» » Як вибрати і застосувати шпунтовану дошку?

Як вибрати і застосувати шпунтовану дошку?Шпунтована дошка види

Останні роки серед пиломатеріалів, які застосовуються для якісної обробки приміщень (переважно для створення підлогових покриттів), все частіше використовується так звана «шпунтована дошка» (не плутаємо її з паркетної дошкою!). У цьому тексті ми спробуємо розібратися з її характеристиками, безсумнівними достоїнствами і, природно, з недоліками, яких не позбавлений жоден існуючий обробний матеріал.

Що за матеріал

Підлогова дошка зі шпунтом (поздовжньої прорізом з одного боку і ребром з іншого) представляє різновид пиломатеріалів з натуральної деревини, що має досить практичну систему з'єднання — так званий «шпунт-паз», яка надає можливість значною мірою збільшувати щільність укладання покриття, уникаючи перепадів і нерівностей одержуваної поверхні. Є зразки, що мають шпунти пази і тільки на одному з ребер, є і більш дорогі, у яких пази і шпунти є на обох ребрах.

Шпунтована дошка розміри

Різновиди

Насамперед, різновиди цих виробів розрізняються за використаною для їх виробництва породі деревини. Випускається шпунтовая дошка з таких порід дерева:

 1. Хвойні породи (сосна, ялина) — м'які, недорогі, але мають слабку стійкість до вологи. Потрібне обов'язкове їх покриття шаром лаку.
 2. Модрина — тверда деревина, стійка до вологи і комах. Можна не покривати лаком, проте бажано це зробити для продовження терміну служби.
 3. Дуб і ясен — тверда, але досить дорога деревина, зі значною довговічністю і дуже приємним зовнішнім виглядом.

Підбір певної деревної породи проводиться згідно з умовами майбутньої експлуатації, з міркувань дизайну і в рамках наявного бюджету на покупку.

Шпунтована дошка на фото

Розміри матеріалу

Якщо говорити про габаритах, то шпунтована дошка для підлоги може мати різні розміри, однак у практиці використовуються зазвичай вироби всього кількох, найбільш практичних типорозмірів. Але все ж випускаються сьогодні різновиди укладаються за габаритами в такі рамки:

 • довжина: від 100 до 400 сантиметрів;
 • ширина: від 8.5 до 10 сантиметрів;
 • товщина: від 2.5 до 3.5 див.

Гідності дошки

 1. Насамперед, до них слід віднести надзвичайно тривалий строк служби, в порівнянні з іншими типами підлогових покриттів, включаючи і одержувані з деревини. Сучасна, правильно вироблена дошка для підлоги шпунтована, навіть при значних навантаженнях, може служити багато десятиліть без заміни.
 2. Вологостійкість, навіть у найбільш недорогих порід за рахунок смолистості та способу з'єднання виробів вище, ніж у інших дерев'яних підлогових покриттів.
 3. Відмінні теплоізоляційні властивості, якими така дошка зобов'язана знову ж способом з'єднання, при якому не утворюються щілини, і значній товщині самого виробу.
 4. Видатна звукоізоляція, яка забезпечується тими ж особливостями даного матеріалу, про які сказано в попередньому пункті.
 5. Легкість настилання, завдяки способу з'єднання. Монтаж може виконувати навіть не занадто кваліфікований працівник або власник житла здатний проробити цей процес самостійно.
 6. Екологічна безпека, оскільки даний матеріал виготовляється з натуральної деревини, і не має шкідливих або небезпечних компонентів. Для його монтажу не використовуються склеювальні склади чи інші хімічні склади.
 7. Антистатичні властивості — завдяки їм пил не утримується на вислана такою дошкою поверхні.
 8. Завдяки наявності шпунта підлогу з шпунтованої дошки не схильний жолобитися.
 9. Естетичні достоїнства підлогових покриттів, виконуваних з шпунтованої дошки великі, вони відповідають російським уявленням про затишок і правильному оздобленні житла.
 10. Відсутність необхідності в додатковій шліфуванні лицьової сторони дошки — вона вже у виробництві робиться ідеально гладкою.

Шпунтована дошка приклад

Трохи про недоліки

 1. Як і всяке виріб з деревини, підлога з шпунтованої дошки схильний до гниття, для його запобігання потрібна додаткова обробка кожного елемента покриття.
 2. Дерево паливно, тому в цілях пожежної безпеки бажана просочування покриття з шпунтованої дошки антипиреновими складами.
 3. Підлогу з цього матеріалу, як і будь-яке покриття з деревини, вимагає острожного обігу (запобігання падіння важких предметів, пересування меблів без підстилаючих елементів і т. п.).

Шпунтована дошка для підлоги

Вибираємо правильно

 1. Якісна шпунтована дошка не має покоробленных ділянок або ділянок, що мають явні дефекти.
 2. На дошці не повинне спостерігатися ознак гниття.
 3. При виготовленні чорнових підлог не використовуються дошки з вологістю більше 15 відсотків.
 4. Для настилання фінішного підлоги не можна застосовувати дошки з деревиною від 10 відсотків і вище.
 5. найчастіше у продажу можна зустріти дошки товщиною 22 міліметри, проте якщо від покриття потрібна підвищена надійність, можна використовувати і більш товсті вироби.
 6. Бажано оглянути кожну придбану дошку, звертаючи увагу на загальну якість власне деревини, а також на спосіб розпилу.
 7. Якщо планується створення підлогового покриття з ефектом «теплої підлоги», з тривалим терміном служби, слід купувати елементи, зроблені з дуба або модрини.
 8. Вибір породи деревини, з якої виріб вироблено, слід проводити з урахуванням призначення кімнати, в якій буде настилати покриття. Так, якщо це ванна, то потрібно модрина, для приміщень з великим числом відвідувачів — дуб і т. п.
 9. Якщо розміри шпунтової дошки відрізняються від стандартних більш часток міліметра — вона не підходить.
 10. Також не годяться в роботу елементи, що мають дефекти не на поверхні, а в пазах, необхідно також перевіряти ретельність їх виконання.

Шпунтована дошка

Підбиваючи підсумки, слід сказати, що з усіх, що застосовуються сьогодні досить численних різновидів матеріалів для підлогових покриттів, саме дошка шпунтована може пред'явити максимальна кількість переваг, при мінімумі недоліків.


26-10-2017, 09:33
447 просмотров
Нашли ошибку?