» » Фізаліс: вирощування і догляд

Фізаліс: вирощування і доглядФізаліс

Фізаліс – рослина, що відноситься до сімейства пасльонових,найчастіше багаторічне. Таким чином, фізаліс є родичем баклажана, картоплі, томату, стручковому перцю і тютюну, хоча і сильно відрізняється від них своїм будовою. Багатьом відомий плід фізалісу – кулька яскравого кольору, від жовтого до оранжево-червоного, укладений в коробочку-міхур злегка округлої форми. Коробочка має такий же насичений колір і виглядає так, ніби склеєна з найтоншої цигаркового паперу. Саме в цих сонячних коробочках-ліхтариках і складається декоративна цінність рослини, і саме з цієї точки зору фізаліс, його вирощування і догляд за ним цікавлять багатьох садівників.

Плід фізалісу Плід фізалісу – кулька яскравого кольору, від жовтого до оранжево-червоного, укладений в коробочку-міхур злегка округлої форми

Набагато рідше зустрічаються ті, хто знає про інші види цієї культури, а вже тим більше вирощує фізаліс їстівний. Взагалі, видів фізалісу налічується близько сотні. Плоди деяких видів придатні до вживання в їжу, більшість різновидів вирощується на присадибних ділянках та клумбах виключно в декоративних цілях. Незважаючи на те, що в якості їстівної культури ця рослина з'явилася в Росії мало не одночасно з помідором, фізаліс – а саме той, який вирощують з метою подальшого використання в якості продукту харчування – досі вважається у нас певною екзотикою.

Проте селекціонери продовжують працювати з цією рослиною, виводячи нові сорти фізалісу, плоди якого відрізняються особливо великим – часом зі середнє яблуко! – розміром, а також приємним смаком і запахом. Взагалі їстівний фізаліс – або фізаліс овочевий, як його найчастіше називають – родом з Південної Америки і Мексики, тобто спочатку є рослиною теплолюбних. Крім овочевого фізалісу виділяють серед їстівних видів цієї рослини ще й ягідний фізаліс. Він відрізняється більш дрібними плодами, але особливо приємним смаком і тонким ароматом.

Декоративний фізаліс Від вогкості і яскравого сонячного світла фізаліс може стати блідою і навіть зовсім знебарвитися

Що стосується декоративного фізалісу, то найбільш поширений в Росії фізаліс звичайний – а саме його різновид, що носить ім'я французького ботаніка Франше. Батьківщиною фізаліса звичайного є Центральна Америка і південні райони Північної Америки. Саме фізаліс декоративний так люблять флористи в сухих букетах. Грона його вогняних ліхтариків відмінно вписуються в квіткові композиції і використовуються для дизайну приміщень, оживляючи сірі зимові будні.

Фізаліс їстівний: особливості та догляд

фізаліс Овочевий зветься також мексиканським томатом. На батьківщині фізалісу кулясті плоди цієї рослини, дійсно нагадують по вигляду міні-помідори, їдять у свіжому, печеному і вареному вигляді, а такжешироко застосовують для приготування соусів, компотів і варення. Кондитери цінують фізаліс завдяки його желюючою властивостями. Мексиканські физалисы сильно розрізняються між собою за ознаками і якостями: вони в різний час дозрівають, по-різному ростуть, їх плоди мають різну забарвлення, форму і смак. На основі цих тропічних фізалісів выведенонесколько сортів, які можна розводити і в Росії.

Вирощування фізалісу Вирощування фізалісу починається з посіву насіння в перших числах березня

Більшість садових рослин зручно вирощувати допомогою розсади.Не є винятком і фізаліс. Вирощування його саджанців починається з посіву насіння в перших числах березня. Після появи на сіянцях 3-5 листикових пікірують в окремі горщики, після чого підживлюють. Готувати рослини до сонячного світла слід поступово, щоб вони не отримали опіків. У відкритий грунт рослини висаджують у травні, коли їх вік сягне щонайменше 40 днів.

До физалису їстівного застосовні всі ті ж принципи догляду, що використовуються щодо томатів. Так, щоб на кущі визріло як можна більше плодів, поширена практика в кінці червня прищипувати рослинам маківку, але при цьому пасинкувати фізаліс не потрібно. При великій кількості плодів на гілках останню можна підв'язати. Збір плодів необхідно здійснити до заморозків. Не встигли визріти до цього моменту плоди чудово дозріють в теплому приміщенні, проте за смаковими якостями будуть дещо поступатися тим, що дозріли в природних умовах.

Фізаліс звичайний Збір плодів фізалісу необхідно здійснити до заморозків

Плоди фізалісу овочевого покриті клейкою гіркою субстанцією, тому безпосередньо перед вживанням в їжу необхідна бланшировка плодів гарячою водою. Плоди, зібрані для тривалого зберігання, піддавати такій обробці не потрібно. Фізаліс овочевий більш хладостоек, ніж його побратими, і здатний переносити невеликі заморозки – його можна висаджувати в грунт навіть раніше, ніж помідори. До того ж він більш стійкий до захворювань, яким піддаються всі пасльонові, в тому числі до фітофторозу.

Вирощувати цей вид можна не тільки розсадою, але і безпосередньо висіваючи насіння фізалісу в грунт. Такі рослини дещо пізніше дозрівають, але врожайність у цьому випадку буде вище, як і загальна стійкість фізалісу до хвороб. Це зрозуміло – адже такі рослини не піддаються стресу у вигляді пікіровки і подальшого висаджування в грунт.

До якості грунту фізаліс пред'являє єдина вимога – вона не повинна бути кислою. А що до рослин-попередників, то фізаліс можна без побоювання садити після будь-яких культур, крім родинних пасльонових, до яких належать помідори, баклажани і перець, а також картоплю. В цьому випадку краще зробити перерву тривалістю в два-три сезони.

Ділянка, на якій планується висадити фізаліс, повинен бути добре освітлений, удобрена (бажано мінеральними добривами) і чистим від бур'янів. Щоб посів був успішним, необхідно вибрати якісне насіння. Прорости насіння можуть і при 12 º с, але швидше це відбудеться при більш сприятливій температурі – близько 20ºС.У цьому випадку сходи з'являться вже через тиждень. Якщо ж посівний матеріал заздалегідь замочити і дочекатися появи паростків, то такі насіння проростуть вже на 3-й день – за умови, що будуть висаджені в досить прогревшуюся грунт. В період вегетації догляд за физалисом зводиться до регулярного розпушування грунту, прополюванні бур'янів, поливу і підгодівлі.

фізаліс Суничний Серед сортів ягідних фізалісу найбільш відомий фізаліс суничний

Раніше всіх дозрівають плоди, розташовані на рослині нижче. До моменту дозрівання коробочки світлішають і підсихають. Дозрілі плоди часто падають. В суху погоду вони будуть лежати на землі без проблем, в сиру надовго їх там краще не залишати. Якщо плоди фізалісу намокли, їх потрібно звільнити від коробочок і висушити, щоб при зберіганні вони не зіпсувалися.

Серед ягідних сортів найбільш фізалісу відомий фізаліс суничний, або ізюмний, а також флоридський і перуанскийфизалисы. Врожайність цих сортів декілька нижче, ніж овочевого фізалісу, плоди на низькорослих кущиках дрібніше, але куди ароматніше і смачніше. Найвибагливішим з перерахованих є перуанський фізаліс. Вирощування його в середній смузі здійснюється лише в захищеному грунті, під плівкою, так як цей вид дуже теплолюбний. Вживати плоди сортів ягідних фізалісу в їжу можна прямо з куща, а можна варити з них компоти, варення, джеми. Підходять вони для виготовлення мармеладу і пастили, а також цукатів. Висушені плоди ягідного фізалісу нагадують у деяких сортах виноград, в інших – курагу.

Фізаліс декоративний Декоративний фізаліс – багаторічна рослина, яка чудово зимує в середній смузі

Фізаліс звичайний (декоративний)

Досить невибагливою рослиною є декоративний фізаліс. Догляд за нею не складе труднощів навіть починаючому садівникові. Декоративний фізаліс – багаторічна рослина, яка чудово зимує в середній смузі. Плоди цього виду непридатні в їжу, цвіте на початку літа маленькими непоказними квіточками. Але привабливість декоративного физалису надають не вони, а яскраві сухі коробочки, які дозрівають восени і здатні довго, до самих заморозків «жарити» в саду подібно вогнища.

Крім того, є декоративного фізалісу і інша особливість – розростатися і захоплювати великі площі ґрунту завдяки своїй повзучої кореневій системі. Так що в квітниках зони росту фізалісу бажано обмежити перешкодами. Кожні кілька років кореневища у фізаліса необхідно розділяти, тим самим омолоджуючи рослина щоб уникнути його виродження.

Скелетированный фізаліс Оригінальні плоди фізалісу надихають не тільки садівників, але і рукодільниць

Насіння декоративного фізалісу можна висаджувати як на розсаду, так і відразу в грунт. Крім цього, фізаліс можна розмножувати вегетативним способом: живцями і діленням куща.

Зрізати стебла фізалісу для формування букетів слід на початку вересня, в суху погоду. Перебравши і видаливши зайві листя, стебла фізалісу можна зв'язати і підвісити для просушування в темному сухому місці. Після декількох тижнів висихання можна просто спорудити з стебел фізалісу букет з безліччю яскравих ліхтариків, а можна проявити креативність і поєднувати їх з гілочками горобини, ялиновими гілками, шишками, осіннім листям і колоссям. Ідеї щодо того, як слід поєднувати в букетах фізаліс, фото квіткових композицій – все це можна удосталь знайти в Мережі.

Полоскання горла Полоскання горла физалисом допомагає при стоматитах і ангінах

до Речі кажучи, оригінальні плоди фізалісу надихають не тільки садівників, але і рукодільниць. Любителькам вишивати нитками напевно знайомі набори для вишивання від компанії «Золоті ручки», фізаліс при цьому займає не останнє місце в ряду найбільш популярних схем.

Лікувальні якості фізалісу

Багато вже сказано про физалисе, його плодах і декоративних властивостях, але є і ще одна область застосування даної культури. Небагатьом відомо, що крім всіх прочихдостоинств обладаетфизалис і лікувальними властивостями. Плоди їстівних сортів фізалісу містять мікроелементи, пектин, дубильні речовини, безліч органічних кислот,вітаміни А і С.

Дієтичне харчування Фізаліс використовується в дієтичному харчуванні

В народній медицині фізаліс використовується як жовчогінний і сечогінний, протизапальний і болезаспокійливий засіб. Використовується фізаліс і в дієтичному харчуванні. Всередину вживають як плоди фізалісу в свіжому вигляді, так і сік з них, а також відвари і настої. Компреси з відваром плодів фізалісу використовують при шкірних захворюваннях, ревматизмі, а полоскання при стоматитах і ангінах.

Проте важливо пам'ятати, що в чохлах плодів і наземної частини рослини містяться токсичні алкалоїди. Крім того, з обережністю слід вживати плоди фізалісу в їжу особам з підвищеною кислотністю шлунка.

Фото 11: Букет з физалисом Фото 12: Гірлянда з фізалісу Фото 13: Десерт з фізалісу Фото 14: Композиція з физалисом Фото 15: Чарівний фізаліс Фото 16: Корисний фізаліс Фото 17: Рослина фізаліс Фото 18: Догляд за физалисом Фото 19: Фізаліс в домашніх умовах Фото 20: Фізаліс у природному середовищі Фото 21: Фізаліс у кошику Фото 22: Фізаліс в саду Фото 23: Фізаліс на дочном ділянці Фото 24: Фізаліс на чорному тлі Фото 25: Фізаліс овочевий і ягідний Фото 26: Фізаліс перуанський Макро Фото 27: Фізаліс сушений Фото 28: Фізаліс їстівний Фото 29: Флористика Фото 30: Фото фізалісу
14-02-2018, 15:33
255 просмотров
Нашли ошибку?