на своїй ділянці мініатюрний рай. Він асоціюється у нас з красивим ландшафтом, садовими деревами і чагарниками, альтанкою для відпочинку, оповитої рослинами, і вогнищем для приготування їжі на вогні. Доповненням до цієї ідилічної картини стане водойма на ділянці. Ставок може органічно вписатися в природний ансамбль і стати його окрасою, адже вода це четверта стихія, яка потрібна людині для відчуття гармонії.

Створити штучний водойма не так складно, головне визначитися з його розмірами, дизайном і місцем, де його розташувати.

Розміри ставка

Визначальними факторами тут є площа земельної ділянки, яким ви бачите водойма і місце, яке йому можна відвести. Умовно домашні ставки діляться на три категорії:

 • невеликі декоративні ставки, які прикрашають ділянку і служать доповненням до ландшафтного дизайну (до 5м. кв);
 • ставок, який виконує декоративну функцію, але в теж час в ньому розводять рибок (від 10 м. кВ.)
 • ландшафтний басейн, в якому можна купатися. Розміри залежать від можливостей і вільної землі, яку можна виділити для цих цілей.

Экопруды, як альтернатива басейну, викладеному плиткою, набувають все більшу популярність. По всій видимості, це має причиною підсвідомий потяг до первозданної природи.

 • Невеликі декоративні ставки роблять з різних матеріалів.

На дачі або ділянки будинку можна виготовити з великих покришок, пластикових ємностей, старій ванній, готових форм, які можна купити. За бажанням, обладнати їх насос для циркуляції води і фільтром, зробити каскад або водоспад. Можна запустити невелику кількість декоративних рибок, карпа коі або шубунки.

Дизайн водойми і рослини стануть основою водної композиції. Принадність невеликих водойм в тому, що їх можна виготовити своїми руками. Ви зможете реалізувати свої фантазії і смаки в оформленні, щоб згодом насолоджуватися своєю роботою.

 • Ставки середніх розмірів більш трудомісткі у виготовленні і потребують певних професійних навичок.

Виготовлення ставка середнього розміру, основи

 1. Необхідно ретельно спланувати ділянку, викопати яму в кілька рівнів.
 2. Зробити по периметру капилярное загородження, щоб не обсипався грунт, і зафіксувати покриття дна.
 3. Правильно облаштувати берегову лінію, з пологим спуском. Це важливо для домашніх тварин, які можуть потрапити у водойму.
 4. Такі ставки можна використовувати для утримання більшої кількості риби (на 1 метр кубічний до 1 кг). У такому разі для риб роблять спеціальне поглиблення нижче рівня промерзання грунту, в залежності від кліматичних умов (від 1,2 метрів до 2,5). Найчастіше такі водойми обладнають за допомогою спеціальних матеріалів, геотекстилю та плівки для ставка.
 5. Дно робиться в кілька рівнів для висадки різних водних рослин. Габарити ставка можливість реалізувати цілий набір дизайнерських прийомів.
 6. Наповнивши водою ставок, не поспішайте запускати рибок, потрібно час для того, щоб встановився екологічний баланс води.

 • Пристрій ландшафтних басейнів краще довірити професіоналам.

Це досить складна екосистема, де необхідно правильно встановити обладнання і підібрати рослини, які б підтримували природний баланс і очищали воду.

Важливо. Є кілька правил для вибору місця водойми:

 • поряд не повинні рости дерева, з-за падаючого листя;
 • уникайте висадки рослин з потужною кореневою системою поруч з водоймою;
 • ставок не повинен перебувати на сонці і сильно прогріватися. Треба вибрати місце, щоб в жаркий час дня він був у тіні.

Оформлення берегової лінії ставка

Самі цікаві і приємні моменти у благоустрої водного саду це оформлення берегової лінії. Саме тут зможуть проявитися ваш талант і творчі здібності. Перш ніж приступити до декору, потрібно визначитися зі стилістикою.

Які прийоми використовують для декорування:

 • Найчастіше зустрічаються водойми максимально схожі з тими, які зустрічаються в природі. Для них характерна нерівна берегова лінія. Периметр обкладається дикими каменями, валунами, галькою, між камінням висаджуються рослини. Дикун краще підбирати різної величини, чергуючи з дрібною галькою. Бажано оформлювати у вигляді композицій. Квіти і рослини можна висаджувати у спеціальні горщики з глини або в грунт між каменями. У вечірній час можна використовувати підсвічування ставка. Зробіть акцент на якійсь деталі декору, щоб ансамбль виглядав завершеним (красивий вазон, великий камінь або глечик).
 • Японський сад і ставок. Основа японського мінімалізму в ландшафтному дизайні - максимальна природність. При цьому використовуються рослини і камені, але таким чином, щоб якомога менше було видно втручання людини.
 • Скандинавський або кельтський стиль передбачає наявність великих валунів або пісковика геометричних форм, які комбінують з рослинами, але без надмірностей. Такого роду природно-аскетичний ландшафт.
 • Шанувальники класики здебільшого роблять водойми правильних геометричних форм. По периметру можна зробити високий бордюр, в центрі невеликий фонтан. Чудово виглядають вазони, декоративні скульптури, рослини і квіти в горщиках. Підсвітка підкреслить урочистість композиції.
 • Круглі ставки. Вони добре вписуються не тільки в ландшафт дизайну, але можуть стати окрасою подвір'я. Викласти плиткою під камінь. Висадити квіти і рослини. Обрамити терасної дошкою.
Терасна дошка один з елементів для оформлення берегової лінії ставка, вона добре вписується в ландшафтну композицію водойми. Місток або доріжка через водойму стануть деталлю, яка додасть додатковий своєрідність.

Ці правила носять загальний характер. Основне це втілити ваше бачення і творчу енергію в декоруванні ставка. Головне, щоб було красиво і радувало.

Рослини для оформлення ставка

При виборі рослинності для ставка треба орієнтуватися на розмір водойми і глибину.

Важливо. На 1 квадратний метр висаджують 2,3 рослини.1/3-підводні для підтримання екологічного балансу.

 • Оксигенераторы: уруть, элодия, кушир, болотниця.
 • До найкрасивіших видів водних рослин відносяться лотос, бразения і німфеї. Їх висаджують на глибину 40-60 сантиметрів, спеціальні донні кошика.
 • Плаваючі: пістія, водокрас, водяний гіацинт, азола, тілоріз та інші. Досить опустити на воду.
 • Вологолюбні рослини для прибережної смуги: хоста, ірис, валеріана, понтедерія, аїр, міскантус. Висаджувати в невисокі горщики уздовж лінії берега.

Оптимальний час посадки рослин весна, початок літа. Краще вистилати контейнери плівкою і присипати галькою, щоб не змився грунт. У міру розростання зайву рослинність виловлюють і проріджують. По мірі випаровування додається в ставок вода.

Облаштування водойм на дачі, кілька порад

Зробити ставок на дачі своїми руками не складно, якщо трохи попрацювати і врахувати рекомендації.

 • Краще вибрати місце в тіні будинку або біля паркану. Це оптимальне розташування для водойми та відпочинку в жаркий час дня.
 • Поруч можна поставити альтанку для відпочинку, барбекю, лавочки.
 • Оптимальним і менш трудомістким буде ставок, зроблений з плівки.
 • Намагайтеся розташувати водойма недалеко від місця подачі води.
 • При ритті котловану зверніть увагу на те, як близько залягають грунтові води. У разі неглибокого залягання води на землі, вона може накопичуватися і видавлювати дно водойми.
 • Придбайте плівку з запасом. Вимерти її можна за допомогою звичайного шнура, який через дно котловану протягують від одного краю до іншого.
 • Після заповнення ставка дайте воді деякий час відстоятися.

Ставок на дачі або будинку стане для вас улюбленим місцем відпочинку. Якщо він зроблений своїми руками, то й предметом гордості. Приємно провести літній вечір на березі власного маленького озера.

Створення ставка на відео

Рекомендації від відеоканалу "Мій затишний будинок"

Фотогалерея прикладів оформлення ставка