» » Як зробити ставок на дачі своїми руками: інструкція з фото

Як зробити ставок на дачі своїми руками: інструкція з фотоВода – це сама розташована до людини стихія. На воду можна дивитися нескінченно, і вона ніколи не приїдається. Саме поруч з нею ми знаходимо спокій і внутрішню гармонію, відсторонюємося від швидкоплинного і скороминущого, знаходимо спільну мову з природою і намацуємо шлях до свого істинного «я». І так хочеться, щоб на рідній дачі, на власному клаптику землі був і свій шматочок води! Нехай тільки крихітний, нехай навіть невідповідний для купання чи рибної ловлі, всього лише декоративний – лише б можна було бачити відображення хмар або зірок у водній гладі. Для душевної рівноваги цього цілком достатньо.

Але на ділянці далеко не завжди присутня водойма. А ті, що розташовані на березі річки або озера, далеко не завжди доступні за ціною. Невже доведеться змиритися з тим, що вашому саду завжди буде бракувати тієї атмосфери умиротвореної споглядальності, яка завжди оточує воду?

Нічого подібного – адже ставок або маленьке озерце цілком можна створити своїми руками. І не варто побоюватися, що у вас не вистачить знань і умінь, щоб впоратися з цим завданням – головне грамотно до неї підійти.

З чого почати?

В першу чергу необхідно правильно вибрати місце. Якщо ви вирішили завести власний ставок, виділяти для нього ділянку «за залишковим принципом» буде великою помилкою, інакше з місця відпочинку він перетвориться на вічну проблему. Тут вже краще пожертвувати парою грядок або кількома кущами, але розмістити водойма так, щоб він максимально відповідав своєму головному призначенню.

Дуже важливо врахувати композицію ділянки в цілому і продумати, як буде поєднуватися штучний ставок з іншим ландшафтом.

Насамперед, водойма, звичайно, повинен розташовуватися в зоні відпочинку, будучи її органічною складовою. Значну роль відіграє і його освітленість – слід брати до уваги, що перебувати під прямими сонячними променями в теплу пору року ставок повинен не більше п'яти годин на добу, інакше зелені водорості, почавши активно розмножуватися під ультрафіолетом, зіпсують вам відпочинок характерним запахом «квітучої» води.

З іншого боку, занадто затінене місце теж не варто вибирати, особливо якщо ви вирішите висадити по берегах ставка декоративні квітучі рослини, для зростання яких необхідно сонце. Не дуже вдалим рішенням буде розташувати водойма поруч з високими деревами – його доведеться дуже часто чистити через осіннього листопаду.

Слід чітко визначитися з розміром. Оптимально, якщо ставок займає не більше трьох відсотків усієї площі ділянки. Якщо у вас стандартні шість соток, великого ставка не вийде, але засмучуватися не варто: по-перше, домашній водойму зовсім не обов'язково повинен бути великим, а по-друге (що важливо), на маленький ставок і трудовитрат, і матеріалів потрібно менше.

Ставок – не басейн, його чаша не повинна бути однорівневою.

Зазвичай декоративна водойма ділиться, як мінімум, на дві зони: найменша – для прибережних рослин, що стоять «по пояс у воді, і зона глибше – для латаття та інших водоростей.

Якщо ви плануєте запустити у водойму зимуючих риб, доведеться робити ще більш глибоку зону, приблизно на одну п'яту всієї площі. Найглибше місце ставка в цьому випадку повинно розташовуватися трохи нижче позначки промерзання грунту, тобто в півтора-двох метрів від рівня землі. Якщо розведення риби не передбачається, занадто глибоким робити ставок ні до чого.

Матеріали і технологія: дорожче і дешевше

Щоб самому облаштувати на дачі водойму, можна застосувати різні технології. Дешевше і простіше всього обходяться круглі міні-озера – для їх облаштування можна використовувати безліч підручних матеріалів, від колодязних бетонних кілець до старих покришок. Правда, і виглядають такі водойми досить нехитро.

Сама трудомістка і дорога технологія – закладка підстави з бетону, для якої необхідно використовувати дерев'яну опалубку і арматуру. Навряд чи це доречно для декоративного ставка на невеликій ділянці. Набагато краще в цьому випадку підійде вологостійка плівка, якій вистилається ложе ставка. Цей спосіб набагато зручніше і бюджетніше бетону або спеціальній ємності. Крім того, у число переваг плівки входить те, що вона не представляє небезпеки для рослин і риб.

Приклад ставка з коропами Коі

Перш ніж докладно пояснити, як створюється водойму за допомогою плівки, припустимо, що детальний план майбутнього ставка у вас вже є. Щоб потім не довелося нічого переробляти, ви повинні добре уявляти собі, як буде виглядати водойма на плані і в розрізі, яку конфігурацію будуть мати уступи для садіння рослин і т. д.

Розумно буде навіть заздалегідь продумати, як оформити ставок, накидати ескіз з позначенням основних елементів декору і підготувати все необхідне – рослини, камені, скульптури та інше.

Покрокове виготовлення декоративного водоймища

  1. За допомогою натягнутої мотузки, линви і т. п. або просто тонкою цівкою насипавши по периметру передбачуваного ставка пісок, позначте його контур. При цьому дуже важливо, щоб берегова лінія проходила по одному рівню рельєфу.
  2. Починайте копати у відповідності з підготовленим планом, періодично заміряючи рівень берегів. Викопавши до глибини самої дрібної, прибережної зони, намітьте периметр наступного ярусу і так далі, поки не доберетеся до самої глибокої позначки.
На цьому етапі слід враховувати два моменти: по-перше, копати вручну одному дуже важко, тому, якщо є така можливість, краще скористатися послугами професіоналів та/або відповідної техніки. По-друге, потрібно бути готовим до того, що на дні ями зазвичай накопичується перемішані з землею вода, яку необхідно прибирати. Швидше за все вам знадобиться спеціальний насос підходить для відкачування води з твердими домішками.
  1. Коли земляні роботи повністю завершені, потрібно виміряти габарити ложа водойми, враховуючи рельєф дна і припуск по краях близько 0,5 м. Вийнятий грунт найрозумніше буде розподілити по всій території ділянки або раціонально використовувати – наприклад, для насипу під альпійську гірку.
  2. Настає чи не найвідповідальніший момент – безпосередня підготовка чаші ставка. Не можна просто відразу настелити плівку, інакше її можуть зіпсувати коріння рослин і елементи оформлення дна. Тому під плівку кладеться утрамбований пісок або настилається геотекстиль (можна використовувати руберойд або лінолеум).
Важливий момент: щоб водонепроникна плівка без заломів і бульбашок облягла всі вигини рельєфу, з нею краще працювати в теплу погоду, тоді вона стає більш еластичною.
  1. Краї плівки не повинні залишатися на увазі – їх слід акуратно загорнути і прикопати, засипавши спершу землею, а зверху, для надійності, щебенем або галькою.
  2. Щоб уникнути зсуву грунту, периметр ставка зміцнюється цеглою чи кілочками.

Зміцнення периметра ставка

  1. Після того, як на уступах розставлені контейнери з підготовленими рослинами, дно ставка викладається природним каменем і галькою. У місцях, які будуть добре просвічуватися сонцем, можна використовувати декоративний кольоровий гравій, наповнювачі для ваз з пофарбованого скла, черепашки і т. д. Замаскуйте камінням і галькою також зміцнення по краях водойми, чергуючи великі голяки з більш дрібними, щоб створити ефект «природності».

  1. Нарешті, в ставок заливається вода. Якщо у вас на ділянці використовується «водяний лічильник, зніміть його показання до і після того, як ложе заповнене – так легше буде надалі підібрати на потрібний обсяг насос, а також побутову хімію для догляду за водоймою.
  2. На дні ставка встановлюється насос.
  3. Буде розумно забезпечити у вашому водоймі постійну циркуляцію води, для запобігання застою. З цією метою закладається штучний струмок – його витік повинен бути розташований вище рівня ставу. Труби від насоса підтягуються до витоку і підключаються до очисного фільтру (найбільш ефективний буде фільтр з системою зворотного очищення). Оформлення самого струмка має відповідати дизайнерським рішенням ставка – використовуйте для цього гарні камені керамічні черепки, скляну гальку, черепашки, рослини і т. д.


15-05-2017, 10:28
736 просмотров
Нашли ошибку?