» » Як висадити живці винограду навесні

Як висадити живці винограду навесніposadka vinograda (8)

Виноградна лоза — це невелике дерево з сімейства ампелидовых. Рід виноградообразных містить більше 200 різновидів сорту. Виноградна ягода являє собою четырехсемянной плід і має овальну або кулясту форму, соковитий з солодкою м'якоттю. Виноградна лоза може розмножуватися насінням, живцями, відводками. Садівники-любителі розводять виноград з допомогою живців у вегетаційний період. Коли держак потрапляє в землю, він починає вкорінюватися, розвиваються бруньки, виростає нова рослина. Як правило, для розмноження використовують повністю здерев'янілі живці. Вирощування винограду живцями має одну важливу особливість. Його коренева система розгалужена, складається з безлічі міцних корінців, виступаючих із землі.

Як вибрати виноградні живці для посадки

Багато хто задається питанням, як виростити виноград з живців. Кращий час вибору живців для подальшої посадки — осінь. Це час року, коли роблять обрізання виноградної лози перед зимою. З обрізаних гілок вибирають пагони з часто розташованими 5 – 6 нирками, розміром не більше 70 см, середньої товщини. Чубуки (живці) треба вибирати повністю доспілі і здорові. Багато завзяті виноградарі воліють заготовлювати чубуки ранньою весною, поки рослина ще не розпочало свою активну вегетативну життя.

При покупці живців винограду необхідно враховувати наступні фактори:

 • суха коренева система згубна для рослини;
 • не купуйте живці з листям;
 • навчитеся визначати життєздатність відростка. Поскобліть злегка кору, вона повинна бути блідо-зелена і волога. Зріжте трохи корінець, якщо зріз виявиться темним, то коріння мертві.

Вирощування винограду

Розмноження винограду живцями

Для розмноження винограду зеленими живцями їх обрізають до початку цвітіння. Потім ставлять у воду, розрізаючи на живці з двома нирками. Нижній кінець треба зрізати навскіс під нижньою ниркою, потім обірвати листя. Підготовлені таким чином відростки садять в стакани або ящики. Ставлять в темне тепле місце до початку росту живців.

Як зберігати

Перед тим як відправити на зберігання живці обробляють мідним купоросом для захисту рослини від захворювань. Перевіряти відростки слід раз на місяць, якщо вони підсохли, то необхідно їх зволожувати очищеною водою.

Як зберігати відростки, щоб живцювання винограду було успішним:

 1. Зв'язати живці в пучок і покласти в поліетиленовий пакет, пересипавши тирсою, пропареними у воді. Пакет не можна занадто сильно зав'язувати, щоб паростки не задихнулися. Зберігати при температурі від 0,5 °C до 4 °C. оптимальна температура для збереження чубуків.
 2. Можна зберігати живці взимку на дачній ділянці. Для цього треба викопати невелику траншею на піднесеній частині ділянки глибиною 50 см. Дно траншеї необхідно засипати намоченим піском. Зв'язані в пучки живців щільно укладають на дно траншеї, зверху засипають зволоженим піском, а потім землею.
 3. Зберігання в домашньому холодильнику. Зв'язати пучки відростків і загорнути у вологу бавовняну тканину. По мірі висихання ганчірочку необхідно змочувати водою, щоб живці не пересохли і не почорніли.

Вирощування винограду з живців в домашніх умовах

Живці, які зберігалися всю зиму в певних умовах, дістають на початку березня. Їх нарізають на чубуки з двома або трьома очками. Знизу і зверху останньої нирки роблять невеликі надрізи для швидкого формування кореневої системи. Готують розчин із натурального меду і талої води, повністю занурюють живці в склад. Відростки мають бути в розчині у вертикальному положенні один-два дні. Після того як відростки наїлося медовим складом, їх занурюють у розчин для утворення кореневої системи, встановивши їх вертикально в банку. Нижня нирка повинна повністю знаходитися в розчині кілька днів. Після того, як дістали живці з корнеобразователя, нижню нирку треба обробити розчином з парафіном, воском і смолою. Утворилася під час цієї процедури плівка не дасть нирці пересохнути.

Вирощування в домашніх умовах' data-pagespeed-url-hash='282298542

Після підготовки вибираємо спосіб пророщування

 1. Для пророщування живців винограду у воді необхідно на дно літрової банки покласти трохи вати, вугілля або деревної золи. Розвести очищену воду з марганцівкою, занурити в банку живці, зверху надягти прозорі поліетиленовий пакет, щоб отримати парниковий ефект. Поставити на підвіконня в саме освітлене, тепле місце. Кожні два дні доливати воду до потрібного рівня. Першими з'являться бруньки, не раніше ніж через три тижні починають з'являтися корінці. Коли коріння досягти довжини до 1 см, можна висаджувати живці в землю.
 2. У процесі кільчування на нижній частині чубука утворюється каллюс, але бруньки ще не починають проростати. Виходить це з-за того, що нижня частина живців знаходиться у вологій, теплій середовищі, а верхня частина живців – у більш прохолодній зоні. Виходить природний перепад температур. Для влаштування кильчеватора необхідний алюмінієвий короб з нижнім і верхнім відсіками. Іноді для кильчеватора використовують старий холодильник. У нижню частину поміщають нагрівальний елемент. В якості нагрівача можна взяти кілька ламп. Короб треба встановити поруч з електричною розеткою. Такий спосіб не дуже зручний тим, що не завжди можна розташувати металевий корпус в квартирі. Другим способом пристрою кильчеватора може служити звичайна батарея центрального опалення. Над рівнем, на якій встановлюється дерев'яний ящик з розміщеним у ньому живцями. Але найоптимальнішим варіантом пристрою для кільчування є конструкція, виготовлена за допомогою плівкового теплої підлоги. Як короба може використовуватися металевий або дерев'яний ящик. На дно укладають плівку, зверху засипають пропареними вологими тирсою. Накривають поліетиленовою плівкою, в якій необхідно зробити отвори. Помістити у вертикальному положенні живці в підготовлені отвори. Стежити за тим, що нижня частина відростків знаходилася у вологому середовищі, але не подгнивала.

Посадка виноградних живців навесні у відкритий грунт

Перед тим як посадити виноград живцями у відкритий ґрунт, треба ретельно вибрати місце для посадки. Ділянка, відведена для посадки винограду живцями, повинен бути освітлений досить добре. Виноград теплолюбна рослина, йому необхідно багато сонця для визрівання плодів. Тому висаджувати її треба після того, як прогріється земля приблизно в середині травня. Невибаглива рослина може рости на різних грунтах, але бажано, щоб підземні води залягали на три метри.

 1. Перед тим як посадити живці винограду в грунт, в кінці зими їх висаджують у пластикові ємності. Для цього у пляшки відрізають верхню частину. А в нижній – проробляють кілька дірочок. На дно пластикової пляшки або склянки треба викласти дренажну суміш, закрити грунтовою сумішшю. Встановити чубук в ємність під невеликим нахилом. Зверху засипати держак пропареними тирсою. Можна самим приготувати земляну суміш: треба взяти одну частину садової землі з дерном, стільки ж листового перегною, дві частини мокрого піску. Держак посадити в цю землю так, щоб його нижній край був заглиблений на одну третину. Після пересадки потрібно гарненько полити. Якщо до появи корінців з'явилося кілька відростків з нирок, то треба видалити перший.
 2. Виноград росте швидко, за день може зрости до 10 див. Щоб рослина отримувала достатньо поживних речовин, треба підготувати посадкову яму. В неї необхідно помістити грунт з родючим шаром, компост, деревну золу. У такому ґрунті кущі винограду будуть рости сильними, і давати хороший врожай близько 15 років. Протягом цих років обов'язково треба підгодовувати рослина органічними добривами у вигляді мульчі, перегною.
 3. Для висадки в грунт треба відрізати денце пляшки або склянки, не ушкоджуючи кореневу систему. Вирити яму глибиною не менше 50 см, а в діаметрі — 60 см, укласти на дно добриво, змішане з землею. Трохи присипати грунтом. Для поливу вставити пластикову пляшку. Держак витягнути з ємності і помістити в посадкову яму під кутом 45 градусів, залишивши тільки дві нирки. Зверху вилити відро теплої води, засипати землею, розпушити і присипати тирсою.

Як доглядати за вирощених з живців виноградом

Для того щоб держак винограду краще прижився, його треба рясно поливати. Робити це слід один раз на тиждень. Перед початком цвітіння винограду його припиняють поливати за тиждень. Обережно рихлять землю після поливу, щоб не пошкодити молоді корені. Молоду виноградну лозу підрізають через три роки після посадки. Для формування куща винограду, встановлюють спеціальні шпалери з натягнутими в кілька рядів металевими струнами. По мірі зростання лозу підв'язують до струн. Через дренажні труби кущі підгодовують добривами. Виноградна лоза може піддаватися нападу шкідників. Одним з найнебезпечніших для рослини є філоксера. Комаха живе в кореневій системі і на листі. Воно висмоктує соки з рослини, і в результаті виноград гине. Для боротьби з цим шкідником необхідно обробляти кущі розчином хлорофосу. Першою ознакою захворювання Мільдью є поява на листках масляних жовтих плям і білого нальоту. Для того щоб цього не відбувалося, необхідно обприскувати дерева бордоською рідиною, видаляти уражені частини рослини.

Догляд за живцями' data-pagespeed-url-hash='1297670055

Які сорти винограду вибрати для вирощування винограду живцями

Для того щоб почати вирощувати виноград у домашніх умовах необхідно вибрати найбільш підходящий для цієї мети сорт винограду. Треба враховувати кліматичні умови проживання та періоди дозрівання ягід. Варто визначити, для чого ви хочете виростити виноград. Існує три типи сортів винограду:

 1. Технічні сорти, з яких виготовляють вино і сік. Вони більш солодкі, але плоди у них дрібні. Доглядати за ними легше. Це такі сорти, як Маринівська виноград, Кристал і інші.
 2. Столові сорти виведені для вживання в їжу. Вони стійкі до змін температур. Ягоди великі, мають раносозревающие види: Вікторія, Кардинал і так далі.
 3. Змішані види – Лідія, Ізабелла. Вони мають солодкий, терпкий смак, з них можна робити вино або просто подати до столу.

До ранньостиглим сортам відносяться: Мускат, Російська бурштин, Кардинал, ранній Грузинський, Золотистий. Період дозрівання плодів становить від трьох місяців до чотирьох. Ці сортові види культивують в північних районах.

Читайте також: Як зробити арку в саду

Середньостиглі сорти – Десертний, Нептун, Пестроцветный. Вони дозрівають трохи довше, до чотирьох з половиною місяців.

Середньостиглий сорт винограду' data-pagespeed-url-hash='2414282226

Ізабелла і Лідія є позднеспелыми сортами винограду. Період їх дозрівання становить більше п'яти місяців.

Ідеальними умовами для цих сортів є південні райони.

Під час розмноження винограду живцями важливою умовою вважається сила зростання цього сорту. Існують сорти, що мають хороші ростові характеристики, але для їх розведення потрібні досить великі земельні ділянки, відповідно установка додаткових шпалер з металевим дротом в кілька рядів, тому виникають складнощі з приховуванням дерев на зиму. До сильнорослою сортів відносяться Кодрянка, Молдова у них хороший урожай, який збільшується в міру зростання лози. Виноград, який має середню і слабку силу росту легше посадити в ряд. Врожаї не дуже високі, і їх легше вкривати на зиму. До морозостійких сортів відносяться Ізабелла, Лідія, Ркацителі. Вони витримують морози до мінус 20 градусів.

Способи розмноження винограду в домашніх умовах

Є кілька видів розмноження винограду:

 • насінням;
 • живцями;
 • саджанцями.

Спосіб розмноження насінням використовують для виведення нових сортів винограду. Навесні висівають стратифіковане насіння, а восени свіжозібрані. Коли виноград визріває, він може мати зовсім інший смак і характеристики, ніж рідний вид. До того ж урожай можна буде отримати не раніше, ніж через п'ять років. Живці для розсади винограду' data-pagespeed-url-hash='2023454943

Набагато швидше і простіше відбувається розмноження винограду зимовими живцями. У разі вегетативного вкорінення, виноград володіє всіма смаковими характеристиками материнського куща. Деякі особливості має поширення саджанцями винограду. Перевагою цього типу розмноження є те, що практично всі саджанці приживаються. Зрозуміло, при дотриманні правильної посадки винограду. Вирощувати саджанцями значно простіше, ніж живцями. Якщо щеплені саджанці, то у них переважає висока врожайність, вони стійкі до захворювань. Але у цього способу є недоліки: виникають труднощі із зберіганням і перевезенням. Так як при транспортуванні необхідно дотримуватися певні температурні умови, що не завжди представляється можливим.

Альтернативою саджанцям служить розмноження винограду зимовими живцями. На ринку вартість живців значно нижче, до того ж їх можна заготовляти самостійно. Живці легко зберігати і перевозити, щоб зберегти необхідну вологість і температури досить обернути їх зволоженою ганчіркою. Приживлюваність трохи нижче, ніж у саджанців, але 80% приживаються завжди.

Фото 1: Фото 2: Фото 3: Фото 4: Вирощування в домашніх умовах Фото 5: Фото 6: Фото 7: Догляд за живцями Фото 8: Фото 9: Фото 10: Фото 11: Фото 12: Фото 13: Фото 14: Фото 15: Фото 16: Фото 17: Фото 18: Фото 19: Фото 20: Фото 21: Фото 22: Середньостиглий сорт винограду Фото 23: Живці для розсади винограду Фото 24: Фото 25: Фото 26: Фото 27: Фото 28: Сорт винограду стиглий Фото 29: Фото 30: Вирощування винограду
29-10-2017, 10:22
399 просмотров
Нашли ошибку?