» » Календула лікувальні властивості і протипоказання

Календула лікувальні властивості і протипоказанняКористь календули

Календула – це дуже поширене в нашій середній смузі рослина, яке в народі може зустріти під різними найменуваннями: і нагідки, і наугадки, і крокос польний, і сердечник. Рослина знайшло досить широке застосування, як в народній медицині, так і в приготуванні традиційних лікарських препаратів, а також в косметології. Календула має лікувальні властивості і протипоказання, про які ми розповімо вам в цій статті.

Характеристика рослини

Календула – це однорічна трава з сімейства айстрових (складноцвітих). Її стебла можуть досягати висоти від сорока до сімдесяти сантиметрів і мати дуже велику кількість ланцетоподібних, опушених листочків, розташованих в черговому порядку.

Квітка календули зовні схожий на кошичок, всередині якої розташувалися невеликі квіточки трубчастої форми, а зовні – квітки у вигляді язичків або промінчиків різного розміру.

Зазвичай забарвлення квітів варіюється від світло-жовтого до яскраво-помаранчевою. Аромат, що виходить від них, можна назвати специфічним. Період цвітіння календули припадає на червень-жовтень і триває до самих морозів.

Календула у відкритому грунті Календула – це однорічна трава з сімейства айстрових

Збирати календулу можна по мірі її цвітіння і сушити або в добре провітрюваному приміщенні під навісом або в духовці при температурі близько п'ятдесяти градусів. І при тому, і при іншому способі сушіння квіти потрібно періодично перевертати. Для природної сушки буде потрібно близько тижня. Зберігати висушену рослину зручно в банках з непрозорим склом кольору протягом одного року.

Користь календули

Календула донині є потрібним в медицині рослиною, незважаючи на сильний зсув у сучасний розвиток науки. Календула має лікувальні властивості і протипоказання, тому її використовують для виправлення багатьох хвороб, а також для полегшення болів, пов'язаних з тими чи іншими симптомами.

Календула застосовується для приготування мазей і настоянок для внутрішнього застосування, як в традиційній медицині, так і в народній, тому область застосування цієї рослини досить обширна.

Нігтики відрізняються від інших цілющих рослин багатим складом, тому так цінуються медиками.

календула Лікарська Календула застосовується для приготування мазей і настоянок для внутрішнього застосування

Основна частина корисних речовин міститься в квітках календули, тому коренева частина практично не використовується для лікування хвороб. У складі календули можна зустріти наступні компоненти:

 • каротин, за рахунок якого квітки рослини набувають свій яскравий оранжевий колір;
 • смоли різного роду;
 • різні кислоти, в тому числі саліцилова та інші;
 • ефірні масла, які проявляються в своєрідному запаху календули;
 • дубильні речовини;
 • антиоксиданти, які захищають організм від дії зовнішніх негативних факторів;
 • фітонциди, які здатні знешкоджувати бактерії і гриби, які потрапляють в організм людини;
 • флавоноїди, каротиноїди, завдяки яким календула славиться своїм протизапальну дію;
 • календен – основна речовина.

Користь рослини

Настільки різноманітний склад календули корисні властивості її робить майже нескінченними, але ми все ж наведемо основні з них. Та спочатку необхідно відзначити здатність ліків з календули чудово знімати запалення, а також знеболювати і діяти в якості антисептика.

Препарати та народні ліки здатні допомогти пацієнтам з наступними захворюваннями:

 • закупорка судин;
 • неврози, стреси і неприємний для багатьох жінок у період клімаксу;
 • щодо захворювання шлунково-кишкового тракту, наприклад, гастрит або його ускладнення – виразка (рекомендується застосовувати настойку паралельно з основним медикаментозним лікуванням);
 • захворювання дихальних органів (знаменита своїм відхаркувальну дію);
 • багато вірусні захворювання (можна загальмувати розвиток хвороби, так і попередити, зміцнивши імунітет);
 • шкірні захворювання (вугри, виразки, фурункули);
 • молочниця та інші грибкові захворювання;
 • захворювання, що стосуються репродуктивної системи жінок.
Календула Збирати календулу можна по мірі її цвітіння

Це далеко не всі області, в яких календула може бути і самостійним лікарським засобом. І помічникам традиційним медикаментів.

Календула: протипоказання

Як і у будь-якого ліки, будь то аптечний препарат або бабусин рецепт, і у календули протипоказання нарівні з лікувальними властивостями мають місце бути. Перерахуємо їх:

 • алергія, пов'язана з індивідуальною непереносимістю деяких компонентів рослини;
 • вік до дванадцяти років;
 • вагітність (може спровокувати викидень) за винятком полоскання при кашлі;
 • захворювання серцево-судинної системи, так як календула здатна знижувати тиск;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту на етапі загострення.

Перш ніж використовувати календулу в якості лікувального засобу, згадайте також і про те, що її прийом може посилити дію деяких інших лікарських препаратів, у тому числі пустирника, валеріани або котячої м'яти.

Календула після дощу Сушити календулу потрібно в добре провітрюваному приміщенні під навісом або в духовці при температурі близько п'ятдесяти градусів

Фахівці не рекомендують займатися самолікуванням, тому при виявленні у себе яких-небудь симптомів, спочатку зверніться до лікаря, а вже у нього дізнайтеся про можливості лікування народними засобами.

Фото 6: Фото 7: Фото 8: Фото 9: Фото 10: Фото 11: Фото 12: Фото 13: Фото 14: Фото 15: Фото 16: Фото 17: Фото 18: Фото 19: Фото 20: Фото 21: Фото 22: Фото 23: Фото 24: Фото 25: Фото 26: Фото 27: Фото 28: Фото 29: Фото 30:
25-09-2017, 18:00
569 просмотров
Нашли ошибку?