» » Ялина звичайна

Ялина звичайнаХто знає – яке у нас саме Новорічне дерево? Смішне запитання, чи не правда? Звичайно, всі знають - це красуня ялинка. Напевно, кожен садівник мріяв би мати це дерево на своїй ділянці, щоб влітку його красива зелена хвоя служила відмінним фоном для яскравих і пишних квітів, а взимку саме воно перетворювалося і, прикрашене яскравими вогнями, кульками і ліхтариками, створювало святковий настрій чарівництва і казки прямо в саду.

І ось сьогодні, напередодні Новорічних і Різдвяних свят хочеться поговорити про ялинки і про те, як виростити їх на своїй ділянці і як за ними доглядати.

У даній статті мова піде про ялини звичайної (Picea abies), або європейської. Це, напевно, найпоширеніший вид ялин у нас.

У природі ялина звичайна – це хвойне дерево близько 30 метрів заввишки, іноді до 50, з діаметром крони близько 7-8 метрів і діаметром стовбура близько 1,5 – 2 метрів. Крона у ялини густа, має ширококоническую форму з гострою вершиною. Різновиди ялини звичайної можуть мати різні типи галуження. В залежності від типу розгалуження виділені такі форми ялини звичайної як гребінчаста, неправильно гребінчаста, компактна, плоска, щетковидная.

Ялина звичайна, взята з лісу, з роками набуває досить значні розміри і можна вирощувати її в саду, тільки якщо навчитися правильно формувати крону, і стримувати її зростання. Але найкраще для вирощування на присадибній ділянці використовувати численні декоративні сорти ялини звичайної. Вони не настільки величні, зазвичай від 3 до 15 метрів у висоту. Є сорти з плакучою кроною, які підкреслять оригінальність вашого саду, також є карликові і подушкоподібні сорти, які відмінно підійдуть для альпійської гірки або низькою живоплоту. Деякі сорти добре вирощувати в контейнерах, деякі підходять для озеленення балконів та дахів. Декоративні сорти ялини звичайної обговоримо трохи нижче, а зараз поговоримо про вирощуванні ялинки в саду.

ялина звичайна

Ялина звичайна. Вирощування, посадка і догляд.

Ялина звичайна – дерево світлолюбне. Може рости і в затіненні, але на світлі розвиватися буде краще. Деревце це може бути досить вибагливим, особливо, в перші роки після посадки. Для нього потрібна родюча суглинний або супіщаний грунт, свіжа, зволожена, але дренований з кислою реакцією. Не любить ялина ущільнені ґрунти, витоптування, застій води і сухість грунту. Не любить пересадки. Вимоглива вона до вологості повітря і грунту.

При посадці дотримуються відстань між рослинами близько 2-3 метрів, глибина посадки близько 60 див. В посадкову яму вносять добриво для хвойних рослин. Кореневу шийку при посадці не заглиблюють, залишаючи на рівні грунту.

Посадку великих саджанців найкраще робити взимку з промороженным грудкою землі. Після промерзання грунту на 20-30 см саджанець обкопують, формуючи прикореневій ком, а коли він обмерзнет і покриється крижаною скоринкою, його виймають, використовуючи сталевий трос для підрізання знизу. Якщо вимагає розмір саджанця, ком оббивають дошками, щоб він не розсипався при транспортуванні на місце. На місці опускають саджанець в заздалегідь підготовлену яму. Засипають грунтом, але не мерзлим (бажано потримати його попередньо в теплому приміщенні). Посадки утеплюють зверху шаром торфу і снігу. Навесні, коли розтане сніг, торф від кореневої шийки відгрібають, для поливання роблять кільцеву лунку і проливають посадки рясно теплою водою зі стимулятором росту, наприклад, гетероауксином. І далі поливають рясно приблизно раз на тиждень.

Коренева система у ялини поверхнева. Росте ялинка досить повільно, особливо в перші роки життя. Чим родючіші грунт, тим глибше у ялини вростають коріння. Якщо Ви висадили великі дерева в перший рік для надійності можна закріпити стовбур за допомогою розтяжок.

Навесні видаляють сухі і хворі гілочки, в період зростання рекомендують вищипувати домінуючі пагони і вкорочувати бічні, так ялинки будуть найбільш пишними, рівними і красивими. Якщо ялина використовується для створення живоплоту, то допускається досить сильна обрізка, це призведе до густоті насаджень.

В посушливі періоди їли обов'язково поливати раз на тиждень, виливаючи на кожну рослину по 10-15 літрів води. Розпушування застосовують лише для молодих посадок, але неглибоке, так як коренева система поверхнева. Бажано мульчування грунту в пристовбурних колах торфом, перегноєм, соломою або сухим листом, шар мульчі близько 5-6 див. Плакучі форми ялини звичайної потребують опори.

Ялина звичайна – дерево зимостійке, в укритті на зиму потребують лише деякі декоративні сорти, та й то лише в перші роки життя.

Деякі сорти необхідно навесні захищати від сонця, особливо з південної сторони, інакше вони можуть отримати опіки, після яких довго відновлюватися. Для цієї мети використовують нетканий матеріал, яким накривають рослина з лютого місяця, або спеціальні щити, які потрібно встановити з південної сторони. Також в якості профілактики опіків самої ранньої весни можна добре пролити грунт під рослиною теплою водою.

Ялина звичайна. Розмноження.

Розмножують ялину звичайну насінням. Вони дозрівають в кінці зими або на початку весни в жіночих шишках. Жіночі шишки зазвичай мають червоне забарвлення, а чоловічі жовтувате.

Для кращого проростання насіння бажана попередня стратифікація близько 2-3 місяців. Якщо сіяти без стратифікації, бажано замочити насіння на добу в талій воді.

Через рік сіянець ялини досягає всього близько 4 см росту, а у віці 10 років ялинка зазвичай не перевищує 1,5 метрів зростання. Потім ялинка починає зростати швидше, а зростання її продовжується все життя.

Вік їли можна визначити за кількістю мутовок гілок, додавши до них ще 3-4 роки, так як в перші роки ці мутовки не утворюються.

При насіннєвому розмноженні гарантії збереження сортових ознак немає. Деякі сорти ялини звичайної можна розмножувати живцями і щепленням. При розмноженні живцями укорінюваність їх залежно від сорту варіюється від 10 до 60 %.

Деякі декоративні сорти ялини звичайної:

- Ялина звичайна Акрокона (Асгосопа) – висота близько 2-3 метрів, крона ширококоческая діаметром близько 2-4 метрів.

- Ялина звичайна Ауреа (Aurea) – деревце до 10 метрів у висоту, хвоя золотиста, легко обгорають на сонці.

- Ялина звичайна Ауреа Магнифика (Aurea Magnifica) – являє собою кущ близько 3 метрів заввишки з золотистою хвоєю. Розмножується щепленням і живцями.

ялина звичайна баррі

- Ялина звичайна Баррі (Barryi) – карликова форма з округлою кроною.

 

- Ялина звичайна Кланбрассилиана (Clanbrassiliana) – висота близько 1,5 метрів, за формою нагадує осине гніздо. Для найбільшої декоративності рекомендують видаляти старі гілки.

- Ялина звичайна Колумнарис (Columnaris) – висота близько 15 метрів, має колонновидную форму, діаметр крони близько 1,5 метрів.

ялина звичайна компакта

- Ялина звичайна Компакта (Compacta) – висота близько 1,5 – 2 метрів, в старості до 6 метрів.

- Ялина звичайна Коніка (Conica) – карликовий сорт, має обратнояйцевидную форму крони.

- Ялина звичайна Кранстони (Cranstonii) – висота близько 10-15 метрів, крона пухка ширококоническая.

- Ялина звичайна Эхиниформис (Echiniformis), або Колючковидная – подушковидная ялинка заввишки близько 20 см і шириною до 40 див.

- Ялина звичайна Грегориана (Gregoryana) – висота близько 60-80 см, росте дуже повільно, форма крони подушковидная. Розмножується живцями і щепленням.

ялина звичайна инверса

- Ялина звичайна Инверса (Inversa), або Перевернута – висота близько 6-8 метрів, крона вузька, неравносмерная, близько 2-2,5 метрів у діаметрі. Має повисаючі пагони, за рахунок чого привертає увагу садівників. Розмножується щепленням.

- Ялина звичайна Літтл Джем (Little Gem) – має «гнездовидную» форму, висота менше метра, розмножується живцюванням.

- Ялина звичайна Максвелли (Maxwellii) – висота до 60 см, висота 60 см, ширина до 2 метрів, розмножується живцями.

- Ялина звичайна Нидиформис (Nidiformis) – висота близько 1-1,5 метрів, має подушковидную крону, одна з найбільш поширених карликових ялин.

- Ялина звичайна Олендорффи (Ohlendorffii) – висота близько 6-8 метрів, ширина близько 2,5-4 метрів, молода ялинка має округлу форму, зріла – ширококоническую з кількома вершинами. Розмножується насінням і живцями.

- Ялина звичайна Пирамидата (Pyramidata), або Пірамідальна – високе дерево до 30 метрів з узкоконіческой кроною, розмножується насінням і щепленням.

- Ялина звичайна Пигмея (Pygmaea), або Карликова – висота до 1 метра, має заокруглену форму крони. Розмножується живцями і щепленням. Іноді продається під назвою Нана.

- Ялина звичайна Пумила (Pumila), або Низькоросла – висота ялинки близько 1-2 метрів, має широкояйцевидную форму крони. Розмножується щепленням і живцями.

- Ялина звичайна Пумила Глаука (Pumila Glauca), або низькоросла сиза – дуже декоративна ялинка висотою до 1 метра діаметром близько 5-6 метрів, хвоя має сизий відтінок, розмножується щепленням і живцями.

- Ялина звичайна Рефлексу (Reflexa) – являє собою широкий стелеться кущ, часто використовується як грунтопокривна рослини.

- Ялина звичайна Ремонті (Remontii) – висота близько 2-3 метрів, крона щільна яйцевидної або ширококонічної форми. Достаточноно добре розмножується живцями.

- Ялина звичайна Репенс (Repens), або Повзуча – висота близько 50 см, діаметр до 1,5 метрів.

- Ялина звичайна Виминалис (Viminalis), або Прутовидна – висота до 20 метрів, має ширококоническую форму крони. Розмножується живцями і щепленням.

ялина звичайна віргата

- Ялина звичайна Віргата (Virgata), або Змієподібна – висота до 5 метрів, може зростати у вигляді чагарнику або дерева. Цінується за дуже незвичайну форму крони за рахунок оригінальних довгих плетевидных пагонів, верхні з яких спрямовані догори, а нижні звисають.

- Ялина звичайна Уіллс Цверг (Will's Zwerg) – висота близько 2 метрів, має узкоконическую крону діаметром близько 60-80 див.


11-05-2017, 23:47
637 просмотров
Нашли ошибку?