» » Російська день закоханих: історія, повір'я, символіка, фото

Російська день закоханих: історія, повір'я, символіка, фотоistoriya_lyubvi_petra_i_fevronii

За останні роки список святкових дат в нашій країні значно розширився. З'являються нові свята, згадуються і відроджуються старі. А деякі, прийшовши до нас із закордону, досить швидко завойовують серця і отримують відданих шанувальників. Але перш ніж підтримувати зарубіжні традиції, слід звернути увагу на свої, споконвічні, йдуть своїм корінням глибоко в історію нашої країни. Так сталося з західним святом всіх закоханих, який святкується у всьому світі 14-го лютого. Він досить швидко припав до душі російської молоді. Однак далеко не всі знають про існування російського аналога» Валентинова дня. Можливо тому, що заснований він був всього кілька років тому, але відзначається нині з не меншим розмахом. Цей російський день закоханих, закріплений за датою 8-е липня, іменується Днем Петра і Февронії, який шанують сім'ю, любов і вірність.

denj_petra_i_fevronii Петро і Февронія

На замітку! Свято має дуже глибокі корені, що беруть початок у давньоруських літописах та легенди, які розповідають про життя двох святих, які прожили довге, праведне життя і померлих не просто один день, а в одну годину і хвилину.

Нижче ми розповімо, як з'явився свято, звідки він, і коли був офіційно заснований.

Легенда та її історичні прототипи

Російський день закоханих, який припадає на 8-е липня – дата, коли згадують православних святих, які носять імена Февронії і Петра. Офіційно (в державному, світському сенсі) він називається Днем сім'ї, любові, вірності. Найцікавіше полягає в тому, що, якщо звернутися до офіційних документів – літописів – в них немає жодної згадки про князя на ім'я Петро. Проте більшість дослідників сходяться в думці, що у двох святих, героїв повісті, є-таки реальні прототипи – князь, який правив у Муромі, на ім'я Давид Юрійович та його дружина (її ім'я взагалі не збереглося). Його правління припадало на період з 1205 за 1228 роки. Давид прийняв постриг у ченці і взяв собі ім'я Петро. А канонізували пару в 1547 році. Пізніше в давньоруській літературі з'явилася повість, що розповідає про дивовижну любов і Февронії Петра з досить поетичним, навіть казковим змістом. В ній злилися два сюжети: один розповідає про битву князя зі змієм, вивергає полум'я, а інший – про діву-чудотворице, исцелившей його після битви. Коротко торкнемося цих легенд і розповімо сюжет твору про людей, життя яких дала початок такого свята, як російська день закоханих.

Офіційно свято називається Днем сім'ї, любові, вірності Офіційно свято називається Днем сім'ї, любові, вірності

У часи, коли Петро ще не прийняв князівство, йому довелося битися з величезним вогненним змієм. Тварюка він переміг, але був забруднений кров'ю монстра, яка заразила його проказу. Жоден з лікарів не міг його вилікувати. Порятунок прийшов уві сні, з якого Петро дізнався, що в Рязанських землях, в селі Ласкаво живе якийсь древолазец (по-іншому бортник або той, хто знає, як видобувати дикий мед), у якого дочка – чудотворица по імені Февронія. І тільки вона зможе його вилікувати. Тому можна вважати, що майбутні покровителі всіх російських сімей, чиї імена носить російський свято День закоханих, познайомилися уві сні.

Петро звернувся до Февронії, але та зажадала плату, а саме: у разі хорошого результату, одруження на собі. Петро, звичайно, погодився, але коли пішов на поправку, не дотримав свого слова, оскільки княжна-простолюдинка йому була не потрібна. Цілителька ж пішла на хитрість і не вилікувала до кінця одну з ран князя. Незабаром хвороба повернулася, Петро знову звернувся до Февронії за лікуванням, по закінченні якого все ж одружився на дівчині.

kak_byl_uchrezhden_prazdnik Майбутні покровителі всіх російських сімей, чиї імена носить російський свято День закоханих, познайомилися у сні

Коли настала черга Петра прийняти князівство, бояри Мурома не захотіли княжну не знатного роду, оскільки розцінили це, як образу положення їх жінок. Вони поставили ультиматум: або відмовся від дружини, або від князівства. Петро не залишив Февронію, і вони разом поїхали з Мурома. Залишившись без правителя, князівство занурилося в смуту. Почалися вбивства, зґвалтування, грабежі. Бояри одумалися і знову закликали Петра на князювання. Пара повернулася в місто, а через якийсь час городяни почали щиро поважати Февронію за її якості і вчинки. Доживши до похилого віку, Петро постригся в ченці в одному монастирі, взявши ім'я Давид, а Февронія – в іншому, взявши ім'я Єфросинія. І до самого останнього дня обидва просили Бога, щоб він дарував їм смерть в одну годину та день, а оточення – щоб їх поховали в одній труні, що навіть заздалегідь був виготовлений. Вони дійсно померли в один і той же день. Але лежати в одній труні їм не дозволило чернечий стан. Але будучи похованими в різних могилах і обителях, буквально через день вони опинилися в одній труні і могили.

Українська день закоханих

Як був заснований свято

Свята Февронія і святий Петро вважалися покровителями сім'ї з давніх часів. Однак день їх смерті придбав статус всеросійського свята лише в 2008-му році. Цій події передувала багаторічна робота мешканців Мурома на чолі з мером, щоб це свято змінив статус з муніципальних на загальноросійський. На думку жителів міста, Троїцької жіночої обителі якого зберігаються мощі святих, пара, останки якої були чудотворними, більш ніж гідна, щоб протегувати любові і сім'ї на рівні держави.

«Боротьба» за російську день закоханих почалася у 2001-му році, коли тодішній мер прийняв рішення про проведення дня міста Мурома 8-ого липня. Таким чином, він дбав про дотримання історичних традицій. Наступні п'ять років адміністрація Мурома робила різні кроки, щоб їх міське свято став-таки загальноросійським. У 2006-му петиція (прохання), підписану п'ятнадцятьма тисячами городян, була направлена в Державну Думу. І 26-го березня 2008-ого року свято було засновано одноголосно, отримавши назву День подружньої любові та сімейного щастя. А символом цього свята став річний квітка ромашка, до якого росіяни традиційно ставляться з великою любов'ю і теплотою.

pamyatnik_petru_i_fevronii Щоб популяризувати свято, зміцнити його статус, з 2008-ого року практично в кожному російському місті почали встановлювати пам'ятники канонізованої парі

На замітку! до Речі, однією з причин затвердження свята стала необхідність мати альтернативу Дня Валентина. І це було підтверджено на офіційному рівні.

Щоб популяризувати свято, зміцнити його статус, з 2008-ого року практично в кожному російському місті почали встановлювати пам'ятники канонізованої парі.

svadjby_8_iyulya Шлюби, укладені восьмого липня, вважалися самими міцними

Традиції і прикмети дати 8 липня

Російський день закоханих 8 липня був заснований не дарма. Здавна цей день називався Петровим днем, і з ним були пов'язані наступні традиції:

  • шлюби, укладені восьмого липня, вважалися самими міцними;
  • Петров день був початком косовиць;
  • якщо сім'я жила торгівлею, 8-ого липня чоловікові і дружині належало торгувати разом, тоді і в сім'ї, за повір'ям, буде повний достаток;
  • у цей день передбачали погоду: спека обіцяла сорок днів спеку, дощ сорок днів негоди;
  • купатися 8-ого липня заборонялося, оскільки самотні русалки могли затягнути людину до себе;
  • на 8-е липня було прийнято дарувати водяним дівам стрічки червоного кольору, щоб вони допомогли знайти любов.

Сьогодні ці прикмети навряд чи дотримуються всерйоз. Незважаючи на те, що російська день закоханих відносно молодий свято, певні традиції з ним вже пов'язані.

denj_vlyublennyh_v_rossii У цей день передбачали погоду: спека обіцяла сорок днів спеку, дощ сорок днів негоди

На замітку! В цей день на крайових і федеральних рівнях проходять різні урочисті збори, де вручаються премії і медалі сім'ям, які прожили разом не один десяток років.

Всередині сім'ї ж 8-ого липня прийнято збиратися на святкову вечерю, щоб провести вечір разом і сказати один одному багато щирих, радісних і теплих слів!


12-02-2018, 18:46
208 просмотров
Нашли ошибку?