Аґрус: посадка й догляд, сорти й корисні властивостіСмачний агрус

Аґрус – улюблений багатьма дачниками садовий кущ, плоди якого не тільки володіють винятковими смаковими якостями, але і мають безліч корисних властивостей. Для тих, хто бажає завести таке цікаве й багатообіцяюче рослина, як агрус, посадка і догляд мають велике значення.

Чому саме цей чагарник?

 1. Аґрус – багаторічна рослина, здатна рости і плодоносити протягом 25 і більше років.
 2. Ягоди агрусу вживаються в їжу, використовуються для лікування і в косметичних цілях.
 3. Аґрус – рослина невибаглива і морозостійка, що робить догляд за ним гранично простим.
 4. Даний вид представлений безліччю сортів, з яких можна вибрати найбільш підходящий.
 5. Ягоди агрусу можна довго зберігати в замороженому вигляді, при цьому вони зберігають свою форму і корисні властивості.
 6. Завдяки антибактеріальним властивостям з ягід агрусу можна робити джем, не вдаючись до термічної обробки. При цьому продукт збереже до 80% користі, що набагато вище показників джемів з інших фруктів і ягід.
Агрус червоний Аґрус – рослина невибаглива і морозостійка, що робить догляд за ним гранично простим

Аґрус: корисні властивості

 1. В плодах аґрусу міститься велика кількість вітаміну С, який покращує імунітет.
 2. Регулярне вживання ягід аґрусу сприяє поліпшенню згортання крові, перешкоджає розвитку недокрів'я і анемії.
 3. Речовини, що входять до складу агрусу, допомагають позбутися від вугрової висипки, знижують ризик онкологічних захворювань.
 4. Завдяки високому рівню змісту в ягодах агрусу пектинів і мінералів їх вживання сприяє поліпшенню загального стану організму, особливо травлення і обміну речовин.
 5. Користь агрусу полягає також у тому, що його ягоди сприяють виведенню з організму токсинів, радіоактивних речовин.
Зелений агрус Ягоди агрусу вживаються в їжу, використовуються для лікування і в косметичних цілях

Посадка агрусу і догляд за ним

Перш ніж посадити рослину, потрібно вибрати відповідне для нього місце. Агрус любить велику кількість сонячних променів. Якщо посадити кущі в тіні, він не порадує багатим урожаєм, а ягоди будуть невеликого розміру і значно кисліше норми. Протяги рослині також протипоказані. При виборі місця необхідно врахувати, що агрус не переносить застою вологи в коренях – часто нехтування цим умовою призводить до загибелі куща.

Вирощування агрусу Агрус не повинен бути сусідами з деревами та іншими чагарниками

Ідеальне місце для посадки повинно відповідати наступним вимогам:

 1. Грунт повинна бути збагачена мінералами і органічними сполуками. Перед посадкою агрусу на цьому ґрунті можуть рости однорічні квіти, бобові або овочі.
 2. Ділянка для посадки повинен розташовуватися на височині – таке розташування не дозволяє затримуватися зайвої вологи, а взимку ніжну кореневу систему буде вкривати сніг. Чагарник, посаджений в низовині, буде слабким і хворобливим.
 3. Поблизу місця, де буде рости аґрус, не повинні залягати ґрунтові води та інші водні артерії – інакше в коренях рослини буде застоюватися волога. З тієї ж причини не можна садити аґрус в глинистий грунт.
 4. Агрус не повинен бути сусідами з деревами та іншими чагарниками: це рослина недружелюбно «відбирає» мінерали і вологу, що піде його сусідам на шкоду.

Посадка аґрусу в грунт

Перед тим як садити цей багаторічний чагарник, вибране місце потрібно підготувати. Для цього за два місяці до висадки необхідно зорати землю, видалити всі бур'яни, удобрити грунт азотом або фосфором разом з перегноєм, компостом або гноєм.

 1. Найкращий час для висадки – осінь. Пояснюється це тим, що агрус дуже рано запускає процес зростання. Як тільки температура повітря досягає 4-х градусів тепла, соки починають активно постачати рослина, готуючи його до розпускання бруньок, листочків і квітів.
 2. Для посадки підходять саджанці агрусу 2-3-літнього віку, у яких є два-три хороших втечі. Корені повинні сягати не менше 10-20 сантиметрів у довжину – тільки в цьому випадку агрус добре приживеться і дасть рясний урожай.
 3. Ями викопують на відстані 1,5-2,5 метрів один від одного – все залежить від того, як буде розташовуватися кущ: вертикально чи горизонтально. Глибина кожної ями – не більше 30 сантиметрів.
 4. Саджанець потрібно помістити в грунт на 6 сантиметрів вище кореневої шийки і засипати землею. Верхній грунт слід притоптати і накрити листям, соломою або хвоєю – такий шар служить в якості додаткового удобрення та захисту від замерзання, а також затримує вологу на поверхні.
 5. Після висадки рослину необхідно рясно полити – це дозволить кущу краще прижитися.
 6. Верхню частину агрусу потрібно скоротити на третину довжини. Ця міра дозволить заощадити живлющі соки рослини, завдяки чому в новому році чагарник зможе швидше розвиватися і рости.
Догляд за агрусом Для посадки підходять саджанці агрусу 2-3-літнього віку, у яких є два-три хороших втечі

Догляд за агрусом

 1. Для повноцінного росту і розвитку чагарнику необхідно стежити за грунтом, а саме за її рихлість. Необхідно регулярно проводити розпушування грунту, але дуже дбайливо й неглибоко, так як коріння агрусу знаходяться поблизу від поверхні. Крім того, аґрус щорічно просідає, а тому потрібно періодично додавати йому свіжий грунт.
 2. На одному місці агрус може прожити більше 10 років. Після закінчення цього терміну кущ можна пересадити – це тільки покращить його якості. Також для підвищення врожайності в літній період аґрус – а точніше, його верхню частину можна повністю обрізати.
 3. Агрус не терпить сусідства з бур'янами, тому шкідливі рослини необхідно своєчасно викорінювати. Якщо цього не робити, чагарник може захворіти.
 4. Так як агрус щорічно приносить багато плодів, удобрювати його теж слід щорічно. Двічі на рік потрібно вносити мінеральні і органічні добрива. Першу підгодівлю здійснюють навесні, відразу після цвітіння, другу – пізньої осені. При такому догляді чагарник буде краще плодоносити і переносити зиму.
 5. Полив агрусу – окрема тема. Хоча агрус і здатний перенести посуху, він все ж вимагає рясного поливу, а в особливо спекотні дні – зрошення листя. Особливо це актуально в період розвитку плодів: якщо води буде недостатньо, то і врожай не порадує. Важливо пам'ятати: полив повинен бути глибоким, перед черговим поливом слід перевіряти стан грунту біля коренів – вода там затримуватися не має.
 6. Коли агрусу виповнюється 4 роки, рекомендується проводити обрізання зайвих, болючих, слабких і кривих пагонів. У цей період можна починати формування куща, залишаючи до восьми сильних пагонів.
 7. Догляд за агрусом передбачає профілактику захворювань і захист від шкідників. На плодоносна рослина нападають попелиця, вогнівки та інші комахи, також є ризик виникнення бактеріальних і грибкових захворювань. В цілях профілактики кожної весни необхідно обприскувати кущі спеціальними розчинами, які можна придбати в ботанічних магазинах.
Агрус в саду Агрус вимагає рясного поливу, а в особливо спекотні дні – зрошення листя

Аґрус: сорти (фото), опис

Існує багато різних сортів аґрусу, які відрізняються один від одного розмірами і кольором плодів, періодами їх визрівання, морозостійкістю і посухостійкістю. В цілому даний вид налічує близько 50 сортів, але в їх числі виділяють кращі сорти агрусу, саме вони і користуються популярністю.

Отже, кращі сорти агрусу:

 1. Агрус сорту «Грушенька» характеризується середніми за величиною ягодами зеленого кольору, приємними на смак. Період цвітіння настає пізніше звичайного, основна перевага – стійкий до холодної весни. Мінус чагарнику – наявність шипів.
 2. Агрус сорту (фото) «Колобок» має великі і середні ягоди красивого бордового кольору з приємним смаком. Плодоносити починає рано, ягоди можуть довго зберігатися в сухому місці. Зворотна сторона медалі – сорт погано переносить холод, посуху, має тонкі шипи і сильно розростається, займаючи багато місця і не дозволяючи якісно збирати урожай.
 3. Агрус сорту «Малахіт» відрізняється великими зеленими ягодами, але на смак вони кисліше, ніж у попередніх сортів. Переваги: морозостійкий, посухостійкий, добре плодоносить і майже не хворіє. Недолік – наявність шипів.
 4. Агрус сорту «Російський жовтий» плодоносить великими жовтими ягодами з приємним солодким смаком. Основні переваги сорту: добре переносить холод, стійкий до захворювань, відрізняється високою врожайністю, ягоди довго зберігаються. Крапля дьогтю в загальній характеристиці – наявність великої кількості довгих зубців.
Сорти агрусу Перед вибором сорти агрусу потрібно звертати увагу на наявність шипів, які ускладнюють процес догляду за рослиною

Аґрус – відмінне рішення для дачної ділянки. Якщо місця небагато, цей чагарник можна вирощувати не в ширину, а в висоту. Для цього потрібна хороша опора, яка буде тримати важкі пагони з плодами. Такий спосіб вирощування більш зручний для збору врожаю, догляду за грунтом і зрошення листя. Перед вибором сорти агрусу потрібно звертати увагу на наявність шипів, які ускладнюють процес догляду за рослиною.

Агрус використовується для лікування багатьох хвороб, а варення і джеми з його ягід поліпшують самопочуття і підвищують загальний імунітет в холодну пору року. Всі ці фактори говорять про користь цієї рослини, яка в обов'язковому порядку має оселитися на кожній ділянці.

Фото 8: Десерт з агрусу Фото 9: Варення з агрусу Фото 10: Желе з агрусу з желатином Фото 11: Компот із зеленого агрусу Фото 12: Агрус Бесшипный грушоподібний Фото 13: Агрус Гросуляр Фото 14: Агрус грушоподібний Фото 15: Агрус Консул Фото 16: Агрус солодкий Фото 17: Агрус сорт Білі ночі Фото 18: Агрус сорти Безколючковий Фото 19: Пиріг з агрусом Фото 20: Користь агрусу для імунітету Фото 21: Користь агрусу для травлення Фото 22: Користь агрусу для згортання крові Фото 23: Користь агрусу при вугрової висипки Фото 24: Користь агрусу Фото 25: Саджанці агрусу Берил Фото 26: Сорт аґрусу Командор Фото 27: Цвітіння агрусу Фото 28: Чорний агрус Фото 29: Ягода агрус Російський жовтий Фото 30: Ягоди агрусу